;

Orbán Viktor;Áder János;elnöki kegyelem;kegyelmi botrány;

- Áder János: Egyszer sem fordult elő, hogy a miniszterelnök akár csak kérdést intézett volna hozzám bármilyen kegyelmi ügyben

A volt köztársasági elnök úgy véli, Orbán Viktort bele akarják keverni a bicskei pedofilügybe.

Az ilyen eljárások két szereplősek 1990 óta – mondta Áder János volt köztársasági elnök a Kossuth Rádióban a kegyelmi jogkörrel kapcsolatban. Hozzátette, harmadik szerepelőnek nem osztottak lapot, az egyik szereplő az igazságügyi miniszter, a másik szereplő pedig a köztársasági elnök, és mindkettőjük szakmai csapata. Tehát – nyomatékosította –, sem másik kormánytagnak, sem másik miniszternek, sem a miniszterelnöknek, sem külső személynek „nem osztottak lapot”.

Áder János szerint azt látni, hogy Orbán Viktor kormányfőt bele akarják keverni a bicskei pedofilügybe, de az ő államfői tisztségnek tíz éve alatt

„egyszer sem fordult elő, hogy a miniszterelnök kérést fogalmazott volna meg, vagy akár csak kérdést intézett volna hozzám bármilyen kegyelmi ügyben”.

Pedig volt olyan ügy, ami megosztotta a Fidesz-frakciót, de ennek ellenére sem a képviselőcsoport, sem a kormányfő részéről, „sem senki más részéről soha semmiféle próbálkozás nem volt” – jelentette ki.

Arra a felvetésre, hogy akkor ezek szerint kormányfő nem is tudhatott a döntésről, azt mondta, nem tudhat róla, hiszen az igazságügyi miniszter előterjesztését nem kell látnia a miniszterelnöknek, és szerinte a mindenkori kormányfőnek „kisebb gondja is nagyobb annál, minthogy kegyelmi ügyekkel foglalkozzon”.

Áder János közölte, a kegyelmi eljárás célja, hogy ha kiderülnek olyan családi, egészségi, szociális tények az elkövetőről, amelyek indokolhatják a kegyelmet, akkor ezeket az államfő mérlegelheti és kegyelmet adhat neki. Azt mondta,

nekik tíz év alatt 6210 ügyet kellett elbírálniuk, és ebből 119 esetben született pozitív döntés.

A nyilvánosságról Áder János közölte, hogy több tízezer kegyelmi eljárás lehetett 1990 óta, minden esetben az eddigi köztársasági elnököknek ugyanazt azt eljárást kellett lefolytatniuk és ugyanazokat a szempontokat kellett mérlegelniük. A volt államfő arról is beszélt,

erősen megfontolná, hogy az egész eljárásrendet megváltoztassák csak azért, mert „most született egy hibás, vagy hibásnak tűnő döntés”.

Hiszen nem ismerjük az indokokat – jegyezte meg.

Áder János hangsúlyozta, hogy a kegyelmi eljárásban nem arról döntenek, az illető bűnös vagy nem bűnös, „nem egy újabb bírósági fórumról van” szó. Nem arról van szó, hogy rosszul végezte a munkáját a nyomozóhatóság, az ügyészség, vagy a bíróság. A döntés arról szól, hogy emberi szempontok alapján kegyelemre jogosult-e az elkövető, vagy sem – jelentette ki.

Bárnai Árpád elmondta, hogy a gyerekeket fenyegetéssel és vesztegetéssel vették rá arra, vonják vissza a vallomásukat.