Míg a hatalom urai azon fáradoznak, hogy miképp maszatolják egymásra - és köreiken kívüliekre - az ifjúságügyben megmutatkozott mocskot, addig a civil világban (a kellemetlenné értelmezett betűszó szerint: NGO-kban) értékes események zajlanak. Néhánynak tanúja lehettem.
A Superar Művészetpedagógiai Egyesület a kreatív énekléssel és zenéléssel kínálja meg a hátrányos helyzetben élő iskolásokat. A Zene Házában ötödik születésnapjukat ünneplő jubileumi koncerten mutatják be a programot március elsején, de előtte - mintegy főpróbaként - gitárkoncertet adtak a MÁV-telepi iskolában, Iványi Gábor intézményében.
Az Erdős Virág által is megörökített, nehéz életkörülményekkel terhelt környék gyerekei most hangszert fogtak a kezükbe, és értő irányítás mellett népdalt, preklasszikust, akár Beatlest játszottak nagy figyelemmel és jó kedvvel a ködös februári délutánban. Este pedig a józsefvárosi sűrűben, a Kesztyűgyári Közösségi Házban az Élményakadémia projektjének, a Szuperhősöknek volt záróeseménye, egy dokumentumkiállítás. A program lényege: a hátrányos helyzetű gyerekeket, fiatalokat képzéssel és élménnyel felruházzák a másokért viselhető felelősséggel, és e módszerrel válnak ők maguk is a társadalmi felemelkedést, mobilitást vágyó, ezért cselekedni képes ifjakká.
A projekteket az Európai Unió támogatta, támogatja. E támogatás nélkül csak a sivár, fagyos terek és kietlen grundok jutnának, maradnának nekik.
A szerző pedagógus.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.