Magyar részről erősnek tűnik az akarat Svédország NATO-csatlakozásának a ratifikálására – jelentette ki Ulf Kristersson svéd miniszterelnök hétfőn Varsóban, jelezve egyúttal, hogy budapesti látogatásra készül.
Budapestre megyek, az időpontot megerősítése után közöljük – válaszolta Kristersson Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel közösen tartott sajtóértekezleten a svéd NATO-csatlakozást illető újságírói kérdésre. Azt mondta, az elmúlt hetekben már többször egyeztetett a magyar miniszterelnökkel. Hozzátette, már most várja a tervezett találkozót, hogy a véglegesítés megtörténjen.
Magyarország nem egyenlő Orbánnal - Molinót feszítettek ki tüntetők a svéd parlament előttBár az Index korábban arról cikkezett, hogy az elmúlt hetekben hatalmas katonai és hadiipari megállapodás születhetett a budapesti és a stockholmi kormány között „szuper Gripenekről” is , ezt Ulf Kristersson az Aftonbladetnek adott nyilatkozatában cáfolta. – Beszéltünk néhányszor az elmúlt hetekben, de nem tudom, pontosan mire gondol – jelezte a svéd kormányfő.
Vasárnap az AP hírügynökség arról számolt be, két amerikai szenátor egy olyan közös állásfoglalást készül benyújtani, amely elítéli a magyarországi demokratikus intézményrendszer leépítését és felszólítja az Orbán-kormányt, hogy ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását. E szerint Magyarország nem teljesítette azokat a kötelezettségvállalásait, miszerint nem lesz utolsó Svédország NATO-ratifikációjában. Ez veszélyezteti a transzatlanti biztonságot és a békét egy, a stabilitás szempontjából kulcsfontosságú időszakban”.
Orbán Viktor miniszterelnök szombati évértékelőjében arról beszélt, hogy még a tavaszi ülésszak elején megszavazhatja az Országgyűlés a ratifikációt.
Elmarasztalná Magyarországot egy republikánus és egy demokrata szenátor az amerikai törvényhozásbanFebruár elején az Egyesült Államok nagykövete, David Pressman mellett Trine Skymoen norvég, Erik Vilstrup Lorenzen dán, Pavol Hamzik szlovák és Sebastian Kęciek lengyel nagykövet is elment megnézni, Orbán Viktor állja-e a szavát és a NATO-szövetségeseinek tett korábbi ígéretének megfelelően „az első adandó alkalommal” megszavazza-e a kormánytöbbség által másfél éve blokkolt csatlakozás ratifikálását. A Fidesz azonban – ahogy más, az ellenzék által kezdeményezett ülésnél – ezúttal sem ment el, maga a kormány pedig elvonult Sopronbánhidára „kihelyezett kormányülésre”.
Kocsis Máté, a kormánypárt frakcióvezetője akkor Facebookon azt írta, a rendes parlamenti ülésszaknak mindjárt az elején sor kerülhet a svéd NATO-ratifikációra, de ehhez szükséges a svéd és a magyar miniszterelnök budapesti találkozója. „Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor ide jönnek, ahogy Törökországba is elmentek” – jelentette ki.
Üres padokkal üzent Orbán Viktor a NATO-nak, könnyen amerikai szankciók jöhetnek