A kegyelmi ügy dominált az azonnali kérdések órájában hétfőn este, ahol a miniszterelnököt lényegében megrohanták az ellenzéki politikusok.
A Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselőjének, Kálmán Olgának a felvetéseire azt mondta, minden alkalommal, amikor gyanú merült fel, azonnal megindították a vizsgálatot, ami 2011-ben még nem vezetett eredményre. „Ennek a földolgozása nagyon tanulságos lesz majd mindannyiunk számára, de nem adtuk fel, mert 2016-ban ismét eljárást indítottunk, ami eredményre vezetett a kormány által tett feljelentés eredményeképpen. Én inkább azt kérdezném, hol voltak húsz évig, ha nekünk kellett eltakarítani azt, amit itt hagytak” - felelte.
Kálmán Olga szerint mindenki pontosan tudja ebben az országban, hogy valójában Orbán döntött a pedofil segítő kegyelméről.
„Tudják ezt az önök körül ülő fideszes képviselők is, tudják ezt a fideszes szavazók, az ellenzéki szavazók, tudja az ön egyetlen füttyentésére lemondott Novák Katalin, tudja ezt Varga Judit is, aki az ön beleegyezésével ellenjegyezte a kegyelmet. És tudja ezt Balog Zoltán, aki az ön jóváhagyása nélkül még egy darabig lemondani sem volt hajlandó a református egyház éléről. Ön az egyik legmocskosabb bűn elkövetőit védi” - sorolta.
Akik a pedofíliához kapcsolódó ügyben kegyelmet adtak, azok lemondtak, minden kérdésükkel bátran forduljanak hozzájuk - hárított Orbán Viktor. „Ellenben megkérdezem önöket, hogy ki is, aki pedofil hálózatot rejteget? Tudják-e például önök, hogy 2010-ben hány pedofil bűnöző volt börtönben? 81. Mennyi van 2024-ben börtönben? 663. Miről beszélnek?” - zárta mondandóját.
Momentum: milyen kapcsolat fűzi Kónya Endréhez és Vásárhelyi Jánoshoz?
Azt hiszem, van még tényleg egy nagyon fontos tisztázatlan kérdés - kezdte a Momentum frakcióvezető-helyettese. Tompos Márton azt mondta, nemrégiben látott napvilágot egy videó, amiben a kormányfő Vásárhelyi János mellett kampányol 2002-ben.
Előkerült egy videó, amin Orbán Viktor 2002-ben a bicskei gyermekotthon pedofil vezetője mellett kampányol„Az ön családjának céges ügyvédje védte a bicskei igazgatót a perben. Erre világít rá az is, hogy a kegyelmet kapott ember az Ön öccsének birkózó egyesületével dolgozott együtt Bicskén és rendszeresen járt a Puskás Akadémián. Miniszterelnök úr, a kérdés az, hogy önnek személyesen milyen kapcsolata volt ehhez a két emberhez? Miért kapott kegyelmet Kónya Endre?” - sorolta kérdéseit.
„Megismétlem szívesen századszor is: kegyelmet a köztársasági elnök adott. Hogy ezt miért tette, egyedül ő tud válaszolni. Nem vagyunk felhatalmazva - egyikünk sem és én sem - hogy a köztársasági elnök helyett bármely kérdésre válaszoljak. Forduljanak bátran a köztársasági elnökhöz" - felelte Orbán Viktor.
Orbán Viktor rejtélyes budavári találkozóra hívta vasárnap néhány közeli emberétA miniszterelnök ezt követően felsorolta, hogy milyen törvényeket nem támogatott az ellenzék. „Önök megengedték, hogy több mint 500 pedofil járjon szabadon az országban, mert mindössze 81 embert voltak képesek börtönbe zárni, miközben akiket ma vádolnak, több mint 660 pedofilt zártak börtönbe. Ha valaki pedofilokat rejtegetett itt az elmúlt időszakban, azok önök voltak” - mondta.
Tompos Márton erre azt mondta, azért nem szavazták meg ezeket a passzusokat, mert még nem voltak parlamenti párt ebben az időszakban. Orbán Viktor viszontválaszában úgy reagált, a gyermekvédelmi szektorban a fizetések nem jók, de magasabbak, mint amikor a baloldal volt a kormányon. „Biztosak lehetnek abban, hogy ha Magyarországon szülők és gyerekek valakiben megbízhatnak, az nem a pedofilokat rejtegető baloldal, hanem mi vagyunk” - fogalmazott.
Lengyel László: Tudod, hogy nincs bocsánatMSZP: Ki hagyta jóvá a kegyelmi kérvényt?
„Ön hagyta jóvá Varga Judit ellenjegyzését, ami arról szólt, hogy megváltoztatta a véleményét és ellenjegyzésével a kormány nevében átvállalta ezt a felelősséget?” - szegezte kérdését miniszterelnöknek a Magyar Szocialista Párt (MSZP) frakcióvezetője. Tóth Bertalan még arra volt kíváncsi, ha nem a miniszterelnök adta ezt a hozzájárulást, akkor a környezetéből ki volt az.
„A kormány ezt a kérdést nem tárgyalta, ha tárgyalta volna, sosem született volna meg a kegyelmi ítélet. Varga Juditnak azért kellett távoznia, mert ellenjegyezte azt, amit nem kellett volna ellenjegyezni. Ezért nincs ma itt közöttünk” - válaszolta Orbán Viktor. Hozzátette, ha a kormány tárgyalta volna, akkor ilyen kegyelmi ítélet vagy kegyelmi döntés sohasem született volna meg. Ez azt jelenti, hogy az igazságügyminisztert leszámítva kormány egyetlen tagja sem látta a kegyelmi kérvényt. „Egyébként pedig minden vizsgálatot támogatunk” - fűzte hozzá.
Párbeszéd: több pénzt a gyermekvédelmi szektorba
A Párbeszéd-Zöldek országgyűlési képviselője azt emlegette fel, hogy kevés pénz jut a gyermekotthonokban élőknek. Jámbor András szerint a kormányfőnek csak egy tollvonásba kerülne, hogy ezen változtasson. „Azt szeretném kérni öntől, hogy húzza meg ezt a tollvonást” - mondta.
Orbán Viktor úgy reagált, érdemes áttekinteni a gyermekvédelmi intézmények pénzügyi helyzetét, csak most a pillanat erre nem alkalmas, mert valahogyan összekeverednek a gyermekvédelmi intézményekben dolgozók fizetése és munkakörülményei, meg a pedofilügy. Nyomatékosította, hogy a kettőnek semmi köze sincsen egymáshoz. „Kétségkívül nincs a fejemben a teljes akta - bár mostanában ilyenekkel kell foglalkoznom, miután ez az ügy az érdeklődés középpontjába került - de az én emlékezetemben ez úgy van, hogy 2016-ban a kormány minisztere tett feljelentést a bicskei gyermekotthon vezetője ellen” – magyarázta.
Az önmagában rendszerszintű bántalmazás, hogy hagyják az állami gondozásba vett fiatalokat reménytelen körülmények között élniJámbor András azzal vágott vissza, hogy az áldozatok tettek feljelentést, nem a miniszter. A bérkérdés nemcsak a fizetésről szól, hanem a dolgozók autonómiájáról, mivel ha vannak jól fizetett dolgozók, akik nem függnek a főnököktől, akkor képesek föllépni egy ilyen ügyben.
A miniszterelnök nem tartja elfogadhatónak, hogy amennyiben kicsi a fizetés, akkor valaki nem szólal meg, amennyiben gyerekek ellen követnek el bűncselekményt. „Hát milyen összefüggés ez? Ne sértegesse azokat az embereket, akik ma kevés munkáért dolgoznak ezekben az intézményekben” – háborgott. Egyúttal abszurdnak nevezte, hogy egy olyan emberrel vitatkozik ebben a kérdésben, akinek mozgalmának az aktivistájának a lakásán hetvenezer gyermekpornográf felvételt találtak.
Mi Hazánk: miért nem alkotmányos jog a készpénzhasználat?
A Mi Hazánk Mozgalom elnök-frakcióvezetője nem a kegyelmi ügyről, hanem a készpénzhasználat anomáliáiról tett fel kérdést. Toroczkai László szerint a kormány mindig a bankok és a bankárok oldalán áll a magyar emberekkel szemben. Azt hangoztatta, már csak azért is alkotmányos jognak kellene lennie a készpénzhasználatnak, hogy a bankok és a bankárok ne tudjanak visszaélni a hatalommal.
Megjegyezte, Ausztriában maga az osztrák kancellár kezdeményezte ennek legmagasabb szintű jogszabályi szintű rögzítését, de Szlovákiában ez már megtörtént. Felrótta, hogy a kormánytöbbség leszavazta a Mi Hazánk Mozgalom ezirányú előterjesztését, kezdeményezését tárgysorozatba sem vették a kormánypárti szavazatok miatt, miközben a miniszterelnök azt mondta neki korábban, hogy támogatja a készpénzhasználathoz fűződő alkotmányos szabadságjogokat.
Orbán Viktor úgy felelt, hogy nem emlékszik olyan intézkedésre, amiben a magyar kormány a készpénzhasználat lehetőségét engedte volna szűkíteni. Egyúttal jelezte, a készek ezt rögzíteni az Alaptörvényben rögzíteni, hisz úgyis van 3-4 komoly téma, amit alkotmányba emelnének
Megjelent Orbán Viktor alkotmánymódosítója az elnöki kegyelemrőlLMP: a kormány elveszi a helyi közösségek beleszólási jogát, akarnak-e akkumulátorgyárat
Az LMP frakcióvezetője arról beszélt, hogy Göd város és az akkumulátorgyár légszennyezettségi adatai alapján három év alatt 88 tonnányi mérgező, magzatkárosító hatású oldószer került a levegőbe. Keresztes László Lóránt több környezetszennyező egységet is felsorolt, megjegyezve, hogy ezeket a cégeket a kormány százmilliárdokkal támogatta. A hatóságok sokszor félrelépnek az ügyek esetében, de egészen megdöbbentő az, hogy azokat a helyi civileket - akik a saját lakókörnyezetük megmentéséért dolgoznak - azokat az állam hátráltatja a munkájukban a legalapvetőbb információk visszatartásával. Megjegyezte, hogy a kormány kiemelt beruházássá minősít több gyárat is, elvéve ezzel a helyiek beleszólásának jogát.
Nincs több vita, a Szijjártó-féle külügy kiemelt beruházássá nyilvánítaná a sóskúti akkumulátor-hulladékot feldolgozó üzemetA miniszterelnök azt mondta, nem akarják megakadályozni, hogy bármilyen közösség dönthessen saját jövőjéről. Épp ellenkezőleg: a legjobb, ha minden ügyben ott születik döntés, ahova az tartozik: minél közelebb a valóságos élethez. „A föltételezés, hogy meg akarnánk akadályozni bármilyen helyi döntést, az teljesen idegen attól a megközelítéstől, amit egyébként a magyar kormány alkalmaz” - fogalmazott.
„A sóskútiak, az érdiek és a tárnokiak se akarnak a házuk mögé akkubontót”Orbán Viktor a környezetvédelmi szabályokról szólva elmondta, hogy Magyarországon nagyon világos és tiszta szabályok vannak arra nézve, hogy milyen sztenderdeknek kell megfelelnie az idetelepülő külföldi vagy akár magyar gyáraknak. Ezek a legmagasabb nyugati sztenderdekkel azonosak. „Tehát Magyarországon nem működhet úgy egy üzem, hogy nem teljesíti az Európában megszokott legmagasabb környezetvédelmi előírásokat. Amikor ez megsérül, akkor eljár a kormány” - idézte fel.
„Tartunk az egészségügyi következményektől, én már idős vagyok, de a fiatalok és a kisgyerekesek különösen félnek”