;

Rogán Antal;politikai hirdetés;

- Más országok internetezőit árasztotta el politikai hirdetéseivel a Miniszterelnöki Kabinetiroda

Szlovákiában ez vélhetően nagy szerepet játszott Robert Fico hatalomra kerülésében. 

2023 őszén a Miniszterelnöki Kabinetiroda összesen hét európai uniós országban futtatott az illegális migráció veszélyeiről szóló videós kampányt a YouTube-on. Ezek összesen 8,35-9,7 millió alkalommal jelentek meg felhasználók képernyőjén - derítette ki a Direkt36 és a VSquare.

A két oknyomozó portál a Google online hirdetéseinek adatbázisát áttekintve arra jutott, hogy két esetben - Szlovákiában és Lengyelországban - a parlamenti választások hajrájában jelentek meg a reklámok, Németországban és Olaszországban pedig akkor, amikor tartományi, illetve helyi választásokaz tartottak. 

Ha a lakosságarányosan nézzük, akkor Szlovákiában volt a legintenzívebb a magyar kormányzati propaganda. Itt 1,6-1,8 millió közti online megjelenés volt, ami elméletileg a lakosság 29-33 százalékát is elérhette. Jaroslav Naď - aki 2020 és 2023 májusa közt volt a pozsonyi kabinet védelmi minisztere - azt mondta, hogy mind a kabinet tagjaként, mind személyesen kapott információkat ezekről a hirdetésekről. A politikus úgy véli, hogy ez beavatkozás a szlovákiai választási rendszerbe. Hozzátette, hogy a reklámok egyértelműen Robert Ficót és bevándorlásellenes pártját segítették. „Magyarország valóban nagyon intenzív szerepet játszott abban, hogy Robert Fico megnyerte a választásokat” - jelentette ki.

A hirdetési adatbázisból az is kiderült, hogy a Rogán Antal vezette tárca által készített, hasonló nagyságrendű szlovákiai kampányvideók költsége tavaly ősszel 2 és 15 ezer euró közti összegben mozgott - ez jelenlegi árfolyamon 790 ezer és 5,9 millió közti összeget jelent. Ám ez nem feltétlenül tekinthető mértékadónak, hiszen a magyar hirdetések célközönségét részletesebben is meg lehet adni, ezért pedig többet kell fizetni. 

Az ügyben keresték mind a Miniszterelnöki Kabinetirodát, mind a Google-t, azonban sehonnan nem érkezett válasz a feltett kérdésekre. Egyébként a magyar kormány híresen kényes a szuverenitására - ellenben a jelek szerint az cseppet sem zavarja, hogy ő maga rendszeresen beavatkozik más országok belügyeibe. 

Nem akart bocsánatot kérni az áldozatoktól, Kónya Endrét pedig a börtönben, nem a presbitériumban látná.