FRANKFURT Rég nem igaz, hogy a tőzsde az ország gazdasági tükörképe, az árfolyamok legkevésbé függenek a helyi konjunktúrától. Külső erők mozgatják az árfolyamokat. A múlt héten Európa legnagyobb tőzsdéin szárnyaltak a részvényárak, miközben a gazdasági statisztikák ellenkező irányba mutattak. Rekordokat döntött a frankfurti tőzsdeindex, pedig a publikált adatok szerint gyengélkedik a német gazdaság, tavaly 0,3 százalékot veszített a GDP, és az évkezdet sem sikerült fényesre, az ipari megrendelések 11 százalékkal estek vissza januárban. A Deutsche Bank elemzői szerint nincs ebben semmi különös, miután a DAX kosarában jegyzett vállalatok jövedelmének 80 százaléka külföldről származik, 24 százalék az euróövezetből, 22 az USA-ból, 15 százalék pedig Kínából. Azaz a DAX korántsem képezi le a hazai gazdaság helyzetét, azt viszont jelzi, hogy az amerikai gazdaság ellenálló, és Európában is jó irányba mennek a folyamatok.
PÁRIZS Franciaországban is hasonló folyamatok zajlanak. A CAC 40 átlépte a szimbolikus 8000 pontot, történt ez úgy, hogy a jegybank lefele módosította az idei gazdasági előrejelzéseit. Eszerint a francia GDP 0,8 százalékkal bővül mindössze, a munkanélküliség viszont a vártnál nagyobb lesz. Tavaly rekordszámú, több, mint 50 000 vállalatvezető vesztette el az állását, miután az általuk irányított céget felszámolták. Szakértők itt is a tőzsdekosár, azaz a CAC 40 tartalmával magyarázzák a piac teljesítményét. Egyik fontos elemként sorolják, hogy a befektetők keresik a luxusipari, valamint a csúcstechnológiai papírokat, olyan cégekét, amelyek nem elsősorban helyben, inkább Kínában, Amerikában szerzik bevételeik javát, és ezekből sokat jegyeznek Párizsban.
INTERNET „Villám összeomlás- flash crash” okozott kisebb rémületet a kriptopiacon, ahol a bitcoin naponta döntött rekordokat. A Coinbase nevű kereskedelmi platformon egyik pillanatról a másikra 23,7 százalékos árfolyamzuhanást észleltek, majd alig tíz perc kellett ahhoz, hogy a kilengés elsimuljon. A tőzsdezsargon szerint egy „fat finger” kavarhatott be, ha úgy tetszik „dagadt ujj”, valakik rosszul nyúltak a számítógép billentyűhöz, vagy az egérhez, és hibás vételi, vagy eladási utasítások borították fel a rendet, ami, ha nem is gyakran, de előfordul mind a hagyományos, mind a virtuális tőkepiacokon. A hét közepéig 74000 dollár közelébe emelkedett a bitcoin árfolyama, hogy azután a hét végére közel 10 százalékot herdáljon el nyereségéből. Elemzők ismét korrekcióról beszélnek, a közeljövőre többek szerint 63 000 körül állapodik meg az érték.
BRÜSSZEL Védővámokat vet ki az Európai Unió a kínai elektromos autókra. Brüsszel szerint Peking illegálisan szubvencionálja az ágazat exportját, a vám mértékének meghatározása nyárra várható. Kína immár az elektromosautók több, mint negyedét állítja elő, megelőzve az USA-t, Németországot, Japánt és Dél-Koreát. Az EU a kínai napelemek, szélturbinák behozatalának megnehezítést is tervezi. A kínai export versenyképességének három alapelemét sorolják az elemzők: az irreálisan olcsó állami banki hiteleket, az üzemek létesítésére szinte ingyen átadott állami földeket, és az állam által biztosított alacsony áramdíjakat. A kínai jegybank statisztikái szerint tavaly 670 milliárd dollár hitelt vettek fel az iparvállalatok, 2019-ben még alig 83 milliárdot.
GENF A svájci kormány a napokban megkezdheti tárgyalásait az Európai Unióval, miután megkapta a felhatalmazást a törvényhozóktól. Remények szerint a héten elindul az egyeztetés Brüsszellel, és ebben az esztendőben eljutnak a keretszerződés aláírásáig. A végső döntést várhatóan 2026-ban egy népszavazás hozza majd meg.