;

antiszemitizmus;iszlamofóbia;

Londonban a gázai tűzszünetért tüntető megmozdulások rendszerint antiszemita megnyilvánulások

- Durvul a brit közélet

LONDON Míg a Munkáspárt az antiszemitizmus bélyegétől szabadul meg nehezen, a Konzervatívok az iszlamofóbia gyanújába keveredtek.Ugyanis, messzire elnyúlik a Hamász keze, az Izrael elleni október 7-i támadás, túszejtés és ennek közel öt hónapja tartó megtorlása a brit politikai életet is alaposan megkavarta. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére egyik legnagyobb vívmányának tűnt, hogy 2020-as megválasztása óta sikerült megszabadulnia a Labour és Jeremy Corbyn volt frontember imázsát beárnyékoló antiszemitizmustól. Ám a múlt ismét kísért, a Munkáspártnak az e héten, a korábbi képviselő, Tony Lloyd halála miatt szükségessé vált rochdale-i időszaki választásról az utolsó pillanatban vissza kellett vonnia Azhar Ali nevét. A jelölt egy fórumon azt állította, hogy Izrael szándékosan tette lehetővé az október 7-i Hamász akciót, hogy ürügyet szerezzen Gáza lerohanására. A nagy-manchesteri kerületben a pollok szerint megeshet, hogy az 1987 és 2015 között előbb a Labour, majd a szélsőbalos Respect Párt képviselőjeként szolgált, magát politikailag és erkölcsileg ismételten lejáratott George Galloway, jelenleg a Workers Party of Britain elnöke kerül ki győztesen. A 69 éves politikus egy lapra tett mindent, a palesztín ügy támogatására, ami fontosabb számára, mint Rochdale jövője. Egy helyi választási szakértő szerint még a muszlim közösség tagjai is azt jelezték felé, hogy egy a helyi politikára fókuszáló képviselőt kívánnak Westminsterbe küldeni.

Az elmúlt hétvégén a Konzervatív Párt volt elnökhelyettese, Lee Anderson megjegyzése váltott ki súlyos feszültséget. A pozíciójáról a Ruanda biztonságos voltát deklaráló törvény elleni tiltakozásul lemondott politikus kijelentette, hogy "Starmer, Sadiq Khan, London muzulmán főpolgármestere, sőt az egész főváros az iszlamisták ellenőrzése alá került, ezrével tüntetnek az utcákon és csak kikacagják a rendőrséget". Miután külön felszólítás ellenére sem volt hajlandó bocsánatot kérni, a chief whip, a frakciófegyelem őre kitette a Konzervatívok parlamenti tömörüléséből. Anderson olyan erők megmozdulásaira utalt, mint a gázai tűzszünetért és az izraeli "népirtás" ellen tüntetők, akik megbénították a Tower Bridge és környéke forgalmát, vagy pedig azokra, akik antiszemita hangú plakátok kivetítésével engedély nélkül hirdetőoszloppá alacsonyították le a Big Ben tornyot. A főpolgármester felügyelete alá tartozó Metropolitan Police senkit nem vett őrizetbe.

Rishi Sunak kormányfő hétfőig várt reakciójával, amikor a BBC Radio York adásának nyilatkozva visszautasította, hogy a pártot "iszlamofób tendenciák jellemeznék". Hangsúlyozta: a torykba beleivódott, hogy a parlament választott képviselői nem szíthatnak ellenséges hangulatot". Határozottan elhatárolódott Anderson álláspontjától, azt "elfogadhatatlannak és helytelennek tartja és egyetért frakciótagságának felfüggesztésével". Mások mellett Sadiq Khan is kifogásolta, amiért Sunak nem mondta ki kereken, hogy képviselőtársa "tudatlanságra valló, előítéletes és rasszista" véleménynek adott hangot. Anderson egyelőre tartja magát nézetéhez, amit legfeljebb "pontatlannak", de feltétlenül igaznak minősített. Bár a médiában megszólaltatott tory képviselők többsége nem vállal vele közösséget, miután jó beszédkészségű, tapasztalt, a volt munkáspárti szavazókkal is szót értő politikusról van szó, a háttérben többen is, elsősorban WhatsApp üzenetekben tiltakoztak száműzetése ellen. Ők egy megfelelő időpontban viszont szeretnék látni Andersont a tory padsorokban.

 Csak erősítette az iszlamofób hangulatot a bajkeveréstől soha nem távol álló volt belügyminiszter asszony, Suella Braverman. Ő a konzervatív The Daily Telegraph hasábjain fejtette ki, hogy az Egyesült Királyság "egy gettósított társadalom felé halad, ahol veszélyben forog a szólásszabadság, az iszlamisták, szélsőségesek és antiszemiták vannak nyeregben". Az extrémizmus sajnos a politikusok mindennapjaira is kiterjed. Egyre több képviselő érzi magát kifejezett életveszélyben fenyegető levelek és a választókörzeti irodáik előtti eldurvult hangú demonstrációk miatt. Ez különösen vonatkozik a munkáspárti, azon belül a muzulmán többségű körzetekre, melyek választói a gázai tűzszünet melletti határozottabb kiállást sürgetnek. Az érintett képviselőknek akart segíteni múlt héten Sir Lindsay Hoyle, amikor egy ódon házszabály felrúgásával a tervezettnél szélesebb vitát engedett meg a harcok beszüntetésére tett javaslatokról és ezzel káoszt kreált. A Munkáspártból érkezett, de pozíciója folytán semlegességre váltott Speaker jövője a belé helyezett bizalom megingása miatt továbbra is borotvaélen táncol.

Bár Sebastian Kurz elvileg ezután is visszatérhet a politikába, erre nagyon kicsi már az esély.