Történelmi csúcsot ért el és meghaladta a 10 ezer milliárd forintot a lakosság hitelállománya tavaly decemberben – írta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján a Bank360.hu
Bár november és december tipikusan nem a lakáshitelek fő szezonja, tavaly novemberben 67,4 milliárd, decemberben pedig 76,1 milliárd forintnyi ilyen kölcsönre szerződtek az ügyfelek a bankoknál. A decemberi adat 16 hónapos rekord és kezdi megközelíteni azoknak az időknek a szintjét, amikor az alapkamat és a hitelkamatok alacsonyak voltak. Ebben bizonyára szerepet játszott a tavaly októberben bevezetett kamatplafon is, ami 8,3 százalékra nyomta le a hitelek kamatszintjét, és a jelek szerint a korábbiaknál bátrabb hitelfelvételre ösztönözhette a lakosságot.
A személyi kölcsönre felvett összegek is dinamikusan emelkedtek. Ezek szerződéses összege decemberben meghaladta az 59 milliárd forintot, ami történelmi rekordnak számít. Érdekesség, hogy a szerződések száma nem volt magas, valamivel több mint 17 ezer, ám az egy szerződésre jutó összeg kiugróan sok, 3,33 millió forint volt. Ez nagyjából egymillió forinttal több, mint a korábban az egy szerződésre jutó összeg.
A legtöbb esetben ingatlanvásárlásra fordítják a babaváró támogatást a házaspárok. Ez a hiteltípus is nagyot ment az év végén, már novemberben is kiugró volt az értékesítés, decemberben pedig még tovább nőtt a hitelfelvételek száma. Több mint 4 ezer házaspár vette fel a babaváró hitelt 39,6 milliárd forint értékben a tavalyi év utolsó hónapjában.
A pulykapénz miatt ugrott meg decemberre a háztartások betétállománya, a kimutatások szerint 375 milliárd forint friss pénz került a számlákra, és ezzel több mint 12 ezer milliárd forintra nőtt a betétállomány, ami nem történelmi csúcs. Ezt az is magyarázza, hogy a magas infláció hatására többen mentették át értékpapírokba a megtakarításukat, ezért az betétállomány az utóbbi hónapokban inkább csökkent. A lakossági bankszámlákon az év végén 10 ezer milliárd forint parkolt lekötetlenül. Épp emiatt a pénzintézetek levélben tájékoztatták ügyfeleiket, hogy mennyi pénzt nyerhetnének, amennyiben megtakarításaikat állampapírba fektetnék, ám ezzel a lehetőséggel a banki ügyfeleknek csak a töredéke élt – derül ki a Bank360.hu összesítéséből.