;

lemondás;kegyelmi kérelem;Novák Katalin;bicskei gyermekotthon;Varga Judit;

- Amíg Novák Katalinnal kapcsolatban értetlenség uralkodik az Orbán-kormány tagjai körében, Balog Zoltánt már indulatosabban ítélik meg

A Direkt36-nak kormányközeli források beszéltek arról, milyen váratlanul érte Orbán Viktort és környezetét a kegyelmi ügy. Varga Juditnak azért kellett mennie, mert el akarták kerülni, hogy Novák Katalin lemondása után rá irányuljon a figyelem.

Február 8-ra hiába volt hangos az egész ország a kegyelmi botránytól, Varga Judit aznap még teljesen nyugodtnak tűnt. A norvég nagykövetségen európai országok nagyköveteivel találkozott egy közel kétórás munkaebéden, amelynek hivatalos témája a közelgő EP-választás volt – írja a Direkt36.

A portál szerint az egykori igazságügyi miniszter – aki a korábbi tervek szerint a Fidesz választási listáját vezette volna – arról beszélt a diplomatáknak, hogy szerinte mi várható majd a kampány során. Az egyik résztvevő arról számolt be, Varga „kedélyesnek, magabiztosnak” tűnt, és egyáltalán nem adta jelét annak, hogy attól tartana, a kegyelmi ügy kettétörheti a karrierjét. Amikor a nagyköveti találkozón szóba került a téma, Varga a saját szerepéről higgadtan annyit mondott, igazságügyi miniszterként nem volt más választása, mint hogy aláírja a Novák Katalin által már elfogadott kegyelmi kérvényt.

– Ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem a köztársasági elnök kegyelmi döntését?”

– tette fel a kérdést az egyik résztvevő szerint.

Alig több mint 48 órával később azonban Varga is beadta a lemondását, és bejelentette a teljes visszavonulását a közéletből.

A Direkt36 azt írja, a történteket ismerő kormányközeli forrásaik egybehangzóan állították, hogy tudomásuk szerint a kormányfőt és környezetét váratlanul érte az ügy. – Teljesen meglepte a kormányt, felkészületlenek voltak. Sem az elnöktől, sem Varga Judittól nem jelezte Orbánéknak senki magát a kegyelmi ügyet, amikor a döntés (még tavaly áprilisban) megszületett” – fogalmazott egy forrás, aki az elmúlt hetekben több magas rangú kormányzati tisztviselővel is beszélt.

Hasonló információi voltak egy másik forrásnak, aki több emberrel is beszélt az utóbbi napokban Orbán környezetéből.

– Eleve a reakció, a zavarodottság az elején is ezt bizonyítja, hogy nem volt róla tudomás legfelső szinten

– magyarázta.

A portál szerint miközben a nyilvánosság előtt a kormány igyekezett úgy tenni, mintha ez egy jelentéktelen történet lenne, a színfalak mögött tisztában voltak a súlyával. – Péntek óta ott volt a radaron ez az ügy a Karmelitában is – mondta egy kormányközeli forrás, aki szerint ennek része volt az is, hogy azonnal magyarázatot kértek a Sándor-palotától. Az államfő hivatala elmondta, hogy a korábban miniszterként is szolgáló református püspök, a Novákkal régóta szoros viszonyban álló Balog Zoltán volt az, aki lobbizott a kegyelem megadása érdekében. Ez azonban kevés volt a miniszterelnöknek és stábjának, egy kormányközeli forrás szerint a miniszterelnök úgy állt hozzá, hogy „Novák a köztársasági elnök, ő dönt, az ő felelőssége”.

Az első napokban még a kormányon belül bíztak abban, hogy megúszhatják komolyabb következmények nélkül az ügyet, ezután azonban éles fordulat következett be a Karmelita hozzáállásában. Készültek felmérések a kegyelmi ügyről is, és amikor keddre és szerdára befutottak ennek az eredményei, egyértelművé vált a miniszterelnöki stáb számára, hogy rosszul kalkuláltak.

– Két dolog derült ki. Az egyik, hogy a jobboldalra is leszivárgott a történet, hiába próbálták blokkolni. A másik, hogy nagyon komoly felzúdulást okozott a saját táboron belül is ez a kegyelmi ügy

– fogalmazott egy, a kutatások részleteit ismerő forrás.

A felmérések után egyértelmű volt a miniszterelnöki stáb számára, hogy lépniük kell, és az ügy kezelésében közvetlenül részt vett Orbán Viktor is. A miniszterelnök február 8-án jelentkezett a Facebook-videóval, amelyben bejelentette, hogy alkotmánymódosítást kezdeményezett. Egy forrás szerint a Novák számára kellemetlen, a köztársasági elnök jogkörét korlátozó bejelentés célja az volt, hogy Orbán eltolja magától az egyre kellemetlenebb ügyet. A miniszterelnök – akit a forrás szerint feldühített az, hogy az államfő ilyen helyzetbe hozta –

azt üzente a videóval, hogy ő személyesen nem fog belekeveredni a botrányba, „nem fogja megmenteni Novákot”.

Ekkor már kormányzati szinten világossá vált, hogy valamilyen drasztikus lépést kell tenniük az ügy lezárása érdekében, és már csütörtökön felmerült, hogy Nováknak és esetleg Vargának is mennie kell. Végleges döntést a Fidesz-vezetés pénteki informális ülése hozott, ahol a miniszterelnök a szűkebb bizalmi körével beszélte át az ügyet.

– Vargának azért kellett mennie, mert azt gondolták, hogy nem lehet félmunkát végezni – mondta egy forrás. Vagyis el akarták kerülni azt a helyzetet, hogy Novák lemondása után Vargára irányuljon a figyelem.

Egy másik kormányközeli forrás szerint ezért most „óriási a gyász”, és sokan nem értik, Novák hogyan követhetett el ekkora hibát. Ám míg a távozó köztársasági elnökkel szemben leginkább csak értetlenség van, a kegyelmi kérvény ügyében fontos szerepet játszó Balogot többen is sokkal indulatosabban ítélik meg. „Most nagyon haragszanak Balogra” – mondta egy forrás, hozzátéve, hogy „elemi düh van a püspökkel szemben”.

A TV2 korábbi műsorvezetője közölte, hogy teljes támogatás mellett szavazta meg őt a kormánypárt helyi szervezete.