;

demonstráció;Ukrajna;szolidaritás;orosz nagykövetség;orosz-ukrán háború;Városháza Park;

- „Ruszkik haza” - Skandálta az Ukrajna elleni orosz invázió második évfordulóján vonuló több száz fős tömeg Budapesten

Az orosz agresszió áldozataira emlékeztek, és Ukrajna szuverenitása mellett demonstráltak.

„Ruszkik haza” – skandálta a több száz fős tömeg az Andrássy úton azon a szombati demonstráción, amit a Momentum és az Európához Tartozunk Egyesület szervezett az Ukrajna elleni orosz invázió második évfordulóján.

Az esemény délután háromkor a Fővárosi Önkormányzat és az ukrán nagykövetség közös kiállításának megnyitójával kezdődött. A tömegben több ellenzéki politikus mellett David Pressman az Egyesült Államok budapesti nagykövete is felbukkant. A résztvevők közül sokan könnyeikkel küszködve hallgatták a kiállítás megnyitón elhangzó ukrán dalt és beszédeket.

Négy óra körül a Városháza parkból a tömeg lassú sétával indult az Andrássy út és a Bajza utca sarkához, az orosz nagykövetség közelében felállított színpadhoz.

A demonstrálók közül sokan ukrán zászlókkal érkeztek.

„Nagyon hálásak vagyunk a magyaroknak, hogy befogadtak minket. Köszönjük, hogy most lehetőségünk van kifejezni az együttérzésünket a hazaiakkal, a szomszédainkkal, a rokonainkkal, akiket a frontra vittek, élnek vagy már meghaltak.” 

– mondta egy fiatal kárpátaljai lány lapunknak.

A beszédek előtt levetítették a kormánypárti publicista Bayer Zsolt elhíresült kijelentését. „Nem lesz orosz támadás, ezt a hülye is tudja” – mondta a háború kitörése előtti hétvégén a Sajtóklubban. Ezután több, megrázó háborús felvételt vetítettek le, ami alatt többen sírva fakadtak.

A felszólalók sorát Tompos Márton, a Momentum alelnöke „Dicsőség Ukrajnának” felkiáltással indította, majd felelősségre vonta Orbán Viktort, amiért nem áll ki egyértelműen Ukrajna mellett.

„Ruszkik haza” 

– kiabálta Karácsony Gergely főpolgármester a színpadra lépve. „14 éves voltam, amikor utoljára ezt kiabáltam 35 évvel ezelőtt Debrecenben, amikor ledöntöttük a Lenin-szobrot.” – folytatta. Karácsony szerint fontos, hogy megüzenjék a világnak, „lehet, hogy hitvány kormányunk van, de mi nem vagyunk hitvány nemzet.” Elmesélte, maga is járt Bucsán (ahol a háború egyik legnagyobb mészárlása történt), beszélt azokkal a gyerekekkel, akik elvesztették a szüleiket.

Kijelentette, azért vagyunk ott, mert

„Szégyelljük Magyarország kormányát (…) Nem az agresszor, hanem az áldozat oldalára kell állni.”

– üzente.

Ezután Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere mondott beszédet. „Vlagyimir Putyin véres agressziója nem a befejezett múlt, hanem az ukrajnai jelenkor része”. Baranyi szerint a világnak emiatt nem megemlékeznie, hanem cselekednie kell.

„Meg kell mutatnunk a világnak és ukrán testvéreinknek, hogy Orbán mellett létezik egy párhuzamos Magyarország is”

Az utolsó beszédet Petrovszka Viktória, az Egység Ukrán Egyesület elnöke mondta el ukránul. A Telex fordítása szerint egy katonanőről mesélt, aki tavaly még Budapesten tüntetett, de azóta már a fronton életét vesztette. Beszéde után egy perc néma csönddel tisztelegtek az elhunytakra, majd Vova Gejzer, ukrán zenész énekelt, melyet elérzékenyülve hallgattak az összegyűltek.

Vidéken jelen állás szerint még ennyi sem biztos.