Kicsit kétkedve olvastam, hogy Szegeden 68 százalékkal növekedett volna az ingatlanok iránti kereslet. Az élénkülés feltétlenül igaz, sőt, az is, hogy szó szerint „belelkesedett” a helyi ingatlanpiac, ami január végén általában is megtörténik, de ez most más, mert egyértelműen azzal hozható kapcsolatba, hogy ideérkezik a világ egyik legnagyobb elektromos autógyártója, a BYD – mondta el lapunknak Berkes Kriszta, szegedi ingatlanközvetítő.
Az ingatlan.com számolt be arról, hogy messze az országos élénkülés fölött mérték a szegedi lakóingatlanok iránti érdeklődést, ahol a szakmai portál szerint 68 százalékkal többen kívánnak ma ingatlan vásárolni, mint egy évvel korábban. Igaz, szegedi ingatlanos körökből azt is hallottuk, hogy az utóbbi hónapokban belassult a helyi piac, így a változás magas értéke részben ezzel is összefügghet.
Az adatokból látszik, hogy a gyárberuházás a szegedi lakóingatlanokat is felértékelheti. Tavaly januárban például az eladó új építésű szegedi lakások és házak átlagos négyzetméterára 907 ezer forint volt, a decemberi bejelentés előtt 911 ezer forintot tett ki, idén januárban viszont már 958 ezer forintra nőtt. A használt lakások áraira egyelőre még nem volt hatással az autógyár Szegedre költözése. Az átlagos négyzetméterár a 2023 januári 647 ezer forintról a decemberi bejelentésig 661 ezer forintra, idén januárra pedig 670 ezer forintra emelkedett – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Akkugyár is a kell a kínaiak szegedi autógyára mellé, csak az a kérdés, hol fog felépülniKínai elektromosautó-gyártókat vizsgál az Európai Bizottság, köztük van a Szegedre készülő BYD isNagyon imponálóak ezek a számok, hosszabb távon mi is ilyen változásokat prognosztizálunk vagyis 10-20 százalékos emelkedésre, de óvatosabbak vagyunk, mert úgy gondoljuk, hogy ezek az árváltozások némi idő elteltével realizálhatóak – vélekedett Berkes Kriszta. Ebben a pillanatban nem tudjuk, hány kínai munkavállaló érkezik a termelését elindító gyárba, ami ingatlanok iránti keresletet, beleértve azok bérlését is, fontos támpont. A szakember jelezte, hogy a szegedi polgármester nyilatkozata szerint döntő részben magyarok fognak a BYD itteni autógyárba dolgozni.
Az emelkedő szegedi ingatlanárak miatt a lakások befektetési szempontból is érdekes lehetnek. A helyi ingatlanirodát működtető Berkes Kriszta úgy vélekedett, hogy
a megtakarításaikat eddig állampapírba fektetők most akár válthatnak is, mert viszonylag kis munkával nagyobb hozamot érhetnek el a helyi ingatlanpiacon,
mint korábbi befektetéseikkel. Abban is lehet fantázia, hogy munkásszállókat, a BYD munkavállalóinak kiadható apartmanokat alakítsanak ki helybeli építési vállalkozók vagy befektetők.
Bizonyára a kis alapterületű, korszerű, esztétikailag és energetikailag rendben lévő, nemrégiben épült ingatlanokat fogják keresi azok, akiket a gyárépítés hoz a városba – osztotta meg véleményét beszélgetőpartnerünk. Fontos szempont lehet az ingatlanok kiválasztásánál annak városon belüli elhelyezkedése, de még ennél is döntőbb szempont lehet a leendő gyártelephez való közelsége. Egy ilyen, a Rókus városrészben található ingatlant értékesített az elmúlt napokban Berkes Kriszta, és itt már érvényesült a gyárépítés bejelentésével összefüggő árfelhajtó hatás.
Minden idők legnagyobb magyarországi beruházása valósulhat meg Szegeden, ötmilliárd euróért építhet gyárat a kínai BYDSzegeden ugyanaz történik, és ugyanaz fog történni az ingatlanpiacon, ami azokban az ipari centrumokban történt, ahol különböző időben jelentős autóipari vállalkozások telepedtek meg. Gondoljuk csak Győrre, Kecskemétre és Debrecenre – jelezte Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az árak emelkedése azonban nem áll meg Szeged határában, hatása érzékelhető lesz szinte az egész megyében, de Szeged agglomerációjában különösen. Csongrád-Csanád megyében a használt lakóingatlanokat idén januárban átlagosan 542 ezer forintért árulták a tulajdonosok. A vármegye legnagyobb kínálattal rendelkező városaiban közül Hódmezővásárhelyen 376 ezer, Szentesen 303 ezer, Makón 291 ezer, Csongrádon 271 ezer forintnál tartottak az árak 2024 januárjában Hozzátette: az elkövetkező években nem csak Szegeden, de a környékbeli településeken is komoly lakáspiaci élénkülésre lehet számítani. Az erősödő kereslet viszont nem egy csapásra épül be az ingatlanárakba, hanem több éven át tartó folyamat eredménye lehet. A szegedi ingatlan- és bérletárakat erőteljesen befolyásolta eddig is, hogy ez a település az ország harmadik legnagyobb városa, egyben az ország egyik legnagyobb egyetemi központja.
Szegedi lakóingatlanok
A jelenleg 170 ezer lakosú (egyetemi hallgatók nélkül) délkelet-magyarországi városban megközelítőleg 79-80 ezer lakóingatlant tartanak nyilván, ebből 74 580 a magánszemélyek tulajdonában áll, mellette országos összehasonlításban viszonylag magas az önkormányzati bérlakások száma, közel 4 ezer. Az elmúlt évben itt épült a vidéki városok között a legnagyobb számban új lakóingatlan, köszönhetően annak is, hogy ekkor adták át a város központjához közel fekvő, hatszáz lakásos lakóparkot, a Cédrusligetet. Közel 25 ezer egyetemista tanul a városban, kevés a kollégiumi hely, sok a tehetősnek számító külföldi hallgató, ezért az ingatlanbérlés virágzó üzletág évtizedek óta a városban.