Fidesz;Európai Parlament;KDNP;DK;orosz befolyás;Momentum;

Az Európai Parlament ülésterme Strasbourgban - Képünk illusztráció

- Az EP elítélte az európai demokrácia aláásását célzó orosz törekvéseket, a Fidesz nem szavazott

A 21 magyar EP-képviselőből mindössze 5 nyomott gombot.

Egyes választott európai uniós politikusok és pártok tudatosan szolgálják az orosz vezetés érdekeit, aláásva ezzel az EU egységét és demokráciáját - áll az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásában, amit a Telex ismertetett.

A 433 igen, 56 nem és 18 tartózkodás mellett elfogadott dokumentumról azonban a legtöbb magyar európai parlamenti képviselő nem szavazott semmit. Igennel voksolt a 4 DK-s képviselőből 3, a jobbikos Gyöngyösi Márton, valamint Ujhelyi István ex-szocialista EP-képviselő. A 12 fideszes és a két momentumos képviselő, a KDNP-s Hölvényi György, valamint a DK-s Molnár Csaba nem adott le szavazatot a MEP Watch adatai szerint. Hölvényi és a momentumosok aznap másról sem szavaztak, vagyis feltehetőleg nem voltak jelen az ülésen.

A fideszesek viszont annak ellenére nem szavaztak, hogy az aznapi blokkban más témákban több párttag is voksolt, vagyis ismét tudatosan nem nyomtak gombot. Ilyen többször előfordult már, korábban az EUrológus írt arról, hogy például emberi jogi kérdéseknél igencsak szeretnek távol maradni a voksolástól, annak ellenére, hogy éppenséggel az ülésteremben, vagy legalábbis annak közelében vannak.

A kormánypárti képviselők lépése azonban jelen állás szerint amiatt is furcsa, mert az elfogadott dokumentum még csak nem is tesz említést Orbán Viktorról, a Fideszről, vagy Magyarországról, annak ellenére, hogy a szöveg amúgy említ példákat az orosz befolyásra, többek között német, francia, szlovák és katalán példákat felhozva. A nyilatkozatban az EP-képviselők amiatt adtak hangot felháborodásuknak, hogy Oroszország több tagállamban – gyakran jogszabályokat sértve – jelentős finanszírozást nyújt politikai pártoknak, politikusoknak és mozgalmaknak, hogy beavatkozzon a demokratikus folyamatokba. Emellett vizsgálatot követelnek például azon hírek miatt, melyek szerint Tatjana Ždanoka lett EP-képviselő állítólag az orosz biztonsági szolgálat, az FSZB informátoraként tevékenykedett. A közlés szerint egyes EP-képviselők továbbá tudatosan szolgálták Oroszország érdekeit, többek között az orosz megszállt területeken szervezett hamis választási megfigyelői missziók révén.

A szöveg szerint a Kreml megpróbálja megosztani az európai polgárokat. Moszkva „befolyásoló ügynököknek” szervezett be néhány EP-képviselőt, és bizonyos európai politikai pártokkal függési viszonyt alakított ki, többek között pénzügyi támogatás révén, amelyek ezek után az orosz propaganda felerősítőiként működnek és Oroszország érdekeit szolgálják - olvasható a közleményben.

A dokumentum aggodalmának adott hangot egyes katalán függetlenségpárti politikusok, köztük a katalán regionális kormány képviselői, illetve Carles Puigdemont volt regionális elnök és jelenlegi EP-képviselő és az orosz kormány közötti állítólagos kapcsolatok miatt is.

Lengyelországot már nem akarja lerohanni, mert az világháborúhoz vezetne. Az orosz elnök mindezt a trumpista amerikai műsorvezetőnek, Tucker Carlsonnak adott interjúban árulta el.