Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök és az EU Tanács soros elnökségét képviselő Alexander De Croo belga miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy az Unió a végsőkig kitart a szabadságharcukat vívó ukránok mellett. A hasonló üzenettel érkező Giorgia Meloni olasz kormányfő és Justin Trudeau kanadai kormányfő szombaton az ukrán fővárosban jelentette be, hogy országaik tíz évre szóló biztonsági megállapodást kötöttek Ukrajnával. A biztonsági kötelezettségvállalások nem jelentenek a NATO-tagok által élvezett kölcsönös védelmi garanciákat, céljuk az, hogy erősítsék Ukrajna katonai képességeit. Kijevnek az Egyesült Királysággal, Franciaországgal és Németországgal van már hasonló egyezménye.
A két uniós vezető nem érkezett új segélycsomaggal az ukrán fővárosba. Az Európai Bizottság elnökének friss felajánlása egy 50 gépjárműből álló szállítmány volt, amelyet az EU és Németország közös finanszírozásában biztosítanak az ukrán rendőrség és Legfőbb Ügyészség számára. Amit még magukkal hoztak, nem okozott meglepetést, mert pusztán megerősítése volt a korábbi kötelezettségvállalásoknak.
Olaszország és Kanada 10 évre szóló katonai biztonsági megállapodást kötött UkrajnávalEgy friss kimutatás szerint az EU27-ek a háború kezdete óta 88 milliárd euróval támogatták Ukrajnát és az ukránokat. Ebből 28 milliárdot tett ki a katonai célú segítség, 43 milliárd ment az ország büdzséjének és humanitárius szükségleteinek a finanszírozására, míg a tagországok 17 milliárdot költöttek a háború elől menekülők megsegítésére, befogadására. A február 1-jén tartott rendkívüli uniós csúcstalálkozón a vezetők egységesen eldöntötték, hogy 2024-2027 között 50 milliárd eurót juttatnak Ukrajnának a helyreállításra, a reformok végrehajtására, költségvetési kiadásokra — elsősorban a közfeladatok zökkenőmentes ellátására — és a háború szociális következményeinek enyhítésére. Brüsszel a jövő hónapban utalja át az első 4,5 milliárd eurós részletet a kijevi kormány számlájára – közölte a bizottsági elnök.
Orbán Viktor mindenben engedett, megvan az EU-s megállapodás Ukrajna 50 milliárd eurós támogatásárólVolodimir Zelenszkij az évforduló alkalmából rendezett megemlékezésen, majd a vezetőkkel tartott sajtóértekezletén nem győzte hangsúlyozni, országa mennyire hálás az eddigi segítségért. Az ukrán elnök megismételte, hogy minden támogatásra szükség van, de leginkább arra, hogy az időben érkezzen. — Nagyon hiányoznak a polgári légvédelmi berendezések, a légvédelmi rendszerek és a nagy hatótávolságú fegyverek, amelyekkel válaszcsapást lehet mérni a városokat, például Harkivot érő rendszeres orosz támadásokra — válaszolta egy újságírónak, aki azt kérdezte, melyek a legsürgetőbb ukrán igények.
Miközben az orosz hadsereg több fronton ellentámadásba lendült, Ukrajnába a kelleténél lassabban érkeznek a vészesen fogyó lőszerek és fegyverek. Az Európai Unió tavaly megígérte, hogy márciusig 1 millió darab tüzérségi lövedéket szállít az országnak, aminek csak valamivel több mint a felét lesz képes átadni a határidőre. Az amerikai kongresszus hónapok óta képtelen jóváhagyni az Ukrajnának szánt 60 milliárd dolláros támogatási csomagot, amelynek nagy része katonai beszerzésekre menne.
Ursula von der Leyen Kijevben megismételte, hogy az EU jelentősen fel kívánja futtatni védelmi iparát, amelynek rövidtávú célja, hogy ellássák fegyverekkel Ukrajnát, hosszabb távon pedig megerősítsék Európa biztonságát. Az erről szóló javaslatcsomagot három héten belül leteszi az asztalra a kezdeményezéssel megbízott Európai Bizottság.
Ugyancsak a jövő hónapban készül el az EU-Ukrajna csatlakozási tárgyalások lebonyolításának forgatókönyvét felvázoló bizottsági előterjesztés, amelyet a tagállamoknak egyhangúan kell elfogadniuk, hogy megkezdődhessenek az érdemi megbeszélések a felek között. A magyar kormányfő már érzékeltette, hogy nem lesz könnyű megszerezni az egyetértését, ami megakaszthatja a folyamatot. Az elképzelések szerint a huszonhetek a nyáron húznák meg a startpisztoly ravaszát,
éppen akkor, amikor Magyarország fog az EU Tanács élén állni, és ebbéli minőségében talán nem fog a megegyezés útjába állni.
Aggasztja a kijevi vezetést a kelet-európai — különösen a lengyel — gazdák háborgása az európai piacokra vámmentesen érkező ukrán agrártermékek miatt. Az Unió most újabb egy évre meghosszabbítaná a kedvezményes elbánást, ami viszont az Ukrajnával határos országokban élő termelőket aggasztja, akik tisztességtelen versenyre panaszkodnak. A Varsóból Kijevbe érkező von der Leyen azt ígérte, hogy minden felet meg fognak hallgatni és igyekeznek elősegíteni, hogy tartós megoldás szülessen.