Kis túlzással fordítási hiba miatt gyengül a forint az euróval szemben, láthatóan a befektetők egy részét megijesztettete a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi 100 bázispontos kamatcsökkentése, ami után 9 százalékra esett az alapkamat. A piac ugyanis megosztott volt abban, hogy 75 vagy 100 bázispontos kamatvágás következzék. Az euró árfolyama a keddi kamatdöntés után 394-395 forint közelébe ugrott, ami héthavi mélypont a forint szempontjából.
A Raiffeisen Bank elemzői kis iróniával úgy kommentálták a forint gyengülését, hogy ez bebizonyította, hogy a forintpiacon nem csak magyar nyelvű befektetők kereskednek. A jegybank üzenete ugyanis mintha nem ment volna át tisztán, érthetően mindenkinek, pedig szerintük Virág Barnabás MNB alelnök magyarázata egyértelmű volt: nem azt jelenti a 100 bázispontra gyorsítás (ami amúgy fundamentálisan indokolt volt), hogy ez most már az idők végezetéig így is marad. Ennek ellenére a piac mintha lineárisan kivetítette volna ezt a végtelenbe, az indokoltnál nagyobb nyomás alá helyezve a forintot, ami az euróval szemben meg is közelítette a tavaly augusztus-szeptemberi 395 körüli lokális csúcsokat. Nagy kérdés, milyen irányt vesz eztán az euró/forint árfolyam – írták a Raiffeisen Bank elemző.
Alapvetően nem aggódna a forint miatt Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője sem, hacsak nem éri egy újabb külső vagy belső sokk a forintpiacot a következő napokban, amely rontaná kockázati megítélésünket, illetve a befektetői bizalmat. Az elemző szerint is azt történt, hogy a piac nem akarta meghallani azt, hogy a jegybank nem 100 bázispontos kamatcsökkentésekkel megy tovább a következő hónapokban. Amit most látunk az egy technikai reakció, a befektetők zárták a pozíciójukat. Néhány napon belül helyreállhat a világ rendje a forintpiacon, és az euró ára újfent 390 forint alá korrigál – nyilatkozta lapunknak az elemző. Persze csak abban az esetben, ha megmarad a nyugalom a pénzpiacokon, most különösen nem jönne jól, ha egy külső vagy belső sokk. Külső sokkot okozhat a pénteki amerikai inflációs adat, reméljük az nem lesz magasabb várakozásoknál, mert ez megemelheti az amerikai kamatpályát - tette hozzá. Ugyanakkor nem segíti a magyar gazdaság és a forint megítélést Nagy Márton és Matolcsy György újabb pengeváltása sem. Ha kiéleződik a nyílt vita a gazdaságpolitikai két erőközpontja között, az nem erősíti az árfolyamot – mondta Trippon Mariann.
A kamatcsökkentés miatti forintgyengülés rámutatott arra, hogy milyen gyenge lábakon áll a magyar gazdaságpolitika megítélése, és ez jelenti valójában a fő kockázatot. Ugyanis az egy százalékpontos kamatcsökkentés után is kilenc százalékon áll az MNB alapkamat, amely kiemelkedő a régióban, arról nem is beszélve, hogy az inflációval korrigált reálkamat meghaladja az öt százalékot – ami példa nélküli. Vagyis a forintnak erősödni kellene ilyen masszív kamatkülönbözet mellett – leszámítva az MNB által kiváltott turbulenciát –, de az elmúlt hónapokban épp a nem konzekvens (gazdaság)politikai nyilatkozatok és lépések gyengítették a forintot. Januárban az uniós pénzek esetleges újbóli felfüggesztése ijesztette meg a piacokat, de a svéd NATO-csatlakozás meg nem szavazása is negatív kockázatot jelentett a forint számára, emellett a Nagy Márton rendre előáll olyan javaslattal, amely felkavarja a hangulatot a pénzpiacon. Hiányzik az összhang a jegybank és a kormány között, többek szerint a kabinet nem elégé elkötelezett az inflációs elleni harcban, sőt ahol lehet, ott akadályozza a jegybank ez irányú tevékenységét. Mindezek nem teszik lehetővé, hogy a forint lényegesen erősebb legyen.