A 2022-es 24-gyel szemben tavaly már 28 titkos, úgynevezett háromezres kormányhatározatot hozott a kabinet – tudta meg közérdekű adatigényléssel a hvg.hu a Miniszterelnöki Kormányirodától. Ezeknek a kormányhatározatoknak nemcsak a tartalmuk titkos, vagyis „nemzeti minősített adat”, hanem már a címük is, mert abból kiderülhetne, milyen témáról szólnak.
A portál felidézi, hogy az ilyen kormánydöntéseket tekintve a statisztikai adatok szerint a NER 2010-2023 közötti időszakában a 2021-es év 38 darabja alighanem rekord. A háromezresek száma évről évre hektikusan változik, de az látszik, hogy
némi csökkenés után – hiszen 2021-ben 38, 2022-ben pedig csak 24 volt – megint nőtt, tavaly 28-ra.
Ha kicsit messzebbről, 4 éves kormányzati ciklusokat vizsgálva nézzük őket, már egyértelműbb tendencia rajzolódik ki:
a 2010-2014-es kormányzati ciklusban 72 ilyen döntés született,
2014 és 2018 között már 96,
a 2022-ben véget ért ciklusban pedig már bőven 100 feletti volt a háromezres döntések száma.
Az ilyen kormánydöntések közös jellemzője, hogy négyjegyű jelölésük, a sorszámozásuk hármassal kezdődik, ezért is hívják őket „háromezres” határozatoknak. A törvény szerint ezek nemzeti minősített adattá válnak, tartalmuktól függően 10, 20, vagy a „Szigorúan titkos!” pecsét ráütésével 30 évre. Utóbbi minősítés kétszer is meghosszabbítható, így akár 90 évre is elzárva maradhatnak a nyilvánosság elől.
Egy kormányzati döntés ilyen szintű titkosításának általában van jogos, észszerű indoka, hiszen a háromezres határozatokban hadititkok, nemzetbiztonságot érintő információk lehetnek, ezek nyilvánosságra kerülése pedig veszélyeztetheti Magyarország érdekeit. De minősítéssel védhető a törvény szerint „Magyarország gazdasági tevékenysége” is, ami már elég tágan értelmezhető.
Csak áprilisig 96 nem titkos határozatot titkolt el az Orbán-kormányRekordmennyiségű kormánydöntést titkolnak előlünk Orbánék