;

Egyesült Államok;Texas;Joe Biden;Donald Trump;migrációs válság;mexikói fal;

Trump beszédében hosszan becsmérelte a bevándorlókat és Joe Bident

- Donald Trump is Texasba utazott, hogy a migrációs válságból politikai tőkét kovácsoljon

Migránsok vállán a hatalomba.

Egymástól mintegy ötszáz kilométerre az Egyesült Államok déli természetes határát jelentő Rio Grande folyó partjára utazott a jelenlegi és az egykori amerikai elnök, hogy válaszokat fogalmazzon meg az illegális bevándorlást illetően választói számára. A két választott település azonban nem is állhatna messzebb egymástól a bevándorláshoz való viszonyukat tekintve. Biden elnök Texas állam dél-nyugati csücskében található Brownswille városát látogatta meg, amely egyfajta mintavárosnak tekinthető a migrációval való mindennapi együttélésben. Bár a Mexikói-öbölben található kikötőváros már régóta az egyik legfőbb migrációs belépési pont, a települési önkormányzatok, a bevándorlókat segítő civilszervezetek és a Szövetségi Határőrség és Vámhivatal szerveinek sikeres együttműködése nyomán nemcsak városra nehezedő migrációs hullámot sikerült enyhíteni de az országba érkező tömegek hatékony elhelyezéséről is gondoskodtak. A tavalyi évben előfordult olyan hónap is, amikor a helyi határőrség 45.000 bevándorlót is regisztrált, tehát egy déli migráció egyik meghatározó frontjáról van szó.

Biden a demokrata érzelmű Brownsvilleben mondott beszédében igyekezett megtalálni a középutat az ellenőrzött migráció és a Demokrata Pártban közmegegyezés tárgyát képező humanitárius megfontolások között. 

“Ahelyett hogy politikai játszmák eszközévé tennénk a kérdést és felbújtanánk a kongresszus tagjait a törvényjavaslat blokkolására, fogjunk össze a javaslat elfogadásáért – üzent békítő hangon Trumpnak az elnök. “Mindketten tudjuk, hogy ez a legszigorúbb, leghatékonyabb migrációs törvény, amit ez az ország valaha látott.” Biden ugyanakkor érzékeli a fokozódó nyomást és azonnali elnöki rendeleteket helyezett kilátásba a határ – bizonyos terhelés feletti - lezárásáról illetve a menedékkérelmi elbírálási rendszer szigorításáról.

Ám lehetséges, hogy az elkésett intézkedések már csak pánikszerű tűzoltásként értékelhetők. Az elnök kritikusai szerint biztonsági játékot játszik és nem mer szembenézni a tavaly decemberben rekordszámú bevándorlási hullám valódi problémáival. A legfőbb kritikusa természetesen Donald Trump, aki a republikánus texasi kormányzó, Greg Abbot oldalán tekintette az Eagle Pass településnél tapasztalható kritikus állapotokat. A beszédében megismételte korábbi bevándorlóellenes üzeneteit és igyekezett összekötni a migráció problémáját az országban elkövetett erőszakos bűncselekményekkel. Ehhez egy brutális bűncselekményt hozott fel példaként, amely azonnal a migrációról szóló vita középpontjába került.

Georgia államban egy 22 éves nő, Laken Riley megfojtott holttestét találták meg csütörtökön. Egy Venezuelából érkezett illegális bevándorlót vettek őrizetbe az ügyben, aki korábban szabadlábon várhatta menedékkérelme elbírálását. Trump állítása szerint a lány vére Biden kezéhez tapad és háborús helyzethez hasonlította az USA-ba irányuló tömeges bevándorlást. Méltatta ugyanakkora Abbot kormányzó erőfeszítéseit, aki az Operation Lone star nevű akció keretében szögesdrót akadályt és vízen úszó bójákat telepített folyóba és környékére. Sőt, a szövetségi határőrséggel is szembement, amikor elzárta őket egy felvonulási területként használt parktól és helyettük az állami Nemzeti Gárda csapatait küldte oda.

Bár a témában végzett felmérések egyértelműen kimutatják, hogy az illegális bevándorlók kétszer ritkábban követnek el bűncselekményt, mint az amerikai állampolgárok, Trump szavai mégsem találnak süket fülekre. 

A Manmouth Egyetem által február végzett felmérés szerint már az amerikaiak 53 százaléka támogatja a határfal megépítését, ami először fordul elő a téma 2015-ös mérése óta. Egy másik, a Harvard CAPS-Harris tandem által jegyzett felmérés szerint pedig már a megkérdezettek 35 százaléka tartja az illegális bevándorlást a legégettőbb problémának, amely első helyre lépve megelőzte a magas infláció okozta gazdasági félelmeket is.

Trump győzelme esetére ígért bevándorláspolitikája a korábbi intézkedések visszaállításán túl új szigorításokat is hoznának. Ennek kiemelt elemeként az országos idegenrendészeti rajtaütéseket lengette Stephen Miller, Trump szélsőséges kijelentéseiről elhíresült egykori tett főtanácsadója, aki gőzerővel készül tervei megvalósítására. A kérdés már csak az, hogy a Republikánus Párt mérsékelt tábora a novemberi elnökválasztás napján a nemzetbiztonsági vagy a humanitárius szempontokat tekinti előrébb valónak.

„Hóhérok!”, „Oroszország szabad lesz!”, „Nem bocsátunk meg!” – hallatszik a tömegből. Óriási a rendőri készültség.