;

Orbán Viktor;Egyesült Államok;figyelmeztetés;cselekvés;David Pressman;

David Pressman az Országházban

- David Pressman minden eddiginél határozottabban figyelmeztette a magyar kormányt, hogy az Egyesült Államok nem fog várni

Az, hogy Washington lépése mi lehet annak érdekében, hogy szövetségesét, Budapestet párbeszédre szorítsa, az amerikai nagykövet nem áruta el, de utalt arra, hogy Orbán Viktor és kormánya mintha csak az erőből értene.

Más szövetséges országokban nem szoktunk ilyen beszédeket tartani, mert más szövetséges országokkal párbeszédet folytatunk – jelentette ki David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete aki a Budapestről elüldözött Közép-Európai Egyetem (CEU) épületében, a Demokrácia Intézet vendégeként tartott hosszú, Magyarország NATO-csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából tartott. Beszédének teljes szövegét közzétették az amerikai nagykövetség honlapján.

– Úgy tűnik, hogy ezt a kormányt kevéssé érdekli a konstruktív párbeszéd a problémák megoldására. Más szövetséges országokkal együttműködünk, együtt dolgozunk – még akkor is, ha vannak nézeteltéréseink. Magyarországon ez nem működik – amíg csak nem cselekszünk – fogalmazott élesen David Pressman, majd így folytatta:

Továbbra is keressük a kapcsolatot, továbbra is világosan fogunk beszélni, és továbbra is cselekedni fogunk az érdekeink támogatása érdekében – mindezt ebben a sorrendben. Ha ez a kormány érdemi párbeszédet folytatna, másra már nem is lenne olyan nagy szükség.

A nagykövet felelevenítette, hogy az Egyesült Államok még a Trump-adminisztráció idején figyelmeztette Magyarországot az orosz Nemzetközi Beruházási Bank Budapesten történő elhelyezésének veszélyeire, majd különösen Oroszországnak az Ukrajna ellen indított inváziójakor, de a magyar kormány inkább duplázta a tétet, és még szorosabbra fűzte kapcsolatait a Kreml-lel. Leszögezte: – Így nem maradt más választásunk, mint cselekedni. Nem azért tettük ezt, hogy megbüntessük Magyarországot, hanem azért, hogy egy biztonsági kérdést kezeljünk.

– Szövetségesünk  másként viselkedik, mint a szövetség bármely más tagja. Az Egyesült Államokat ellenfélként jellemzi és kezeli, miközben olyan politikai döntéseket hoz, amelyek egyre inkább elszigetelik Magyarországot a barátaitól és szövetségeseitől. Régi barátként és szövetségesként olyan dolgokat mond és tesz, amelyek aláássák a bizalmat és a barátságot. Ezek között említette, hogy a magyar Országgyűlés elnöke (Kövér László) azt állítja, hogy Vlagyimir Putyin ukrajnai háborúját valójában az Egyesült Államok vezeti. Kiemelte:

„Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor egy hivatalban lévő miniszter úgy hivatkozik az Egyesült Államokra, mint a halottra, akinek nő a körme. Nem érthetjük meg és nem fogadhatjuk el, hogy a miniszterelnök az Egyesült Államokat szövetségesünk, Magyarország legfőbb ellenfeleként azonosítja. Vagy azt az állítását, miszerint az Egyesült Államok kormánya meg akarja buktatni a magyar kormányt, szó szerint le akarja győzni őt.

– Vannak, akik szerint azt kellene figyelnünk, amit Magyarország tesz, nem pedig azt, amit mond. De láthatják: éppen ez a probléma. Én nem egyszerűen arról beszélek, amit a kormány mond, hanem arról, amit tesz, a cselekedeteiről – fogalmazott félreérthetetlenül David Pressman és sorolta a cselekedeteket: a független média szisztematikus elfoglalása, ahol az oligarchák médiumokat vásároltak fel, hogy aztán egy, a kormány által ellenőrzött magánalapítványnak adományozzák azokat, miközben az a néhány médium, amely megőrizte a függetlenségét, most vizsgálatokkal, adóellenőrzésekkel és a reklámbevételek elvesztésével néz szembe. – Ezek nem szavak, hanem tettek – hívta fel a figyelmet a nagykövet, aki emlékeztetett, az Orbán-kormány azzal szilárdította meg a hatalmát, hogy a közbeszerzéstől az engedélyezésen át az idegenforgalmi támogatásokig, a koncessziókig, az adó- és ellenőrzési intézkedésekig, a szabályozási politikáig a pártvezetők, családtagjaik és a régi barátpkk tulajdonában lévő vállalatok számára teremtett kedvező feltételeket. Kíméletlenül lerántotta a leplet az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvényről is:

Mindenkit fenyeget, aki demokratikus vitában vagy érdekérvényesítésben vesz részt, nem Magyarország szuverenitását, hanem kizárólag egyetlen pártnak a közbeszéd monopolizálására irányuló törekvését védi. És még ha teljes mértékben nem is hajtják végre, a törvény már puszta létezésével is eléri a célját – az emberek hallgatásba rémisztését.

David Pressman ugyancsak a magyar kormány elfogadhatatlan tettei közé sorolta, hogy a függetlenséget az ellenzékiséggel azonosítja,  és Magyarországon a független média ellenzéki címkét kap. Sőt, azokat a független bírákat, akik a kormány számára kedvezőtlen véleményt fogalmaznak meg, vagy találkoznak az amerikai nagykövettel, külföldről finanszírozott és irányított politikusoknak állítják be. – A hidegháború idején a keleti blokk országaira jellemző volt az itt a piros, hol a piros játéknak egyfajta retorikai változata. Oroszország máig folytatja ezt a tragikus hagyományt, de ez nem olyasmi, amit egy szövetségestől várunk – mondta.

A nagykövet megemlítette, hogy a pápai légibázison az amerikai fegyveres erők tagjai élnek és dolgoznak együtt magyar partnereikkel, Amerika és szövetségesei, így Magyarország érdekeiért és biztonságáért. mint hozzátette, ezek a bátor férfiak és nők készek feláldozni az életüket az Amerikai Egyesült Államok szövetségeseiért, a magyarokért, Magyarországért. Megemlítve, mintegy mellékesként, hogy az itt szolgáló amerikaiak nem kaphatnak magyar rendszámot az itteni hatóságoktól, és drágán megfizettetik velük az ideiglenes regisztrációt.

Március 15. előtt beszélt az az Egyesült Államokba kivándorolt magyar hősökről, Nobel-díjas tudósokról, és felelevenítette az amerikai polgárháború idején Abraham Lincoln elnök gettysburgi beszédében tett kijelentését, miszerint „a nép által, a nép érdekében való népi kormányzat nem vész el a földnek színéről”.

Az elnök mondását Kossuth Lajos szavai ihlették: Mindent a népért, és mindent a nép által

David Pressman ismét figyelmeztette Orbán Viktort, hogy ha nem hagy fel az Ukrajnában agresszor Oroszországgal való szoros és bővülő kapcsolataival, akkor dönteniük kell arról, hogy hogyan védhetik meg legjobban a biztonsági érdekeiket, amelyeknek szövetségesekként közös érdeknek kellene lenniük.

– Először is kell, hogy szülessen egy politikai döntés arról, hogy Magyarország az Egyesült Államokkal való kapcsolatán – a magyar kormány javítani szándékozik. Ezt a döntést mi már meghoztuk. Annak azonban sajnos semmi jelét nem látjuk, hogy a magyar kormány is ugyanígy döntött volna. Az Egyesült Államok törődik Magyarországgal, törődünk a magyarokkal, nagyra tartjuk és csodáljuk az önök kultúráját és történelmét, és szoros kapcsolatok kialakítására törekszünk. És nem is igazán kérünk sokat: megelégednénk az átláthatóság, a párbeszéd, a pártatlanság és a demokrácia iránti elkötelezettséggel – hangoztatta az amerikai nagykövet, aki pontokba is szedte, hogy mit szeretnének, ami nem egyenlő a kritikátlansággal, mert ők sem hibátlanok, de legfontosabbként kijelentette:

Nem fogunk várni. Magyarország dönthet úgy, hogy az Egyesült Államokkal kapcsolatban kivár, az Egyesült Államok azonban nem fog így tenni.

– Magyarország hajója büszkén horgonyzott le 25 évvel ezelőtt a Nyugaton. És ott is a helye. (...) Mi továbbra is abban bízunk, hogy egy erősebb, és mostanra nagyobb demokratikus szövetség részeként hajózunk előre, amely döntés Magyarország, annak kormánya és népe kezében van – üzente Orbán Viktornak David Pressman.  

A kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a legnépszerűbb párt.