Forronganak a magyar webshopok és a logisztikai cégek, miután az Orbán-kormány fű alatt kötelezővé tette az online kiskereskedőknek, hogy eladott áruikat a Magyar Postán keresztül is küldjék, ha a vevő úgy akarja – derül ki a HVG cikkéből.
A rendelkezés március 28-án lép életbe, a nyúlfarknyi paragrafus egy december végi rendeletmódosításban elrejtve jelent meg. Az új szabályról se a kormány, se a Posta nem kommunikált, és a portál szerint az érintettek figyelmét még akkor sem hívták fel rá, amikor december 15-én nyolcnapos „társadalmi vitára” bocsátották.
Az említett paragrafus annyit mond ki, hogy webshopban eladott áru „kézbesítése érdekében az egyetemes postai szolgáltató által nyújtott postai szolgáltatás igénybevételének lehetőségét a kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozás a honlapján biztosítja”. Magyarországon pedig az egyetemes postai szolgáltató a Magyar Posta, aminek 2030 végéig szól az állammal kötött szerződése.
Mint a HVG hangsúlyozza, a felháborodást szítja, hogy tulajdonképpen nem tudni pontosan, mit tett kötelezővé a kormány:
a leglazább olvasat szerint a webshopoknak fel kell kínálniuk, hogy a megvett árut az állami céggel – egész pontosan annak csomagszállító leányával, az MPL-lel – is kiküldik, ha a vevő ezt szeretné. Ehhez nem kell leszerződniük a vállalkozással, hiszen bárki bármikor feladhat egy-egy csomagot.
a legszigorúbb értelmezés szerint viszont minden magyarországi webshopnak le kell szerződnie a Postával, s a vásárlások során a csomagküldési szolgáltatások akár teljes palettáját fel kell kínálnia a házhoz szállítástól az automatás átvételig.
A HVG információi szerint heteken belül, de legkésőbb február végéig várható a kormányzati kommunikáció az ügyben.
Árat emelt a Magyar Posta, háromszáz forinttal többe kerül csomagot küldeniÁtírták a törvényt, 30 ezer lakosra jut majd egy posta