Az egykori jelentős nehéziparáról elnevezett „Rozsdaövezetben”, az ohiói Valadinában tartott kampánygyűlést Donald Trump szombaton. Az állam az elnökválasztásokon hagyományos csatatér államnak számít, ahol a demokrata és republikánus szavazók száma kiegyenlíti egymást. A Florida Atlantic University legfrissebb március 13-án közzétett közvélemény kutatásában Trump jelenleg magabiztosan vezet Biden elnök előtt 51-40 százalékos arányban. A tőle megszokott túlzásoktól és valótlan állításoktól hemzsegő beszédében a demagógiát – ha lehet - még magasabb fokozatra kapcsolta, Biden elnök novemberi győzelme esetére pedig apokaliptikus víziót vázolt fel a közönségének.
Az amerikai gazdaság és autóipar állapotát illetően megígérte, hogy novembertől vámot vetne ki minden külföldön gyártott gépjárműre és választási veresége esetére „vérfürdőt” ígért az országban. A mondat, bár a hazai autóiparral kapcsolatban hangzott el, könnyen lehetett fenyegetésként értelmezni a szélesebb társadalmi kontextusra nézve.
Különösen annak fényében, ahogyan Trump és a Republikánus Párt immáron fősodrát alkotó Make America Great Again mozgalom (Tegyük Újra Naggyá Amerikát) első számú kampányüzenetét, az illegális migráció kérdését kezdte boncolgatni. Állítása szerint az idegen országok „kiürítik a börtöneiket”, hogy fiatal férfiak tömegeit küldjék a déli határon át az Egyesült Államokba. „Nem is tudom, hogy sok esetben lehet-e őket embernek nevezni” – fogalmazott, majd a beszéd egy későbbi pontján egyszerűen „állatoknak” titulálta a bevándorlókat.
Ez a dehumanizáló szóhasználat már a tavaly novemberben, az amerikai Veteránok Napján elhangzott beszédében is felbukkant „ a nemzet vérének mérgezőiként” hivatkozott a migránsokra, amit a kritikusai nem alaptalanul Hitler és más fasiszta diktátorok beszédeihez hasonlítottak. Trump vonzódása a fasiszta frazeológiához nem előzmények nélküli. Első felesége, Ivana Trump a Vanity Fair kulturális magazin 1990-es szeptemberi számában beszámol arról, hogy a férje éjjeli szekrényében Hitler összegyűjtött beszédeinek kötetét tartotta. ”Trump nem olvasó ember és a történelem sem érdekli. Inkább Hitler propagandában mutatott zsenialitása kelthette fel a figyelmét.” - írta a cikk szerzője.
Trump mára bevett politikai stratégiája, hogy a demokratikus szokásjog és az erkölcsi jóízlés határain kívül eső állításait a széles körű felháborodás ellenére sem vonja vissza, hanem ráerősít az elhangzottakra. Az ellene jelenleg folyó négy büntetőeljárás közül a legsúlyosabb, a 2021. január 6-ikai választási eredmény erőszakos megváltoztatásának kísérlete miatt jogerősen elítélt zendülőket „túszoknak” nevezte, akiket újbóli megválasztása esetén azonnal szabadon bocsátana. A Capitolium épületének ostromával kapcsolatos kettős beszédet már a múltban is következetesen űzte. 2020 nyarán a Proud Boys nevű szélsőjobboldali extremista csoport több baloldali tüntetésen erőszakos cselekményeket követtek el. Az akkor hivatalban lévő Trump nem ítélte el az eseményeket, helyette a később elhíresült „Stand back, stand by” (Lépjetek hátra és álljatok készen!), dodonai jóslatot idéző üzenetet küldte a magukat „nyugati sovinisztának” nevező csoportnak.
A Trump politikai üzeneteiben uralkodó ideológiai kakofóniát és demagóg következetlenséget jól illusztrálja az a kommentár, amit arra válaszul adott, hogy Chuck Schumer, a szenátus zsidó származású demokrata frakcióvezetője Benjemin Netanjahu kormányának távozását sürgette egy múlt hét pénteki felszólalásában. „Minden zsidó ember, aki a demokratákra szavaz, gyűlöli a vallását és Izraelt. Szégyellniük kellene magukat emiatt, hiszen Izrael el fog pusztulni.” Ez a vélemény hétfőn hangzott el a magyar származású Gorka Sebestyén populista tanokat hirdető rádióműsorában, aki Trump egykori tanácsadóként ma is aktív terjesztője volt a szélsőjobboldali populista elméleteknek. A magyar szál felbukkanása a történetben nem is olyan meglepő, hiszen a magyar olvasókat enélkül is folyamatos déjà vu érzés kerülgethette a cikk olvasása közben.