;

Európai Unió;Ukrajna;Orbán Viktor;oroszbarátság;Dmitro Kuleba;

- Orbán Viktor teljesen felháborodott azon, hogy az ukrán külügyminiszter nem tartja őt oroszpártinak

A miniszterelnök megmagyarázta, miért engedett simán a brüsszeli nyomásnak.

Kulcskérdés a béke, ebben nem állunk jól, mert Brüsszel a háború lázában ég, az uniós vezetők háborús logika mentén érvelnek, ebben a közegben kell Magyarországnak békepárti álláspontot képviselnie - mondta Orbán Viktor az interjúnak kinéző hagyományos  nyilatkozatában a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A miniszterelnök megismételte, hogy Magyarország nem küld fegyvereket Ukrajnának, elmondása szerint viszont a megszavazott 50 milliárd euró nem fegyverekre megy, hanem arra, hogy az ukrán gazdaság és az ukrán állam ne omoljon össze. Ezért, hogy végül ő is rábólintott a támogatásra.

Arra nem adott egyértelmű magyarázatot, hogy a decemberi EU-csúcson miért vétózta a döntést. 

Az idő Orbán Viktor szerint az oroszok oldalán áll, az erőviszonyok nem fognak Ukrajna oldalára elbillenni. Ha viszont nincs megegyezés, akkor az a veszély fenyeget, hogy 26-os körben állapodik meg a többi EU-tagállam és elveszik a magyarok pénzét, amit Ukrajnának adnak - vázolta elméletét a kormányfő, amit soha sehol senki nem támasztott alá semmilyen szinten. Ebből a képzelt szituációból ezért sikernek könyvelte el, hogy meghátrált és megszavazta az 50 milliárdos csomagot.

A kormányfő szerint már decemberben „kiharcoltuk”, hogy megérkezzenek a Magyarországnak járó pénzek, most azt „harcoltuk ki”, hogy a pénzt ne küldjék Ukrajnába - magyarázta a bizonyítványt. 

„Hogyan jutottunk el szűk két év alatt az ötezer sisaktól az F-16-osok küldéséig?” - kérdezte a műsorvezető, amire Orbán Viktor azt a választ adta, hogy ez az egymillió dolláros kérdés. – Ha az ember támogat valakit kicsiben, akkor előbb-utóbb azonosulni fog velük - vázolta az elméletét, megismételve, hogy Brüsszelben „világháborús hangulat” uralkodik, a németek attól tartanak, hogy ha nem állítják meg az oroszokat Ukrajnában, akkor Vlagyimir Putyin hadserege bevonul Berlinbe. A miniszterelnök emellett ismét az amerikai érdekek képviseletével vádolta Brüsszelt.

Hosszú „házasságregény” az Orbán-kormány és Brüsszel konfliktusa. Van vitánk Ukrajnáról, a genderről és a migrációról, el akarják venni a rezsicsökkentést, „szexaktivistákat” akarnak küldeni az iskolákba - sorolta Orbán Viktor, hozzátéve, neki ez utóbbitól feláll a hátán a szőr.

Igaz, hogy az EU-ban „ők 26-an vannak, mi meg egyedül” - de Orbán Viktor elmondása szerint elment a falig.

Megismételte, azért hátrált meg, mert szerinte ha nem állapodnak meg, akkor 26-os körben elküldik a pénzt és Magyarország pénzét is elveszik.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Brüsszelben éppen gazdatüntetés volt, belga és spanyol gazdák voltak jelen főként. Majd előadta a vidéki parasztembert, aki érti ezt a világot, gyerekként ő is foglalkozott mezőgazdasággal - utalt rá. A gazdák évek óta mondják, hogy egyre nehezebbek azok a szabályok, amelyeket Brüsszelben hoznak, miközben beengedik az ukrán mezőgazdasági termékeket. Ezért azt kérték, hogy a közép-kelet-európai országok blokkolják az ezirányú brüsszeli törekvéseket - mondta Orbán Viktor.

A magyar baloldalt külföldről pénzelik, és akik a pénzt adják nekik, azok mind háborúpártiak, ezért nem is a magyarok érdekeit képviselik - vázolta újabb elméletét a kormányfő, majd emlékeztetett, hogy idén választások lesznek, itt van esély elzavarni a jelenlegi uniós vezetőket.

Nem érdekel az ukránok véleménye - mondta Orbán Viktor arról, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter békülékeny jelleggel arról beszélt, nem tartja oroszpártinak a miniszterelnököt és Szijjártó Pétert. A kormányfő felháborodott hangnemre váltott, mondván, nem kell neki az ukránok „kóserpecsétje”, az „ezer éves magyar államról” csak ne alkossanak véleményt „itt a szomszéd szlávok” (nem mintha Kuleba a magyar államot véleményezte volna, de úgy tűnik, Orbán Viktor saját magát az állammal azonosítja - a szerk.). Az nem világos, hogy az oroszbarát miniszterelnököt esetleg az zaklatta-e fel ennyire, hogy az ukrán tárcavezető szavai értelmében még a végén egyesek kétségbe vonhatnák az Orbán-kormány szívélyes viszonyát Moszkva irányában. Mindenesetre ismét „több tiszteletet” követelt az ukránoktól és Magyarország szuverenitását hangsúlyozta.

Egyet nem értésüket minisztereknek írt levelekkel és aláírásgyűjtéssel jelzik doktorok, önkormányzatok, lakosok.