;

Európai Unió;Európai Bizottság;Lengyelország;Brüsszel;Donald Tusk;jogállamisági mechanizmus;

Donald Tusk kormányának egyik célja Brüsszel és Varsó viszonyának helyreállítása

- Lengyelország már hozzáfér az uniós pénzekhez

Az Európai Bizottság (EB) csütörtökön hivatalosan úgy döntött, hogy felszabadítja a Lengyelországnak megítélt, ám eddig a jogállamisági és demokratikus normák megsértése miatt zárolt pénzügyi támogatásokat. A feloldott összeg 137 milliárd euró, amelyből 76,5 milliárd a közösségi költségvetésből érkezik, 59,8 milliárd pedig a Covid19 járvány után felállított helyreállítási alapból. Ez utóbbi boríték felnyitásáról a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsa rendelkezik. A pénzt nem egyszerre, hanem több éven át folyósítják Brüsszelből: egy részét számlák ellenében, a többit bizonyos reformok és beruházások megvalósítása után.

— Ma új lapot nyitunk a jogállamisági ügyekben Lengyelországgal, miután elismertük a kormány által tett fontos lépéseket — írta a döntésről Vera Jourová, az EB alelnöke az X-en.

Az előző varsói kormány többször összeütközésbe került az EU intézményeivel az igazságügyi rendszer reformja miatt, amely — Brüsszel megítélése szerint — sértette a bírói függetlenséget. A tavaly októberi választások után hatalomra került új koalíciós kormány ígéretet tett rá, hogy visszafordítja a folyamatot. A Donald Tusk vezette kabinet már megtett néhány fontos lépést, amely elég volt a bizottsági döntéshozóknak ahhoz, hogy kinyissák a pénzcsapot.

Szlovákiában ez vélhetően nagy szerepet játszott Robert Fico hatalomra kerülésében.