Budapest;Vitézy Dávid;

- Két világ közötti figura – Ahhoz képest, hogy állítólag még vacillál, Vitézy Dávid elég hatásos főpolgármester-jelölti kampányt visz

Sorra jelennek meg azok a kutatások, amelyek a hivatalosan még el sem induló Vitézy Dávid esélyeit mérik. 

Ahhoz képest, hogy állítása szerint még vacillál, indul-e a főpolgármesteri posztért, meglehetősen hatásos kampányt visz Vitézy Dávid, akit már sokféle pozícióban ismerhetett meg a nagy nyilvánosság. Volt már a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) aktivistája, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) alapítója, a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) vezetője, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgatója, közlekedési államtitkár – most viszont éppen semmiféle tisztsége nincs. Hivatalosan még nem is főpolgármester-jelölt, mivel az LMP felkérését eddig nem fogadta el. Ennek ellenére hetek óta napi szinten tűnik fel a médiában különféle fővárosi témák szakértőjeként. Hosszú interjúkban, tévéműsorokban és a közösségi médiában osztja meg elképzeléseit elsősorban a fővárosi közlekedéssel kapcsolatos ügyekről, de van véleménye Rákosrendezőről, az Ecseri úti metró megálló feletti terület rendezéséről, vasútfejlesztésről és még sok egyébről. Mint egy két világ között figura, hiszen annak idején Tarlós István egykori fideszes főpolgármester bízta meg a főváros közlekedési ügyeinek rendezésével, majd Karácsony Gergely is felkérte a közös munkára. Most viszont Vitézy maga ajánlotta, hogy besegít a fővárosnak, mire a főpolgármester hárított: „Budapest veszített egy jó közlekedési szakembert és kapott helyette egy középszerű politikust”.

Közben egymás után látnak napvilágot olyan közvélemény-kutatások, amelyek a hivatalosan még el sem induló Vitézy Dávid esélyeit mérik. Az LMP megrendelésére, a Pulzus által készített mérésen Vitézy 16 százalékon állt. A Fővárosi Kormányhivatalt vezető fideszes Sára Botondot 18 százalékon mérték – ám korántsem biztos, hogy ő indul, a kormánypárt később nevezi meg jelöltjét. A Pulzus szerint a jelenlegi főpolgármester 38 százalékot tudhatott magáénak. A Medián budapesti közvélemény-kutatása szerint Vitézy már előzi a Fidesz-KDNP meg nem nevezett jelöltjét és egyre közelebb lohol Karácsony nyomában (37-23 százalékos arány). Mindez különösen annak fényében érdekes, hogy néhány hete alig 8 százalékon állt. S a kampánygépezet még be sem indult.

Korábban attól tette függővé az indulását a júniusi önkormányzati választáson, hogy kit indít a Fidesz. A Jelennek viszont legutóbb azt mondta, „ez semmilyen összefüggésben nincs a Fidesszel, én ezt a kérdést még nem döntöttem el”. A halogatás ennek ellenére összefüggésben lehet azzal, hogy a kormánypárt nem kapkodja el a döntést. Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke-pártigazgatója a minap azt mondta, hogy a jelölési folyamat február közepén indul, március végére lesznek meg a jelöltek. Ez viszont késői lehet egy a kormányénál jóval kisebb erőforrásokkal bíró kampányhoz. Még akkor is, ha az LMP mellett civil támogatók is felsorakozhatnak mögé.

A közlekedési szakember mindenesetre aktívabb, mint valaha, a média pedig tárt karokkal fogadja. A szakértői szerep – háttérben a politikai szerepvállalás lebegtetésével – jól eladható, különösen egy olyan politikai térben, ahol a két élesen elválasztott térfél között nincs átjárás, Vitézy pedig mindkét oldalon hitelesnek tűnik.

Az ellenzék pedig aligha fog hezitálni, hogy jelezze, Vitézy Dávid a másik oldaltól sincs túl távol. 

Ezt mutatja már az is, hogy a közelmúltban egy politikai pengeváltás nyomán a Párbeszéd közzétett egy – nem friss és kissé megvágott – fotót, amelyen Vitézy a kormányfő lányával, Orbán Ráhellel látható. A Fidesz-kártya biztosan nem utoljára került elő az ellenzéki oldalon, ami persze nem annyira érthetetlen, hiszen Vitézy az Orbán-kormány idején töltött be különféle tisztségeket és csak Lázár János érkezésekor vett búcsút az államtitkárságtól. Sőt, első munkaadója, majd menesztője, a független, de a Fideszt saját szekértáborának tartó Tarlós István is nagy igyekezettel erősítette ezt a narratívát, hiszen ő dobta be a köztudatba azt, hogy Vitézy lehetne a Fidesz és az LMP közös jelöltje. Ezt Vitézy és az LMP is határozottan tagadta. Ezért is akarják kivárni, hogy a Fidesz bejelentse a saját jelöltjét. Az persze elképzelhető, hogy a kormánypárti jelölt az utolsó percben visszalép és Vitézy marad Karácsony egyetlen valódi versenytársa.

Vitézy főpolgármester-jelöltjeként az LMP listájának elején találhatja magát, így bekerülhet a megváltozott szabályok szerint pártlistás képviselőkből felálló Fővárosi Közgyűlésbe. Ami azután nagyon sok kellemetlen percet okozhat a jelenlegi biztos többség helyett pártok közötti lavírozásra kényszerülő Karácsonynak.

„Komolyabb húzónév, mint bármelyik fideszes”

Egyáltalán nem elképzelhetetlen, sőt, valódi mesterterv – mondta Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző felvetésünkre, mely szerint a kormánypártok ugyan március végén bejelentik majd saját jelöltjüket, akit azonban a június eleji önkormányzati választás előtt még időben visszaléptetnek, s ha nem is hivatalosan, de jelzik szavazóiknak, hogy Vitézyt támogatják. – Olyannyira, hogy bár Ungár Péter megpróbálja eljátszani, hogy Vitézy az ő ötletük, ám ez a történet is a Fidesz forgatókönyve szerint íródik. Az LMP számára persze jól jön, hogy esetlegesen egy ilyen ismert embert tud kiállítani, hiszen ezzel a pártot is vissza lehet emelni a süllyesztőből, ahová került, s Ungár eljátszhatja a nagy pártépítőt. Ám egyértelmű, mindez a Fidesz érdekeit szolgálja: az ellenzéki voksok megosztása a fővárosban ugyanúgy kapóra jön neki, mint az LMP visszaerősödése, hiszen utóbbi miatt marad a polarizáltság az ellenzéki oldalon.

Ráadásul az elemző szerint Vitézy is egyre inkább elhiszi, hogy főpolgármester-jelölt lehet, sőt, vélhetően a győzelmében is egyre inkább bízik.

– És nem alaptalanul – tette hozzá Szentpéteri Nagy Richard. – A mérések azt igazolják, hogy komolyabb húzónév, mint bármelyik fideszes, s a bizonytalanokat is sokkal jobban meg tudja majd szólítani, hiszen hivatalosan mégsem a kormánypártok jelöltje. Ráadásul Karácsony Gergely politikai és szakpolitikai kérdésekben is többször hibázott, azaz adott elég támadási felületet, nem véletlen vele szemben a propagandasajtó folyamatos hangulatkeltése, ami meglepetésre ugyan inkább vidéken hoz voksokat a kormánypártoknak, de azért Budapesten sem hatástalan. Vitézy pedig eddig remekül eljátszotta a középen álló, kompromisszumokra hajlandó politikust, ami szintén vonzó lehet.

Az elemző úgy vélte, persze ettől még a hajdani államtitkár sem hiszi, hogy győzelme esetén szuverén városvezető lehet, ám vélhetően hízeleg neki, hogy ilyen pozícióba emelkedhet, s másodlagos, mit tud kezdeni majd a Fidesszel.

– Az, hogy egy esetleges visszaléptetésnél melyik fideszest áldozzák majd be, teljesen érdektelen a kormánypártok szempontjából – jegyezte meg Szentpéteri Nagy Richard –, a vezetőket leszámítva mindenki nímand pártkatona, akik végrehajtják az utasításokat, akármivel járnak is. A Fideszben ugyanis Orbán Viktor dönt, s ha ő úgy látja jónak, akkor annak is el kell indulnia főpolgármester-jelöltként, aki amúgy nem is akarna. Az persze jelenthet némi presztízsveszteséget a Fidesznek, ha nem lesz saját jelöltje, ám Orbánnak ez éppen megfelelő, hiszen neki pedig az nem lenne előnyös, ha egy erős jelölttel vágnának neki a választásnak, aki az esetleges győzelme után, mivel a főpolgármesterség egy komoly pozíció, ahol akár önállósodni is lehet, fel tudja magát építeni. A kormányfő szempontjából tehát inkább legyen arcvesztés, mint lépjen színre konkurencia. 

Vas András

Bejelentett esemény február 10-én nem lesz. Tömeghalál és romhalmaz: ez a nácik „hőstetteinek” eredménye – hívja tüntetni az antifasisztákat a budavári kitörés évfordulóján az Autonómia mozgalom. A magyar rendőrség két szélsőjobboldali gyűlést betiltott, de a jelek szerint túrázni lehet.