fesztivál;Bartók Tavasz;

Az osztrák zongoraművész, Rudolf Buchbinder Beethoven valamennyi zongoraversenyét előadja két koncerten

- Bartók Tavasz a gyűjtőszenvedély jegyében

A negyedik Bartók Tavaszon hallhatjuk Magyarországon először Tan Dun Buddha-passióját, amit a Mokao-barlangokban eltöltött hosszú meditációja ihletett.

Bartók Bélával kapcsolatban a kulcsszó a gyűjtés, de amikor erről beszélünk, általában csak népzenegyűjtői munkásságára gondolunk. Gyűjtőszenvedélye azonban sok minden másra is kiterjedt, de ez nem egyszerűen önmagáért való volt, hanem a világ megismerésének eszköze volt számára: gyűjtött rovarokat, növényeket, csigákat, kagylókat is. De zenegyűjtése, amit Kodállyal együtt folytatott, egy művészeti forradalomhoz vezetett, amely révén megismertük gyökereinket, kialakulhatott zenei identitástudatunk – mondta el Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója a negyedik Bartók Tavasz eseményeinek beharangozóján. A Bartók Tavasz több eseménye is erre irányítja rá a figyelmet, az összművészeti fesztivált április 5. és 14. között rendezik meg tucatnyi helyszínen. 

Lényegében minden műfajban, a klasszikus zenétől a popig, minden művészeti ágban a képzőművészettől a színházig gyűlnek Budapestre a művészek. A Müpában hallhatja először élőben magyar közönség a kínai zeneszerző, Tan Dun monumentális, a Mokao-barlangokban eltöltött hosszú meditációja által ihletett Buddha-passióját. A több mint hatvan éve pályán lévő osztrák zongoraművész, Rudolf Buchbinder a Nemzeti Filharmonikus Zenekar vendégeként Beethoven valamennyi zongoraversenyét fogja eljátszani két koncerten. Az Énekek éneke című programra a zsidó liturgiában meghatározó kántorművészet kiválóságai érkeznek a Müpába. Bartók örökségének nyomába ered a Söndörgő és a Kelemen Kvartett. Balog József az erdélyi származású zeneszerző, Szabó Csaba zongoradarabjait tűzi műsorra. Szintén a Bartók Tavaszon vendégeskedik Japán vezető elektronikus zenei producere és képzőművésze, Ryoji Ikeda, akinek matematikai modellek segítségével vezérelt „live setje” egy futurisztikus világba repíti majd a nézőket. A világhírű, nagy hagyományokkal rendelkező Les Ballets de Monte-Carlo a Nizsinszkij-díjas Jean-Christophe Maillot Hamupipőke-koreográfiáját hozza el az Erkel Színház színpadára. De nem hiányzik a képzőművészet és az irodalom sem a fesztivál programjából: a Szépművészeti Múzeum a Virginia Museum of Fine Artsszal együttműködve az Egyesült Államokba kivándorolt magyar fotográfusok, köztük Martin Munkácsi, Robert Capa, André Kertész, Moholy-Nagy László munkáiból rendez tárlatot, a Magyar Nemzeti Galéria mintegy kétszáz műalkotásból álló életmű-kiállításának középpontjában pedig a zseniális festő, Anna Margit áll. 

Infó

Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, április 5-től 14-ig

Andrzej Wajda-alkotást mutat be szombaton a Duna Televízió. A Tatarakban két film keresi kényszeredetten a kapcsolatát egymással, a halál közös témájában forgolódva.