Portugália sokáig egyfajta kivételnek számított Európában, hiszen az EU azon kevés állama közé tartozott, ahol a szélsőjobb nem tudott áttörni. A populista Chega párt a legutóbbi, 2022-es parlamenti választáson 7,2 százalékos eredményt ért el. Mostanra azonban az ibériai államban is érvényesül az európai trend, a felmérések szerint a bevándorlásellenes politikai erő 15 százalék körüli eredményt érhet el a vasárnap esedékes parlamenti választáson.
Egy 2023-ban kitört korrupciós botrány miatt kellett két évvel előre hozni a voksolást, az akkori ügy miatt lemondott pozíciójáról António Costa szocialista kormányfő. Az ország északi részén jelentős lítiumlelőhelyek találhatók. A volt kormányfőhöz közel álló személyekkel kapcsolatban vesztegetés gyanúja merült fel. Később azonban kétség merült fel a vádak megalapozottságát illetően, és máig nem sikerült bizonyítani, hogy Costa törvénytelenül gyakorolt volna befolyást a lítiumkincs kitermelésére.
Jelenleg senki sem hisz abban, hogy Lisszabonban újabb baloldali kormány alakulhat. A közvélemény-kutatások szerint a jobbközép Demokratikus Szövetség (AD) előnye mintegy hat százalék a szocialistákkal szemben. Ugyanakkor a több pártot magában foglaló AD miniszterelnök-jelöltje, Luis Montenegro kizárta a koalíciót a szélsőjobbal, így minden bizonnyal a jobbközép és a balközép nagykoalíciót alakít a voksolást követően.
A szocialisták is jelezték: összefognának az AD-vel, csak ne kerüljön kormányra a Chega.
Bár Portugália gazdasága sokat fejlődött az eltelt években, az emberek ezt kevéssé tapasztalják. A 2023-as év például rekordot hozott a turizmusban, 77 millió vendégéjszakát regisztráltak. Tavaly februárban 20 százalékkal, októberben pedig 16 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma.
Portugália gazdasága mintegy két százalékkal nőtt 2023 harmadik negyedévében. Összehasonlításképpen az uniós átlag 0,1 százalék volt. „Sok portugál számára azonban a jó gazdasági adatok csak a látszatot jelentik” – mondta a Tagesschaunak Isabel David politológus. A nyugati átlaghoz mérten ugyanis alacsonyak a fizetések, az óránkénti minimálbér kevesebb mint öt euró. A bérleti díjak az utóbbi időben meredeken emelkedtek, ahogy más árak is. A lisszaboni belváros éttermeiben hét euróba is kerülhet egy korsó sör.