Az előző év végén 1952 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 19,8 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 1630 forinthoz képest. (Az 1952 forintos bruttó órabér 40 órás munkahéttel számolva havi 312 320 forintos bért jelent, s ez messze elmarad a KSH által novemberben mért 621 ezer forintos átlagbértől.)
A földrajzi bontást tartalmazó statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb régió fizikai átlagórabérei között nincsen jelentős eltérések, ez az érték egy viszonylag szűk, 1700-1900 forint közötti sávban mozog. Csupán Közép-Dunántúl, illetve Közép-Magyarország és a főváros emelkedik ki ebből a mezőnyből: előbbi régióban 2100 forint már az órabérek átlagos nagysága, miközben utóbbi területeken ez az érték immár a 2600 forintot közelíti.
Az első látásra kiemelkedő mértékű növekedésben szerepet játszott egy egyszeri hatás is: a minimálbér-emelés kivételesen már a decemberi béreknél érvényesült, így a cégek már ekkor végrehajtották az általában csak januárban esedékes béremeléseiket – hívta fel a figyelmet Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója. E nélkül becsléseink szerint 13-15 százalék között alakult volna a béremelkedés éves üteme.
A felsőbb bérkategóriákban mérsékeltebb volt a bérek növekedése tavaly. A Moore Hungary több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezető béradatait vizsgálta meg, és a 700 ezer valamint 1 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében a béremelkedés mértéke 2023 negyedik negyedévében átlagosan 10,3 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A szellemi középvezetők körében jellemzően csak januárban rendezik az idei fizetéseket, ennek ellenére ebben a körben is kétszámjegyű lett az év végére a bérnövekedés üteme – mondta Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere.