;

politika;Ausztria;ítélet;hamis tanúzás;Sebastian Kurz;

Egy eljárás még vár Sebastian Kurzra

- Elítélték a volt kancellárt, Ausztriában már a jogállamiság diadaláról beszélnek

Bár Sebastian Kurz elvileg ezután is visszatérhet a politikába, erre nagyon kicsi már az esély.

Hamis tanúzásért múlt héten nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte első fokon a bécsi büntetőbíróság a volt osztrák kancellárt, Sebastian Kurzot. Az ítélet végrehajtását három évre felfüggesztette és legalább 100 ezer eurós perköltség kifizetésére kötelezte a politikust. Volt kabinetfőnöke Bernhard Bonelli hat hónapot kapott, fél évre felfüggesztve. Kurzot és munkatársát az osztrák Gazdasági és Korrupcióellenes Ügyészség (WGKtA) jelentette fel. A hamis kijelentések 2020 júniusában hangzottak el, amikor az akkori kormányfőt az osztrák parlament vizsgálóbizottsága hallgatta ki. Az ügyészség Kurz három válaszát tartotta valótlannak, a tárgyalást vezető bíró viszont csak egy esetben látta ezt bizonyítottnak.

Ausztriában harminc éve nem állítottak kancellárt bűnügyben bíróság elé. Ráadásul olyan politikust fogtak jogi procedúra alá, aki 2017-2021 között - féléves megszakítással - "napkirályként" tisztelt kormányfő volt: az általa vezetett Osztrák Néppártot (ÖVP) 30 százalék fölé emelte a választásokon, s még a párt fekete színét is türkízre változtatta. Igaz, hogy 2021 végén dicstelenül távozott magas pozíciójából, de az azóta eltelt hónapokban ismét látványos karriert futott be, ezúttal nemzetközileg felkapott tanácsadóként, gazdag üzletemberként. Ezért is remélték sokan az ÖVP-ben, hogy a jelenleg a népszerűségi lista harmadik helyére, 20 százalékra visszacsúszott párt élére a 37 éves „sonnyboy”, vagy ahogy sokan nevezték, „csodagyerek” visszatér, s újabb csúcsokra segíti pártját.

Jogilag a visszatérésnek nincs akadálya, ezt csak 15 hónapra terjedő felfüggesztett büntetés akadályozta volna meg, az is csak jogerősen. „A hamis tanúzás nem bocsánatos bűn” – hangoztatják a jogászok, amit a sajtó azzal egészít ki, hogy „foltos lett" Kurz "fehér mellénye“. A rögtön felmentést várt exkancellár igazságtalannak minősítette az ítéletet, magát áldozatnak állította be. Szerinte ha nem lett volna osztrák kancellár, nem is ítélték volna el, nem csináltak volna ügyéből politikai kirakatpert. (A pénteki, 12 órás tárgyalási napon Kurzot végig egy PR szakember segítette, gondoskodni próbálva tökéletes megnyilvánulásairól.) Elemzők viszont a jogállam diadalának ítélték, hogy a kancellárra büntetést róttak ki, s annak is örültek, hogy ezzel helyreállt a kormány ellenőrizésére létesült parlamenti bizottsági rendszer tekintélye. Nem igazolódott be az a közhelyszámba menő bölcsesség sem - így Peter Filzmaier politológus -, hogy minden politikus, pártállástól függetlenül hazudik.

Csaknem négy éve az említett vizsgálóbizottság a 2019-ben megbukott kereszténydemokrata-szabadságpárti koalíciós kormány megvesztegethetőségét vizsgálta, előbb a szélsőséges FPÖ viselt dolgait kutatta az úgynevezett Ibiza-ügyben (a spanyol üdülőhelyen tárgyalt az akkori pártelnök milliárdos üzletekről), de figyelme egyre inkább az ÖVP-re terelődött. Kurz a megújulás, a megtisztulás jelszavával ragadta meg a konzervatív párt vezetését, de kiderült, hogy a színfalak mögött zavartalanul folyik a magas tisztségek, befolyások osztogatása hasznos szolgáltatások jutalmául. Így került a pénzügyminisztérium befolyásos tisztviselője, a Kurz magasra jutását előmozdító Thomas Schmid a frissen alakult, az állami óriáscégek felügyeletét ellátó hivatal, az ÖBAG élére, kvázi szolgálatai jutalmául. Kurz féltette népszerűségét, ezért letagadta aktív részvételét Schmid kinevezésében.

A meghallgatás utáni hónapok azzal teltek el, hogy a Kurz-csapat megpróbált minden bűnt, törvénytelenséget a karrierista Schmid nyakába varrni. Ő viszont a bőrét mentette, Hollandiába költözött az állandó támadások elől, de titkon visszajárt és őszinte vallomásokat tett a bécsi ügyészségen. Magát sem kímélve, befeketítette egykor rajongott főnökét. Schmid nem titkolja, szeretne koronatanú státuszt kapni, egyéb korrupciós ügyeiben is megúszni a börtönt. Bár a vágyott pozíciót még nem szerezte meg, ám a tárgyalást vezető bíró kijelentette, hogy hisz neki, sőt inkább, mint a kancellárnak.

A Kurzot perlő WGKtA még nem döntötte el, hogy elfogadja-e az elsőfokú ítéletet vagy fellebbez. Azaz nem csupán a felmentésnek, a szigorításnak is van esélye. Ráadásul még egy eljárás vár Kurzra, tisztáznia kell, hogy az ő vezetésével vesztegettek-e meg hívei bulvárlapokat, hogy busás hirdetések fejében írjanak róla dicsérő szavakat azért, hogy mielőbb megkaparintsa a kancellári tisztséget. Vagy ő még csak nem is tudott mindezekről...

Úgy látják, hogy az egyik tagpártjuk meg akarja buktatni a másik tagpárt politikusát, Budapest főpolgármesterét.