Németország;szélsőjobb;AfD;

Berlinben százezernél is többen vonultak utcára

- Hatnak a hatalmas tiltakozási akciók, folyamatosan csökken az AfD népszerűsége

Hétvégén ismét százezrek tüntettek az Alternatíva Németországért (AfD) ellen. A legtöbben, a rendőrség szerint mintegy 150 ezren Berlinben vonultak utcára, de a szervezők 300 ezer résztvevőről beszéltek. A Reichstag épülete előtt ezt skandálták: „Együtt a fasizmus ellen” és „Egész Berlin megállítja az AfD-t”

. A transzparenseken egyebek mellett ez a szöveg volt olvasható: "Nincs helye a rasszizmusnak". A politikai pártok nem voltak a szervezők között, de sok politikus is részt vett a rendezvényen. A szociáldemokraták társelnöke, Saskia Esken, valamint Karl Lauterbach (SPD) szövetségi egészségügyi miniszter egy plakáttal jelent meg, amelyen a következő felirat szerepelt: "Piros lapot kell felmutatni a náciknak".

Vasárnap Észak-Rajna-Vesztfália több városában rendeztek megmozdulásokat, de sokan tüntettek Brémában, továbbá Alsó-Szászországban is.

A tüntetéseken nem csak politikusok, hanem szakszervezetek, de különféle intézmények, köztük múzeumok, sportklubok és a felekezetek képviselői is képviseltetik magukat, tehát nagyon vegyes a résztvevők köre.

Olaf Scholz német kancellár a tüntetéseket a demokrácia és az alaptörvény iránti erős jelzésnek nevezte. „Az ország kis- és nagyvárosaiban sokan gyűlnek össze, hogy demonstráljanak a felejtés, a gyűlölet és az agitáció ellen" – írta a szociáldemokrata kancellár az X-en.

A tiltakozásokat a Correctiv médiavállalat cikke váltotta. Mint a portál megírta, a radikális jobboldaliak november 25-i potsdami találkozóján az AfD több politikusa is részt vett. A gyűlésen a német állampolgárok „remigrációjáról” volt szó. Azaz kiutasítanának az országból nem csak külföldieket, hanem olyan mintegy kétmillió bevándorlót, akik már német állampolgársággal rendelkeznek.

Ugyan a tüntetések még csak három hét óta tartanak, így korai lenne a megmozdulások hosszú távú hatásairól beszélni, de a közvélemény-kutatások egyöntetűen az AfD népszerűségének esését észlelték és azt, hogy valamelyest javított megítélésén az SPD. A Forschungsgruppe Wahlen ügynökség három hét alatt három százalékpontos csökkenést mutatott ki a szélsőjobboldali párt esetében, s ugyanekkora csökkenést regisztrált a Forsa és az Infratest dimap ügynökség. 

Iszlám fundamentalisták részéről annyi fizikai és szóbeli támadás ért egy észak-londoni parlamenti képviselőt, hogy a következő választáskor feladja politikai pályafutását.