;

szuverenitás;nőpolitika;Novák Katalin;Varga Judit;nők helyzete;

- Női szuverenitás

A Sándor-palota új lakóját keresi a Fidesz, s úgy hírlik, semmiképp sem nőt szánnak a köztársasági elnöki posztra. Női jelöltet nem is nagyon tudnának előrántani, hisz két valamirevaló női politikusukat lenullázták - már a kezdetekkor.

Egyikükkel a harcos amazon, másikukkal a nemzet háziasszonya szerepét játszatták el; férfiúi vágyak, férfiúi elvárások megtestesítőiként léteztek a NER színpadán. Ahonnan a pedofilbotrányt megoldandó, gátlástalanul leléptették őket. Ott már csak Szentkirályi Alexandra maradt, aki a Tiktok nindzsakormányába még becsusszanhatott, ám kormányszóvivőként csupán a bemondónő szerepe jut neki Gulyás Gergely mellett.

Novák Katalin lemondásakor úgy fogalmazott: „A politika kemény, olykor kegyetlen világ. Vannak, akik azt gondolják, hogy nekünk, nőknek ezért nem is való. Ezzel nem értek egyet. Ne hagyjuk magunkat. Kellenek a nők a közéletbe is, mert hitem szerint akkor idővel méltányosabb, békésebb és bizonyára tartalmasabb lesz ez a világ.”

Novák Katalinnak és Varga Juditnak, Magyarország első női köztársasági elnökének és az Orbán-kormány utolsó női (igazságügyi) miniszterének megvolt a lehetősége, hogy méltányosabbá és békésebbé tegye példának okáért a magyar nők életét. Varga Judit harcolhatott volna a nők védelmét szolgáló Isztambuli Egyezmény ratifikálásáért, Novák Katalin küzdhetett volna a nők férfiakkal azonos megbecsültségéért. Ehelyett úgy táncoltak, ahogy a fideszes férfiak fütyültek. Varga Judit az Isztambuli Egyezmény ratifikálásának követelését túlmisztifikáltnak nevezte, és kijelentette: annak cikkelyei maradéktalanul érvényesülnek a magyar jogrendszerben. Talán mégsem: ma Magyarországon hetente egy nő meghal családon belüli erőszak következtében.

Novák Katalin még családügyi miniszterként azt üzente a nőknek: ne higgyék, hogy versenyezniük kell a férfiakkal. Ne akarjanak ugyanolyan beosztást, fizetést, inkább örüljenek, hogy gyereket szülhetnek és gondoskodhatnak másokról. Vagyis: jól van az úgy, hogy a magyar nők 16 százalékkal kevesebbet keresnek a férfiaknál. Köztársasági elnökként nem csak Orbán Viktor utasításainak tett maradéktalanul eleget, s írt alá mosolyogva bármit, de a nőkkel kapcsolatos összes létező elvárásnak is igyekezett megfelelni. Egyszerre játszotta a tökéletes családanya, az ünnepi süteményeket sütő háziasszony, a sportos, hegyekben túrázó, belevaló nő, a csodálatos feleség szerepét, aki mindemellett - hercegnői megjelenéssel - a munkában is kihozza magából a maximumot.

Hogy egy másfajta tánc merre vitte volna, vihette volna egyáltalán e két, nyelveket beszélő, jogi diplomát szerzett, a nemzetközi diplomáciában is jártas nő karrierjét, tán sosem fogjuk megtudni. Hogy hová jutottak a férfiaknak megfelelő lépéseikkel, saját egykori énjük feladásával, az mára mindenki számára nyilvánvalóvá vált. Novák Katalin még utoljára elnökként azt mondta: „A szuverenitás drága kincs, az embernek, a nemzetnek egyaránt. Vigyázzunk rá.” Igaza van. Vigyázzunk rá. Különben magunk bizonyítjuk be, hogy nőknek nincs helye a közéletben, vezető szerepben; egyszerű sakkbábuként bármikor leüthetők a tábláról.