Egy 3 megawattos szélturbina és környezete legfeljebb 0,1 hektár földet foglal el. Ráadásul az utolsó, immár közel két évtizedes hazai engedélyek alapján épült, így mára voltaképp elavult szélerőművek 22-24 százalékos hatékonysága még így is kedvezőbb a napelemek 14-15 százalékánál. De az újaké a 30 százalékot is meghaladhatja. A szélturbinák mellett – parkok esetén között – mezőgazdasági tevékenység folyhat, de akár gyepet vagy erdőt is telepíthetnek. Naperőműveket inkább tetőkre vagy barnamezős helyszínekre javasol.
Az Energiaklub, a jóval kisebb területigény mellett a napenergia-termelés kiegyensúlyozása miatt is, évek óta sürgeti a szélenergia-hasznosítás bővítését – szögezi le. A kormány januártól jelentősen enyhítette a szélturbinák telepítésének eddigi, az ellehetetlenítéssel egyenértékű feltételeit – emlékeztet, üdvözölve, hogy 700 méterre csökkentették a lakott területtől számított távolság alsó határát, amin belül napelemeket javasol. Az EU számára benyújtott, felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervben megjelenő szélhasznosítási elképzeléseket ugyanakkor még mindig jelentéktelennek tartja. Ehhez képest a 2030-ig tervezett 12 gigawattnyi (GW) napelem mellett 6 GW szélturbinát tartana indokoltnak és hasznosnak. Ez a magyar árampiac spekulációs kockázatait is mérsékelné: tavaly ősszel azon kerestek szemfüles dán áramkereskedők eurómilliókat, hogy a napelemek magas hazai aránya miatt a köd és a napsütés függvényében a tőzsdei áramár-alakulás igencsak kiszámítható – hívja fel a figyelmet elemzésében Magyar László.
A napelemek az ország teljes áramigényét lefedhetik
Világos időben az immár 6 GW-nyi hazai napelem gyakorlatilag fedezi a teljes, átlagos hazai áramszükségletet – szögezte le az Energiaügyi Minisztérium minapi Facebook-posztja szerint az MVM új ügyfélszolgálati irodájának átadása során Lantos Csaba tárcavezető. (Szintén megerősítette, hogy 2030 után meghosszabbítják a 2 GW-s jelenlegi paksi atomblokkok élettartamát, sőt mellé megépítik a 2,4 GW-s Paks 2-t is, nem érzékeltetvén a két közlés közötti ellentmondást.) Szolárpanel immár 257 ezer hazai háztetőn üzemel. Ezzel lényegében már elérték a 2030-as terveket: így az új cél 12 GW. Megjegyzendő: a napelemekkel szemben a szélenergia hasznosságát a kormánykommunikáció azóta sem hangsúlyozza, hogy a szaktárca, leginkább uniós nyomásra, a turbinák lakóövezettől számított védősávját tavaly év végén értelmezhető szintre csökkentette. Lantos Csaba korábban kijelentette: a szélerőműveknek csak kiegészítő, legfeljebb 1 GW-nyi szerepet szán, ráadásul azok 2029 előtt nem is csatlakozhatnak a hálózatra.