;

daganatos betegség;III. Károly;

Károly király múlt hét elején fejezte be négynapos kórházi kezelését a London Clinic kórházban

- Károly folytatja uralkodói feladatait

Daganatos betesége és a rendszeres kezelések miatt a király meghatározatlan időre minden nyilvános programját lemondta, de háttérből végzett munkájával elkerülhető az alkotmányos válság.

Rosszul kezdődött és drámaian folytatódott az év az udvar számára. Katalin januári hasműtétje, majd kéthetes kórházi kezelése után otthon lábadozik, de csak húsvét után tér vissza a közéletbe. Károly király múlt hét elején fejezte be négynapos kórházi kezelését a London Clinic kórházban. A 75 éves uralkodó vasárnap reggel még elegánsan és látszólag jó állapotban vett részt a sandringhami birtokához közeli templom istentiszteletén. Így hétfő este a politikusokat és a közvéleményt egyaránt sokként érte a Buckingham-palota közleménye, mely szerint megnagyobbodott, de jóindulatú prosztatájának kezelése során "egy ettől független probléma merült fel. Ezt követő vizsgálatok daganatos betegséget állapítottak meg".

A kommüniké szerint Károly király már meg is kezdte rendszeres kezeléseinek sorozatát, melyeket bejáró betegként kap meg. Ennek idejére orvosi tanácsra elhalasztotta a nyilvánosság előtti megjelenéseit, de a háttérben változatlanul eleget tesz alkotmányos kötelezettségeinek, ellátja hivatali tennivalóit, beleértve a kormányfői audienciákat, személyesen, vagy a világhálón keresztül. A palota nem árulja el, konkrétan milyen rákos betegségről van szó, milyen terápiában részesül és hol, de akármi is az, III. Károly "amilyen hamar csak lehetséges, vissza akar térni a nyilvánosság elé". Ahogy januárban a prosztatával összefüggő betegségek korai diagnózisának fontossága miatt szólalt meg korán, úgy most azért hozta nyilvánosságra daganatos betegségét, hogy az emberek ne találgassanak távolmaradásának okai felől. A titkolózás jegyében Katalin pontos diagnózisa és hosszú háttérbe húzódásának oka sem derült ki, vad spekulációkat váltva ki a külföldi sajtóból.

A király rákbetegségének hallatán gyors egymásutánban szólaltak meg brit, amerikai, európai és a nemzetközösségi politikusok. Rishi Sunak brit miniszterelnök nyilatkozata szerint a rákos megbetegedést még időben észlelték, így nincs ok az aggodalomra. A túlélési esélyeiről azonban kevés hír van. Ennek oka, hogy nem tudni, milyen típusú rákról beszélünk. Ezért egyelőre nem lehet következtetéseket levonni a betegség lefolyásáról.

A királyi család aktív szolgálatot teljesítő tagjai - a munkába felesége betegágya mellől szerdától visszatérő Vilmos, illetve Károly három testvére közül Anna királyi hercegnő és Eduárd edinburghi herceg helyettesítik majd az uralkodót mindennapos teendői. Az uralkodó kisebbik fia, Harry herceg Nagy-Britanniába utazott, hogy támogassa a családját és az édesapját. Egyelőre nincs szó arról, hogy alkotmányos kötelességeit át kellene ruháznia a kijelölt királyi tanácsnokokra. Az elmúlt hónap nehéz helyzetében senki nem állt jobban helyt, mint a királyné, akinek sikerült teljesen maga mögé állítania a közvéleményt. A király a szűk családjától kapott támogatásnak és saját részleges munkavégzésének köszönhetően legalábbis egyelőre elkerülheti az alkotmányos válságot. 

Minimum 22, illetve 20 év börtönbüntetésre ítélte a manchesteri bíróság azt a két fiatalt, akit 28 késszúrással megölte egyikük 16 éves transznemű iskolatársát, Brianna Ghey-t.