;

Európai Unió;ENSZ;Izrael;gázai offenzíva;háború;Hamász;tüntetés;Gázai övezet;tiltakozások;incidens;segélyszállítmány;tűzszüneti tárgyalások;

Palesztin menekültek Rafahban

- Elfogadhatatlan támadás történt, több ország is élesen bírálta Izraelt

Több ország is élesen bírálta Izraelt az újabb véres gázai incidens miatt, csatlakozva az eset kivizsgálását követelő ENSZ-hez. Legalább 117 palesztin halt meg és a BBC adatai szerint 760-an sebesültek meg csütörtök hajnalban, amikor egy segélykonvojt megrohanó civilekre izraeli katonák rálőttek. A Hamász azzal vádolta Izraelt, hogy civilekre nyitott tüzet, míg Izrael szerint az áldozatok többségét a tömeg taposta le, vagy a teherautók gázolták el, miután katonái figyelmeztető lövéseket adtak le.

Emmanuel Macron francia elnök szerint "izraeli katonák civileket vettek célba". Az EU külügyi vezetője, Josep Borell "elfogadhatatlan vérengzésnek" nevezte a történteket. António Guterres, a világszervezet főtitkára elítélte incidenst, amelyben „életmentő segélyhez” hozzájutni próbáló emberek haltak meg. "A kétségbeesett gázai civileknek sürgős segítségre van szükségük, beleértve az északi részen élőket is, ahová az ENSZ már több mint egy hete nem tudott segélyt szállítani" – tette hozzá. Pénteken Olaszország, Németország, India, Dél-Afrika és Brazília is teljes körű kivizsgálást követelt Izraeltől.

Az ENSZ BT csütörtökön rendkívüli zárt ülésen vitatta meg a helyzetet, de az Egyesült Államok – a tisztázatlan körüményekre hivatkozva – blokkolta Algéria nyilatkozattervezetét, amely a tüzet nyitó izraeli erőket tette felelőssé a tragédiáért. A csütörtöki incidens hajnali 5 óra előtt, még sötétben történt Gáza város délnyugati szélén. Egy sérült palesztin férfi a BBC-nek azt mondta, értesítették őket, hogy lisztszállítmány érkezik a Nabulsi utcán keresztül, és nem lesz lövöldözés. "A teherautók behajtottak, mi elindultunk feléjük, de ahogy megpróbáltuk leszedni az első zsák lisztet, tüzet nyitottak ránk." Ő tömeg miatt az egyik teherautó kerekei alá került.

Az egyiptomi segélyt szállító, 30 járműből álló konvoj észak felé tartott az izraeli hadsereg (IDF) által "humanitárius folyosónak" nyilvánított tengerparti úton. Beszámolók szerint a incidens után a sebesülteket szamaras kordékon és autókkal vitték a közeli kórházakba, ahol azonban az áram- és üzemanyaghiány miatt a szükséges vizsgálatokat és műtéteket nem tudják elvégezni.

A történtekre tíz órával később reagáló IDF szóvivője, Daniel Hagari szerint a konvojt megrohanó civilek közül "néhányan erőszakosan lökdösődtek, sőt keresztültapostak más gázaiakon, és fosztogatni kezdték a szállítmányt" - mondta. A közelben lévő tankok "néhány figyelmeztető lövéssel próbálták szétoszlatni a tömeget", de visszahúzódtak, "amikor a százakból ezrek lettek, és a dolgok kicsúsztak a kezükből". Egy másik IDF-szóvivő szerint néhányan megközelítettek egy 70 méterre lévő ellenőrzőpontot, és figyelmen kívül hagyta a katonák által leadott figyelmeztető lövéseket. A katonák ekkor nyitottak tüzet rájuk, amit "korlátozott válaszlépésnek" nevezett. A Hamász visszautasította az IDF állításait, "tagadhatatlan" bizonyítékokra hivatkozva, amelyek szerint "közvetlenül a polgárokra lőttek".

A gázai egészségügyi hatóság aznap közölte, hogy a háború október 7-i kezdete óta több mint 30 ezer ember, köztük 21 ezer gyermek és nő halt meg Gázában. Guterres erre reagálva megismételte „az azonnali humanitárius tűzszünetre és a túszok feltétel nélküli szabadon bocsátására vonatkozó” felhívását. A Hamász előzőleg azzal fenyegetett, hogy csütörtöki vérengzés miatt megszakítja a katari közvetítéssel zajló tárgyalásokat. Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter viszont a törökországi antalyai diplomáciai fórumon azt mondta, még reménykednek abban, hogy a közelgő Ramadán előtt sikerül megegyezni a gázai tűzszünetben és a túszok szabadon bocsátásában. Az Egyesült Államok jeruzsálemi nagykövetsége előtt pénteken tüntető tömeg követelte Joe Biden elnök kormányától, hogy tegyen többet annak a 134 túsznak a kiszabadításáért, akiket a Hamász állítása szerint még mindig a Gázai övezetben tart fogva.

A magyar média nehéz helyzetben van, ezért a helyi lapnál úgy döntöttek, igyekeznek pótolni a hiányt.