A csütörtöki wellingboroughi és kingswoodi időszaki parlamenti választásokon elszenvedett dupla konzervatív vereség után az első reakciók a Munkáspárt kettős győzelmére fókuszáltak. Különösen látványos sikert jelentett, hogy előbbiben a mindössze 28 éves volt önkormányzati képviselő, Gen Kitchen a szavazati arány 28,5 százalékos átlendítésével a második világháború óta a legnagyobb konzervatív-munkáspárti pótválasztási fordulatát érte el. Ám a voksok kimenetelének alaposabb tanulmányozása után a közvélemény-kutatók fokozottan mutattak rá arra a reális fenyegetésre, melyet a mindkét körzetben a harmadik helyen végzett Reform UK párt jelent a Konzervatívok népszerűségére.
A 2020-ban a Nigel Farage vezetése alatt Brexit Pártként ismert mozgalom utódjaként létrejött Reform UK mindeddig következetesen alulteljesített a különböző választásokon, ám a mostani 13, illetve 10 százalékos szavazati arányt már nem lehet figyelmen kívül hagyni. A toryktól jobbra elhelyezkedő populista, bevándorlás- és zéró emisszió ellenes, alacsony adózást pártoló mozgalom vezetője, Richard Tice nagyvonalúan elkönyvelte, hogy a hagyományosan "bronzérmes" Liberális Demokratákat maga mögé utasító Reform UK immár a "harmadik legfontosabb országos politikai tényező". Nigel Farage, legalábbis egyelőre a párt tiszteletbeli elnöke szerint a Reform "végre elérte a felnőtt kort, a párté a jövő". A The Sunday Times jelentése szerint több konzervatív parlamenti képviselő sürgeti máris Rishi Sunakot, hogy kezdje meg a jobbra tolódást a bevándorlási, jóléti és pénzügyi politika területén.
A Reform, ugyanúgy, mint korábban a UK Independence Party, melynek élén több ízben is Nigel Farage állt, változatlanul képtelen arra, hogy az egyszerű többségen alapuló választási rendszerben mandátumot tudjon szerezni. Kivételt képezett 2014 októbere, amikor a konzervatív padsorokból a UKIP-hez átállt essexi képviselő, Douglas Carswell a dezertálása miatt szükségessé vált cractoni vokson megőrizte a helyét. Ám a Reform választási súlyát világosan érzékelteti a More in Common agytröszt most közzétett jelentése, mely szerint ha az év második felére várt palamenti választáson 10 százalékot ér el, 39 képviselői helytől fosztja meg a Konzervatívokat, 32-őt ajándékoz a Munkáspártnak és ötöt a LibDemeknek. 12 százalék esetén a toryk 47, 15 százaléknál 63 mandátumot buknának a jelenlegi 349-ből. Bár Richard Tice következetesen azt hangoztatja, hogy a Reform mindkét nagy pártot von el szavazatokat, a 2019-es választáson mostani támogatóik 59 százaléka adott bizalmat az akkor Boris Johnson által vezetett toryknak és csak 5 százaléka Jeremy Corbyn Munkáspártjának.
A konzervatív vezetők azzal bíztatják magukat, hogy a múlt heti siker ellenére a Reform országos támogatottsága még mindig elmarad a UKIP Brexit előtti szárnyalása mögött, amikor például a 2014-es európai parlamenti választáson 27,5 százalékkal a legnagyobb brit pártnak bizonyult. A képlet felismerhetetlenül megváltozhat azonban, ha Nigel Farage aktivizálja magát és a GB News anyagilag vonzó műsorvezetői posztját elcseréli a Reform tényleges irányítására. Politikai elemzők szerint a múlt heti eredmények a közérthető, kocsmába járó, sörivó, az egyszerű emberekkel könnyen kommunikáló és a többek között a Celeb vagyok, ments ki innen műsorból alaposan megismert 59 éves politikust a múlt heti eredmények a visszatérés irányába befolyásolhatták.