;

NATO;védelmi miniszterek;Jens Stoltenberg;védelmi költségvetés;

- Megugrottak a NATO védelmi kiadásai

A brüsszeli NATO-központban kétnapos tanácskozást tartanak a tagállamok védelmi miniszterei, akik szerdán részt vettek az ukrán kapcsolattartó csoport Egyesült Államok által elnökölt ülésén. A szövetségesek – a több tucat NATO-n kívüli partnerországgal együtt – e csoporton belül koordinálják az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásokat. A segítség 99 százalékát az észak-atlanti szövetség államai és a hamarosan taggá váló Svédország biztosítja. Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet a tanácskozás előtt újságíróknak azt mondta: biztos benne, hogy a résztvevők újabb felajánlásokat fognak tenni.

A tárcavezetők csütörtöki ülésükön előkészítik a vezetők júliusi washingtoni csúcstalálkozóját, s megvitatják, hogyan lehet erősíteni a NATO védelmét és elrettentő erejét. Megtárgyalják azt is, mennyire sikerült felfuttatni az Ukrajna számára létfontosságú lőszergyártást, miután a szövetség az elmúlt hónapokban több tízmilliárd dollár értékű szerződéseket kötött.

Jens Stoltenberg főtitkár szerdai sajtótájékoztatóján méltatta, hogy a tagállamok jelentősen növelik védelmi kiadásaikat. Az elmúlt tíz évben az európai szövetségesek és Kanada több mint 600 milliárd dollárt fordítottak a védelemre, pusztán tavaly 11 százalékkal emelték védelmi kiadásaikat. Idén várhatóan 18 olyan tagállam lesz a 31-ből, amely a GDP 2 százalékát költi védelemre, ami hatszoros növekedés 2014-hez képest, amikor kitűzték ezt a célt, s amikor csak három ország felelt meg a követelménynek. Magyarország már tavaly is a küszöbérték felett teljesített a GDP 2,43 százalékát elérő költéssel. – A NATO európai szövetségesei 2024-ben összesen 380 milliárd dollárt fognak védelmi célokra fordítani, ami először éri el összesített GDP-jük 2 százalékát – hangsúlyozta Stoltenberg. A német védelmi minisztérium szóvivője szintén szerdán jelentette be, hogy Németország is teljesítette a vállalását, és bruttó hazai termékének 2 százalékát költi védelemre, amire nem volt példa a hidegháború óta.

GDP arányosan a legtöbbet költő tagállam Lengyelország lett, amely a bruttó hazai termék 3,9 százalékával megelőzi a 3,49 százalékos Egyesült Államokat is. Számokban kifejezve azonban a 860 milliárd dolláros amerikai védelmi költségvetés több mint a kétszerese a többi NATO tagállam együttes költésének.

A szövetségesek hadi kiadásai az Ukrajna elleni orosz agressziót követően ugrottak meg jelentősen, de Donald Trump 2017-2021 közötti hivatali ideje is növekedést hozott, miután az amerikai elnök élesen bírálta az európaiakat, amiért nem költenek eleget.

Régi-új erőközpont formálódhat Európában a felújult német-lengyel-francia együttműködéssel.