verseny;hobbi;rejtvényfejtés;mentális egészség;

A keresztrejtvények olyan módon stimulálhatják az agyi működésünket, amely lassíthatja a mentális hanyatlás folyamatát, illetve védelmet nyújthat főként az időskorban fenyegető demenciától

- Az agy szórakoztató sportja - Február 3. a magyar rejtvényfejtők napja

Az egyik legolcsóbb hobbi, hiszen csak egy újság és ceruza kell hozzá, és máris indulhat a játék, ami nemcsak kikapcsol, de segítségével tovább megőrizhetjük elménk jó teljesítőképességét is. 

- A rejtvényfejtés töretlen népszerűségnek örvend mind hazánkban, mind világszerte, bár a rajongók számáról nem állnak rendelkezésre adatok, de például amikor az ember utazik a buszon, villamoson, láthatja, hogy rengetegen fejtenek hagyományos, papíralapú újságokban is – avatott be Kasparek Éva. A Rejtvényfejtők Országos Egyesületének elnöke, aki természetesen mester fokozatú ebben a szabadidős tevékenységben, de ő maga már ritkán versenyez, inkább csak szervezőként vesz részt az egyesületi életben. Ha azt gondolnánk, a rejtvényfejtés az idősek „sportja”, ezt is cáfolta az elnök asszony, ugyanis nagyjából 40 százalékra tehető a fiatalok (18-40 évesek) aránya a magyar rejtvényfejtők körében a versenyeken. A fejtés nem csak szórakoztató kikapcsolódás, de ha sikerül megoldani egy nehezebb feladványt, az pluszban nagyon jó érzéssel tölti el a játékost. Emellett fejleszti a szókincset, karbantartja az agyunkat, hiszen koncentrálni kell, dolgoztatni a memóriánkat. A versenyeken pedig remek társaság gyűlik össze, van olyan házaspár, aki egy ilyen versenyen ismerkedett meg, és ma már a felnőtt lányuk is a szüleivel együtt jár megméretni magát.

A szöveges rejtvénytípusok közül Magyarországon a hagyományos, a skandináv és az olasz a legnépszerűbb, de hódítanak a logikai fejtörők is, mint a sudoku, amit akár online is lehet játszani. Ebben a játékban évről évre mindig szerepel magyar versenyző az első tízben. Kasparek Éva azt is elmondta, hogy az egyesület szeretné, ha a 2025-ös világversenynek hazánk adhatna otthont, ezzel is tisztelegve az első magyar keresztrejtvény 100. születésnapja előtt.

Az első

Az első, mai értelemben vett keresztrejtvény 1913-ban jelent meg, a New York World egyik szerkesztője találta ki az újság szórakoztató rovatába. Egy évvel később, a világháború alatt ugrásszerűen megnőtt a népszerűsége. Sokan ugyanis ennek segítségével tudták megőrizni a mentális épségüket a legnehezebb és legstresszesebb időkben. Azóta is megfigyelhető az a tendencia, hogy válságok, krízishelyzetek idején megnő a rejtvényfejtés népszerűsége.

A rejtvényfejtés egyébként nemcsak szórakoztató, hanem kifejezetten pozitív hatást gyakorol a mentális egészségünkre is – mondta lapunknak Berkes Lívia pszichológus. A siker hatására ugyanis dopamin szabadul fel a szervezetünkben, egy úgynevezett neurohormon, amely az agyunkban az örömérzet központjához kapcsolódik, ezért gyakran nevezik az egyik boldogsághormonnak is. Mivel egy-egy rejtvény megfejtéséhez általában nincs szükség hosszú időre, gyorsan és gyakran jutalmazza magát az agyunk a sikerélménnyel. Emellett a feladványokkal való bíbelődés segít kikapcsolni a mindennapok hajszájából, ezáltal csökkenti a stresszt. A pszichológus megerősítette azt is, hogy a rendszeresen keresztrejtvényt fejtőknek gazdagabb a szókincsük, és jobbak a kommunikációs készségeik. 

Az Exeteri Egyetem és a londoni King’s College több mint 19 ezer résztvevővel végzett kutatása szerint azoknak az 50 évesnél idősebbeknek, akik rendszeresen fejtettek keresztrejtvényt és sudokut, jobb az agyműködésük. A Science Daily oldalon publikált kutatás alapján a szórejtvényekkel foglalkozó emberek agyműködése a nyelvtani nyelvtani gondolkodást igénylő feladatok tesztjein tíz, a rövid távú memóriát mérőkén nyolc évvel volt fiatalabb a valós koruknál. Anne Corbett, a kutatás vezetője elmondta: „Az eltérések különösen egyértelműek a teljesítményük gyorsaságában és pontosságában. Ugyan nem jelenhetjük ki, hogy a rejtvényfejtéssel csökkenthetjük a demencia kockázatát a későbbi életkorban, de ez a kutatás alátámasztja azokat a korábbi eredményeket, amelyek szerint a szó- és számrejtvényekkel való rendszeres foglalkozás segít abban, hogy hosszabb ideig megőrizzük az agyunk jó működését.”

Február 3. a magyar rejtvényfejtők napja

Február 3. a magyar rejtvényfejtők napja, 1957-ben ezen a napon jelent meg először a Füles magazin, amely vasárnaponként került az újságárusokhoz, ugyanis akkoriban az volt az egyetlen munkaszüneti nap, és az emberek az obligát húsleves elfogyasztása után ráértek a rejtvényfejtéssel foglalkozni. A máig is legismertebb rejtvénylap 50. születésnapján, 2007-ben született meg a döntés, hogy ezt a napot emeljék ki a sorból az ünneplésre. Az első magyar keresztrejtvény azonban már jóval korábban, 1925. január 22-én megjelent a Ma Este című hetilapban, Kristóf Károly alkotta meg, és a nyeremény is nagyon újszerű volt, az akkoriban divatos mahjong játékot sorsolták ki a helyes megfejtést beküldők között. Ezután sorra jelentek meg a fejtörők az újságokban, a kiadók egymást túllicitálva próbáltak minél több olvasót meghódítani. Az első hazai rejtvényfejtő klub 1968-ban alakult meg Pécsett, ahol eleinte csak házi, később már városok közötti versenyeket is szerveztek. Ezután a Füles koordinálásával gombamód szaporodtak a klubok országszerte, és rendszeresen meg is mérkőztek egymással az ország legjobb rejtvényfejtői.

A holland festő által megálmodott univerzumba látogathatunk.