Kedden és szerdán kétnapos ülésen tárgyalta meg a londoni High Court az 52 éves Julian Assange fellebbviteli keresetét. Az ausztrál informatikus 2019 óta raboskodik a szigorúan őrzött londoni Belmarsh börtönben. Akkor tartóztatták le, amikor csaknem hét év után el kellett hagynia a neki politikai menedékjogot biztosított ecuadori nagykövetséget.
Mint arról a hosszú évek alatt többször is beszámoltunk, Julian Assange ellen eredetileg nemi erőszak és egyéb szexuális bűncselekmények általa következetesen tagadott gyanújával a svéd hatóságok emeltek vádat, melyet végül 2019-ben ejtettek. Változatlanul érvényes viszont az Egyesült Államok kiadatási kérelme, ahol összeesküvés és kémkedés miatt állítanák bíróság elé a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott több százezer szigorúan titkos dokumentum miatt. Az amerikai adminisztráció által az iraki és afganisztáni háború alatt elkövetett visszaéléseket leleplező bizalmas aktákat Bradley Manning közkatona szivárogtatta ki a Wikileaksnek. A világ vezető lapjai, köztük a The New York Times és a The Guardian címlapon tálalta őket.
2021 januárjában született meg az az elsőfokú ítélet, amely több kérdésben nem adott ugyan helyt Julian Assange védelemének - ezek újraértékeléséra vonatkozott az e heti eljárás –, de úgy rendelkezett, hogy az ausztrál férfit nem szabad kiadni az Egyesült Államoknak, mert fennáll egy öngyilkossági kísérlet kockázata. Ezt a jogi tiltást az Egyesült Államoknak még ugyanebben az évben sikerült megkerülnie, így újra lehetőség nyílt a kiadatásra 17 rendbeli kémkedési és egy számítógépes feltörés alapján. Julian Assange maga betegsége miatt nem tudott részt venni a kétnapos tárgyaláson, amely iránt a brit és nemzetközi sajtó részéről óriási érdeklődés nyilvánult meg. Ennek felkeltéséhez jelentősen hozzájárult Stella Assange, aki az ecuadori követségen töltött években a WikiLeaks alapító jogi csapatához tartozott. A két évvel ezelőtt a börtönben házasságra lépő párnak ugyancsak a követségi időkből két gyermekük született, Gabriel és Max, akik minden héten meglátogatják édesapjukat Belmarshban. Stella Assange múlt héten külföldi tudósítóknak tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a kiadatás megakadályozása „élet vagy halál kérdése"., férje fizikai és szellemi állapota drámaian romlott az utóbbi időben, korát meghazudtolva nagyon megöregedett. 2021 októberében kisebb agyvérzése volt, most decemberben pedig annyira köhögött, hogy eltört egy bordája.
Magán a tárgyaláson Julian Assange ügyvédje, Edward Fitzgerald arra hivatkozott, hogy ügyfele ellen bizalmas információk megszerzésének és közzétételének közönséges újságírói gyakorlata miatt folyik eljárás. – A bizonyítékok szerint az Egyesült Államok mindent képes volt elkövetni, hogy megőrizze amerikai tisztviselők büntetlenségét a hírhedt terror elleni hadjárat során elkövetett kínzásokkal és háborús bűnökkel kapcsolatban, egyben elhallgattassa azokat a szereplőket és bíróságokat, melyek a bűnelkövetőket el akarták számoltatni – kockáztatata meg az ügyvéd, aki szerint a bíróság elé tárt információk hamisak, az amerikai esküdtek pedig elfogultak lennének az eddigi vádaskodások miatt. Fontos szempont lehet, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kiadatási szerződés nem vonatkozik politikai bűntettekre, azaz arra, amit Julian Assange követett el. Az amerikai kormányt képviselő jogász, James Lewis kifogásolta, hogy a fellebbezés csak már korábban megállapított tényekkel érvel. Az Egyesült Államok biztosítékot adott arra, hogy Julian Assange nem kerül szigorúan őrzött börtönbe.
Eközben Ausztrália mind az Egyesült Államokat, mind az Egyesült Királyságot igyekszik befolyásolni. Parlamentje Anthony Albanese kormányfő támogatását is élvezve indítványt fogadott el, amelyben Assange szülőhazájának való kiadását és egy „barátságos megoldást” szorgalmaz..
A londoni felsőbíróság március 5. körül hozza nyilvánosságra döntését arról, fordulhat-e még újabb brit jogi fórumhoz Julian Assange. Ha nem, a következő lépés az Emberi Jogok Európai Bírósága lehet.