Li Csiang kínai miniszterelnök „öt százalék körüli” GDP emelkedésből indul ki az idei évben. A 2872 küldött előtt azonban elismerte, "nem lesz könnyű elérni az idei célokat". "Keményen kell dolgozni" és minden oldalról közös erőfeszítéseket kell mozgósítani – jelentette ki Li, egyértelművé téve, hogy a gazdaság átalakításának folytatódnia kell.
Kína már tavaly is "öt százalék körüli" növekedést célzott meg, amit végül kissé túlteljesítettek. A pekingi statisztikai hivatal hivatalos adatai szerint a világ második legnagyobb gazdasága végül 5,2 százalékkal nőtt. Szakértők azonban kétségbe vonják a Peking által közölt gazdasági adatok pontosságát és hitelességét. Az utóbbi időben a kínai gazdaság növekedése mindenekelőtt a gyenge globális kereslet, a küszködő ingatlanpiac és a gyenge belső fogyasztás miatt torpant meg. A helyi tőzsde komoly nyomás alatt áll.
Megfigyelők meglehetősen derűlátónak nevezték a kedden kilátásba helyezett öt százalék körüli növekedési célt. Tavaly könnyebb volt ilyen mértékű növekedést elérni, mivel a gazdaságot a koronavírus-járvány utáni felzárkózási hatások is segítették.
A kormány szintén kedden közzétett költségvetési tervezete szerint a hiány várhatóan a gazdasági teljesítmény három százaléka lesz. A 2022-es cél szintén 3 százalék volt, de ezt később 3,8 százalékra módosították. Li azt is bejelentette, hogy idén több mint tizenkétmillió új munkahelyet hoznak létre a városokban. A kormány az előző évhez hasonlóan idén is 5,5 százalék körüli munkanélküliségi rátát céloz meg. Az infláció várhatóan három százalék körül lesz.
Peking ismét nagy összegeket fordítana a hadsereg fejlesztésére. Az ország még évek óta a gazdasági teljesítmény növekedésénél nagyobb mértékben emeli a katonai kiadásokat. Az idei évre szóló költségvetési tervezet szerint a védelmi költségvetést 7,2 százalékkal, 1,67 billió jüanra (mintegy 214 milliárd euró) emelik. Ez nyilvánvalóan összefügg azzal, hogy Kína folyamatos katonai nyomás alatt tartja Tajvant, amit saját tartományának tekint. Peking viszonya emellett több állammal rendkívül feszült egyes, a Dél-kínai elhelyezkedő szigetek hovatartozásával kapcsolatos vita miatt. Szakértők egyelőre nem számítanak arra, hogy háború törne ki Kína és Tajvan között. Peking azonban a köztársasággal való újraegyesítésre törekszik, ha kell, akár katonai eszközökkel is. Ezt jelzi, hogy Kína mostanra törölte a "békés" kifejezést a Tajvannal való újraegyesítési terveivel kapcsolatban. Kína "határozottan elő fogja mozdítani Kína újraegyesítésének ügyét" – olvasható Li munkabeszámolójában. Az Országos Népi Gyűlés nem szabadon választott parlament: a Kommunista Párt teljes ellenőrzése alatt áll. Éves ülésszakán a képviselők jóváhagyják Hszi Csin-ping állam- és pártvezető és Li miniszterelnök kormányának terveit és céljait.