;

Németország;szélsőjobb;tiltakozások;Alternatíva Németországért;AfD;

Magyarázkodásra kényszerülnek az AfD parlamenti képviselői

- Megmozdult a német üzleti élet is az AfD ellen

A német közélet számos szereplője szólított fel a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországtól (AfD) való elhatárolódás mellett. Sőt, már az egyes vállalatok és közgazdászok is tiltakoztak a szélsőségesek térnyerése ellen.

"A vállalati vezetőknek színt kell vallaniuk. Az önök munkahelye veszélyben van, ha az AfD győz" – közölte az egyes cégek munkatársaihoz intézve szavait Marcel Fratzscher, a patinás Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) elnöke. Bár egyes vállalatok jó példát mutatnak, másokból hiányzik az elszántság, hangoztatta. Szerinte az AfD politikája súlyos csapást jelentene a német gazdaságra. Munkahelyek milliói szűnnének meg. Külföldi munkavállalók nélkül ugyanis egyre kevesebb lenne a szakképzett munkaerő.

Michael Hüther, a munkaadókhoz szorosan kötődő Német Gazdasági Intézet (IW) igazgatója szintén a jobboldali szélsőségek további erősödésére és a vállalatokra gyakorolt negatív következményekre figyelmeztetett:

"A demokrácia és a piacgazdaság történelmileg közös gyökerekkel rendelkeznek és hosszú távon is csak együtt tudnak boldogulni." 

A közgazdász méltatta a jobboldali szélsőségek elleni tüntetéseken való magas részvételt. "Jó jel, hogy az elmúlt napokban ilyen sokan vonultak az utcára a demokrácia és a sokszínűség mellett" – fogalmazott utalva arra, hogy a weimari köztársaságban elképzelhetetlen lett volna ehhez hasonló megmozdulás-sorozat. " Csak a nyitott határok biztosítják a jólétet” – mutatott rá az IW igazgatója.

Néhány cég már egyértelműen állást foglalt a jobboldali szélsőségekkel szemben, emlékeztetett a Tagesschau honlapja. Az Edeka kiskereskedelmi óriáscég például hétvégén videófelvételt tett közzé az Instagram-csatornáján ezzel az üzenettel: "Szeretjük a sokszínűséget és kiállunk a jobboldal ellen." A cég a videó kedvéért kiürített egy egész szupermarketet, és csak olyan termékeket hagyott ott, amelyeket kizárólag Németországban gyártottak. Az eredmény: döbbent vásárlók sétáltak végig az üzleten, mivel üres polcok sora fogadta őket. A videó egyébként nem új, hiszen hat évvel ezelőtt bukkant fel első ízben a világhálón.

Az Edeka mellett más nagyvállalatok, például az Adidas, a Telekom és a Zalando is egyértelműen állást foglalt a jobboldali szélsőségek ellen.

Ám kisebb cégek is hasonló nyilatkozatokat tettek közzé. A tiltakozásnak időnként egészen ötletes módját választották. A kölni Malzmühle – egy 160 éves családi sörfőzde – például hirdetést tett közzé az interneten. Zöld háttér előtt és egy üveg Kölsch sör mellett a "Csak a mi palackjaink barnák" szlogen díszeleg.

Hubertus Heil szövetségi munkaügyi miniszter is felszólította a vállalkozásokat, álljanak ki a szélsőjobboldallal szemben. A Rheinische Post című napilapnak azt mondta, szívesen meghallgat minden olyan vállalati képviselőt, aki egyértelműen állást foglal az AfD és a nácik ellen. "Nyitott társadalom a miénk, és a gazdasági sikerünk is ezen alapszik. Németország nem egy sziget” – hangoztatta. "Már csak ezért sem engedhetjük meg magunknak a rasszizmust és a nacionalizmust" - figyelmeztetett az SPD politikusa, hozzátéve, mindenkinek be kell látnia, hogy az AfD komoly kockázatot jelent, "egy olyan párt, amely nemcsak a demokráciánkat támadja, hanem gazdaságilag és társadalmilag is károsítja az országot" – mutatott rá a tárcavezető. "A képzett szakmunkások, akiket sürgősen Németországba kell csábítanunk, csak akkor jönnek, ha biztosak lehetnek abban, hogy nem szorulnak háttérbe, sőt, nem fenyegetik őket." Néhány napja a Német Iparszövetség (BDI) elnöke, Siegfried Russwurm utalt arra, hogy a német gazdasági növekedés egyik legfontosabb eleme az export, ezért szinte minden más országnál jobban profitál a kozmopolitizmusból, a nemzetközi együttműködésből és kereskedelemből, valamint az európai egyesülésből. "Az, hogy egy erős politikai párt, amely mindezt megkérdőjelezi, egyre nagyobb teret nyer ebben az országban, gazdaságilag is veszélyes".

A legnagyobb kérdés most az, lesznek-e érzékelhető politikai következményei az AfD elleni egyre átfogóbb társadalmi fellépésnek. A megmozdulások utáni első közvélemény-kutatás mindenesetre erre utal. Az AfD megítélése az INSA ügynökség szerint másfél százalékkal csökkent, majdnem két éve nem volt példa ilyen visszaesésre. Ebből persze egyelőre azért nem szabad még messzemenő következtetéseket levonni, mert egyelőre egyik párt sem profitált mindebből. A kormánykoalíció pártjainak megítélése nem változott. Mindazonáltal ha a német társadalom egyre jelentősebb szférái szólítanak fel az AfD-vel szembeni fellépésre, s arra a veszélyre, amit a párt az egész német társadalomra nézve jelent, akkor az AfD támogatottsága tovább eshet

A tüntetéshullám azután tört ki, hogy a Correctiv nevű német portál feltárta: több AfD-s politikus is megjelent azon a tavaly novemberi konferencián, amelyen a „remigrációról” tárgyaltak, vagyis arról, hogy külföldi gyökerű német állampolgárokat is kitoloncolnának az országból.