;

NB I;Fidesz;labdarúgás;nemzeti együttműködés rendszere;

Orbán Viktor, amikor teheti, feltűnik a felcsúti stadionban, de a magyar válogatott mérkőzéseiről sem szeret lemaradni

- Az Újpest FC felvásárlásával teljessé válik a NER térhódítása a honi labdarúgó-élvonalban

Mind a tizenkét együttes a kormány holdudvarába került.

1. FERENCVÁROS

Alapítva: 1899

NER-kapcsolat: A klub elnöke 2011 óta Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója és alelnöke. A korábban önálló futballszakosztály a kormány segítségével lett az anyaegyesületé. Az állam nem a klubért, hanem a stadionért és a telekért fizetett. Ezután egy euróért vette meg a labdarúgó-együttest. A zöld-fehér alakulat a NER kirakatcsapata lett, különféle csatornákon keresztül a sportág legtőkeerősebb szereplője. Jelenleg pénzt kap a következő cégektől: Telekom, MVM, Penny, Groupama biztosító, HSA-csoport, Szerencsejáték Zrt. Korábban a Fővárosi Csatornázási Művek vagy a Főgáz is a támogatók között szerepelt. A Ferencváros 2014-ben új stadiont kapott, amelynek használati jogát ingyen engedte át az állam. A klub megkapta az MVM Dome üzemeltetését is.

2. PAKS

Alapítva: 1952

NER-kapcsolat: Az együttest tulajdonló Paksi Sportegyesület fő támogatója Paks városa, melynek vezetője a fideszes Szabó Péter. A bajnokság egyik legkisebb költségvetésű csapata, csak magyar játékosokat foglalkoztat, mégis második az NB I-ben. Nagyrészt önkormányzati támogatásból működik. Kormányközeli oligarcha nincs. A stadiont nemrég állami pénzekből, bő kétmilliárd forintból újították fel.

3. FEHÉRVÁR

Alapítva: 1941

NER-kapcsolat: Garancsi István, a Market Zrt. tulajdonosa 2007-ben vette meg az akkor a csőd szélén álló Mol Fehérvár FC-t működtető Fetév Invest Kft.-t. Garancsi az ország egyik legfőbb oligarchája, üzleti pályáját végigkísérte a Mol-vezér Hernádi Zsolthoz és az OTP-vezér, egyben MLSZ-elnök Csányi Sándorhoz fűződő barátsága, míg Orbán Viktor miniszterelnökhöz egyenesen „kötélbarátság” fűzi, egy ausztriai hegymászás során egy biztosítókötélen lógtak. Garancsi – aki a kaszinóbizniszben is érdekelt – kapcsán korábban arról pletykáltak, hogy ő veheti meg az Újpestet, ám végül a Fehérvárról tavaly nyáron távozott Molé lesz a negyedik kerületi együttes.

4. FELCSÚT

Alapítva: 2005

NER-kapcsolat: A Puskás Akadémia maga a NER. Orbán Viktor alapította, a mindössze 1800 lélekszámú településen 2014-ben épült meg a 3865 néző befogadására alkalmas Pancho Aréna. A miniszterelnök a saját portájáról is élvezheti a meccsek atmoszféráját, ha éppen nincs kedve átsétálni a szomszédba. A klub elnöke pedig Mészáros Lőrinc, az ország leggazdagabb embere, aki korábban Fidesz-színekben volt a település polgármestere. A támogatók között főként a tulajdonos érdekeltségeibe tartozó cégek szerepelnek, mint a Vivienvíz, az R-Kord, vagy a gyerekei tulajdonában lévő Fejér-B.Á.L. Szinte kivétel nélkül olyan jelentős árbevételű, nyereséget termelő, közbeszerzéseken remeklő cégek segítik a klubot, mint a V-Híd, a Duna Aszfalt, a Strabag, a Záév vagy az Euroaszfalt.

5. KECSKEMÉT

Alapítva: 1972

NER-kapcsolat: A viszony csak látszólag nem egyértelmű. A 2020/2021-es idényben még harmadosztályú csapat 100 százalékos tulajdonrészét 2017 nyarán szerezte meg a Horváth Építőmester Zrt. A cég több, a kormánynak fontos beruházásban vett részt, ide sorolható a tavaly nyáron átadott kecskeméti városháza, amelynek avatásán ott volt Lázár János építési és közlekedési miniszter is, vagy a Budai Ciszterci Gimnázium új sportcsarnoka, ez a projekt 6,5 milliárd forint kormányzati támogatásból valósult meg.

6. DEBRECEN

Alapítva: 1902

NER-kapcsolat: A csapatot működtető DVSC Futball Zrt. többségi tulajdonosa az örmény hátterű Noah Football Group lett 2022 nyarán, ám ez nem jelenti azt, hogy a fideszes városvezetés befolyása megszűnt volna. Korábban Szima Gábor volt a klub tulajdonosa, aki politikai szerepet ugyan soha nem vállalt, de a NER-en ő is nagyot kaszált: a kaszinópiac államilag szabályozott újraelosztásakor a nyíregyházi és a debreceni játékbarlang üzemeltetési jogát is megszerezte. 2022-ben a DVSC kiesett az élvonalból, ekkor Kósa Lajos, a Fidesz alelnökéhez köthető DVSC-egyesület vette át az irányítást.

7. DVTK

Alapítva: 1910

NER-kapcsolat: 2021-ben került új kézbe a DVTK, amely addig a Népszava tulajdonosának, Leisztinger Tamásnak az érdekeltségébe tartozott. Az új tulajdonos egy budapesti székhelyű, alig két héttel korábban alapított vagyonkezelő cég, a Borsodi Sport Holding Kft. Az egyik tulajdonos Magyar Mátyás, akit a DVTK honlapja a Fájdalom Ambulancia magánorvosi központ vezető szakorvosaként említ. Érdekesség: Magyar Mátyás a Puskás Akadémiát működtető orvosi stáb tagja, a Fájdalom-ambulancia Kft.-ben pedig Mészáros Lőrinc tulajdonosként tűnt fel. A DVTK másik tulajdonosa pedig a tiszakécskei székhelyű Hódút, amely Varga Károly cége. A tiszakécskei árnyékmilliárdost Mészáros Lőrinc és Szíjj László mögött a harmadik legfontosabb NER-építőemberként tartják számon.

8. MTK

Alapítva: 1888

NER-kapcsolat: Deutsch Tamás, a Fidesz alapító tagja, európai parlamenti képviselője 2010-ben, három nappal az Orbán-kormány megalakulása előtt vette át az MTK irányítását. A csapat 2016-ban kapott új stadiont, több mint 7 milliárd forintért. Addigra már a Fotex-vezér Várszegi Gábor – aki egykoron a Ferencvárost is tulajdonolta – eladta a klubot működtető céget, amelyből a legnagyobb tulajdonrészt az MTK SE szerezte meg. 2014-ben a Blue & White Investment Zrt. vette meg a klubot, ennek a vállalatnak az egyik tulajdonosa ­Deutsch Péter, az elnök fivérének egyik cége. Az öcs maga is elnökségi tag. ­Deutsch Pétert leváltották a budapesti atlétikai világbajnokságot szervező cég éléről, majd az Integritás Hatóság kezdeményezésére nyomozást folytatnak ellene. 2019-ben a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Zakor Sándor vette át az irányítást, ő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel működött együtt egy közös projektben.

9. ÚJPEST

Alapítva: 1885

NER-kapcsolat: Orbán Viktor hamarabb volt Újpest-szurkoló, mint fideszes – árulta el korábban Magyarország miniszterelnöke. A csapat elsőként kapott új stadiont, aztán mégis elkerülték az oligarchák, a NER-es cégek, az elnöki székben ülő fideszes politikusok. Főleg, mert 2011-ben a belga Roderick Duchatelet megvette a labdarúgó-szekciót üzemeltető céget. Évről évre szó volt arról, hogy eladja, de ez csak mostanság realizálódik: a csapatot a Mol egyik leányvállalata ­veszi meg. Ezzel a tranzakcióval az utolsó élvonalbeli labdarúgóklub is a NER érdekeltségébe került.

10. ZALAEGERSZEG

Alapítva: 1920

NER-kapcsolat: Végh Gábor a zalaegerszegi labdarúgóklub elnöke. Cége, a Pharos ’95 Sportpályaépítő Kft. 2014 márciusában jelent meg főtámogatóként a ZTE-nél, májusban pedig a csapatot működtető zrt. többségi tulajdonosa lett. A NER-es kötődésű üzletember – akiről a környezete azt mondja róla, hogy jó barátja a miniszterelnöknek – az egyik legügyesebb hazai futballbefektető: részt vett az NB II-es pályák fűtési rendszereinek kiépítésében, de Szlovéniában, Lendván is aktív. A műfüves pályák építésével foglalkozó cégnek Felcsúton is van telephelye, a helyi akadémiának Puskás-szobrot is adományoztak.

11. KISVÁRDA

Alapítva: 1911

NER-kapcsolat: A Mezőkövesdhez hasonló lélekszámú Kisvárda felemelkedése is kéz a kézben járt a Fidesszel. A fénykorában nemzeti fejlesztési miniszterként dolgozó Seszták Miklós lobbiereje kellett ahhoz, hogy a Kelet Felcsútjaként is emlegetett városban élvonalbeli együttes legyen. A csapat 2,5 milliárd forintért kapott új stadiont. A csapat névadó szponzora a helyi baromfi feldolgozó Master Good Kft. A céget alapító Bárány László rendszeresen szerepel a magyarországi milliárdosok listáján. Bárány szerint nincs semmi különös abban, hogy zsinórban nyerik az állami milliárdokat.

12. MEZŐKÖVESD

Alapítva: 1975

NER-kapcsolat: A 15 ezer lakosú borsodi település Tállai Andrásnak köszönhetően került fel a hazai futballtérképre. A település volt polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő, a Pénzügyminisztérium államtitkára látványos szerepet vállal a klub működtetésében. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal volt vezetője elnökként vezeti a klubot. Stadionépítésre valamivel több mint egymilliárd forintot adott az állam, a sportág helyi részlegébe több milliárd taopénz áramlott. A klub hemzseg a NER-es támogatóktól, pénzt kap a várostól, a Zsóry Gyógyfürdőtől, a Mezőkövesdi Média Kft.-től, a Mezőkövesdi VG Zrt.-től és a közbeszerzéseken egyaránt jól szereplő, a fuvarozásban érdekelt Téglás Trans Kft.-től, illetőleg a Szilvási Építő Kft.-től.

Tucatnyi év után szerepelhetnek újra ötkarikás játékokon, a tatabányai kvartettből két együttes álmai válnak valóra.