;

Lengyelország;PiS;Andrzej Duda;

Andrzej Duda kétszer is elnöki kegyelmet adott Mariusz
Kaminskinek és Maciej Wasiknak

- Jogi káoszt kavar a PiS

Tusk és Holownia urak! Hamarosan találkozunk! – ezekkel a szavakkal ült autójába a radomi fogház előtt Mariusz Kaminski, a PiS-politikusa. A hivatali visszaélésért jogerősen elítélt volt belügyminisztert és helyettesét Maciej Wasikot kedden este kilenc után engedték el az aznap késő délután aláírt elnöki kegyelem nyomán. A két politikusnak Andrzej Duda államfő immár második alkalommal adott elnöki kegyelmet. A bíróság tavaly decemberben hivatali hatalommal való visszaélés miatt ítélte el őket.

A bűncselekményt 2006-ban követték el a CBA korrupcióellenes titkosszolgálat vezetőiként. A két férfi egy hete éhségsztrájkot folytatott, pártjuk politikai foglyoknak nyilvánította őket és rendszeres tüntetéseket szervezett érdekükben. A tavaly év végén ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) párt a két volt kormánytag ügyét állítja napi politizálása középpontjába. Kaminski a börtön előtt azt jelezte, hogy csütörtökön részt kíván venni a szejm ülésén. Szymon Holownia parlamenti elnök szerint ez jogtalan lenne, mivel jogerősen elítélt személy nem lehet képviselő.

A PiS és Duda elnök vitatja az ítéletet, mivel szerintük a korábbi kegyelem miatt az jogtalan volt. A mai szejm-ülésen az országos jogi káosz egy újabb eleme jelenik a lengyel közéletben- akadályozva a törvényhozást. A parlament két házának ugyanis a héten el kell fogadnia és továbbítania kell az elnökhöz az idei költségvetési törvényt. Ez áll a napi események középpontjában. A PiS azt hangoztatja, hogy a két elítélt kizárása a szavazásból érvényteleníti azt. Nem kizárt, hogy ezt Duda elnök „megveszi” és az érvényességi kérdést az alkotmánybírósághoz továbbítja. A jogi káosz eleme, hogy a kormánykoalíció az alkotmánybíróságot jelenlegi összetételében nem ismeri el, ítéleteit negligálja.

Ezt a jogi katyvaszt csak növeli, hogy az ügyészi szervezet elitje valóságos háborúban áll Adam Bodnar igazságügyi miniszter/legfőbb ügyésszel. A vezető ügyészeket a korábbi rezsim helyezte pozícióba és speciális törvényekkel tette alig elmozdíthatóvá. Sok bírósági vezető is hasonló harcot folytat státuszáért az új kormány illetékesével. Tovább növeli a bizonytalanságot és káoszt az állami médiában végrehajtott vezetőváltás jogszerűsége körüli alkotmányossági vita. Ez is olyan ügy, amely a politikai diskurzust az ellenzék számára kedvező irányba téríti és botránypolitizálást eredményez. Mindez parlamenti és parlamenten kívüli zajos eseményeket jelez Lengyelországban a következő napokra.

Az orosz közösségi médiában megjelenő képeken rengeteg ember akar feliratkozni egy ellenzékinek gondolt háborúellenes jelölt ajánlólistáira.