;

Brüsszel;Ukrajna;Orbán Viktor;csúcstalálkozó;Gulyás Gergely;kormányinfó;

- Nagyon kínos perceket szerzett Orbán Viktor a Kormányinfó közben Gulyás Gergelynek

A miniszter éppen ott tartott, hogy mekkora nézetkülönbségek vannak Magyarország és a nagy EU-tagállamok között, amikor befutott a brüsszeli hír.

Miközben a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó elején még arról beszélt, alapvető nézetkülönbségek feszülnek Magyarország és a nagy EU-tagállamok között Ukrajna támogatásának az ügyében, úgy tűnik, a brüsszeli EU-csúcson Orbán Viktor miniszterelnök gyorsan mindenben engedett a nagy EU-tagállamoknak, és belement a decemberben ismertté vált 50 milliárd eurós tervbe.

Gulyás Gergely a csütörtöki sajtótájékoztató elején ismételten leszögezte, hogy a háború jelenleg nem jelent megoldást, ezért beszél az Orbán-kormány az azonnali tűzszünet és a béketárgyalás fontosságáról Ukrajnában. Hozzátette, hogy ezzel az állásponttal Magyarország nincs egyedül, azonban a leghatározottabban mondja ezt ki. Többségben azonban azok vannak az Európai Unióban, akik akik a háború pártján állnak.

– Ez még önmagában nem jelentené azt – folytatta –, hogy ne lehetne közös álláspontot kialakítani, például ezért is fogadta el Magyarország az Oroszország elleni szankciókat, illetve más intézkedéseket, amelyek a magyar érdekeket nem sértették. Majd azt mondta, a nézetkülönbség eddig kezelhető volt, ám a nagy EU-tagországok többsége szerinte már nem kompromisszumra törekszik, hanem durván és elfogadhatatlanul zsarolni próbál.

A tárcavezető megismételte, hogy „Brüsszelben” változás kell, az EP-választás pedig mind Magyarországon, mind a többi uniós tagállamban lehetőséget nyújt a polgároknak véleményük kifejezésére. Szerencsésnek nevezte, hogy most, amikor Európa válaszúthoz érkezik, néhány hónap múlva EP-választás lesz.

Végül előrevetítette, hogy

Orbán Viktor miniszterelnök a brüsszeli uniós csúcson folyamatos egyeztet, továbbra is igyekszik a nemzeti érdekek figyelembe vételével megegyezésre jutni, de ez nem biztos, hogy be fog következni.

Hozzátette, hogy a kormányfő a csúcs után tájékoztatás fog adni az ügyben.

Még javában zajlott a kérdezz-felelek Gulyás Gergely és az újságírók között, amikor Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a korábban Twitter néven ismert X-en bejelentette, megállapodás születetett, mind a 27 állam- és kormányfő megállapodott egy további 50 milliárd eurós támogatási csomagról Ukrajna számára.

A fejleményre az éppen soron következő HVG újságírója hívta fel a Miniszterelnökséget vezető miniszter figyelmét, és afelől érdeklődött, a magyar kormányfő lépése nem sérti-e a nemzeti konzultációban nyomatékosított szuverenitását, ahol a korábbi közlés szerint a válaszadók 99 százalék mondta, ne adjunk addig pénzt, amíg meg nem kapjuk a mienket.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter nemmel felelt, és közölte, hogy a pénz egy részét már megkaptuk, és a továbbiakról is tárgyalás folyik.

A Kormányinfó további részén Gulyás Gergely többször is azzal próbálta elhárítani a témát, hogy megismételte, Orbán Viktor tájékoztatni fogja a nyilvánosságot az ügyről.

Az Európai Tanács decemberi brüsszeli találkozóján Orbán Viktor megvétózta az Ukrajna pénzügyi támogatásról szóló megállapodást. Azóta folyamatosan erősödött a nyomás a magyar kormányfőn, hogy adja fel az ellenállását és járuljon hozzá az EU számára is létfontosságú segélycsomaghoz és az EU költségvetésének bővítéséhez.

Az Európai Unió négy éven át akarná 50 milliárd euróval támogatni Ukrajnát. Az összegnek a nagyobbik, 33 milliárd eurós része hitel, 17 milliárd euró pedig vissza nem térítendő támogatás. Ezt az Orbán-kormány ellenezte, mondván, négy év és 50 milliárd euró helyett az EU mindössze egy évre kötelezze el magát és finanszírozza Ukrajnát úgy, hogy közben ne kelljen hozzányúlni a hétéves költségvetéshez sem.

Mint a Népszava megírta, egy nappal az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli brüsszeli találkozója előtt még senki nem merte megjósolni a tanácskozás kimenetelét. Ugyanakkor mindenki reményét fejezte ki, hogy csütörtökön 27-es körben sikerül megállapodni az Ukrajnának négy évre szánt pénzügyi támogatásról és vele együtt az uniós büdzsé feltöltéséről.

Mindenki próbálta megérteni, mi történt egy nappal korábban. Bár meghívták, König Ferenc sóskúti polgármester inkább nem ment el, ahogyan az akkumulátor-feldolgozásban utazó  szlovén cég, az Andrada képviselői sem.