;

örmény népírtás;Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál;Auróra tündöklése;Inna Sahakyan;

A film a szenzációéhséget és a közönség amnéziáját is megmutatja

- Auróra tündöklése: A népirtásból Hollywoodba

Egy némafilm meglévő tekercseiből, egy múlt század végi videóinterjúból és egy friss animációból áll össze Inna Sahakyan dokumentumfilmje, az Auróra tündöklése (Aurora's Sunrise). Egy elfeledett nő, Aurora Mardiganian (eredeti örmény nevén Arshaluys Mardiganian) történetét mutatja be, aki még tizennyolcadik életévének betöltése előtt, 1919-ben az egyik első hollywoodi kasszasiker főszereplője és az amerikai történelem legnagyobb jótékonysági kampányának arca lett. Mardiganian az örmény népirtás elől menekült az Egyesült Államokba, a XX. századi  genocídiumban népes családja legtöbb tagját elvesztette, a tengerentúlra pedig már küldetéssel érkezett: elmesélni a világnak, mit tettek a népével.

Inna Sahakyan munkája a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilmfesztivál (BIDF) ’A te vágyad’-szekciójában versenyez. Sokrétű alkotás, melynek az Örményországot ért jelenlegi támadások, területi követelések, és az a tény ad aktualitást, hogy az örmények ellen elkövetett rémtetteket Törökország tagadja, s máig börtönbüntetéssel jár, ha valaki elismeri vagy akárcsak említi a genocídium tényét. Mindezeken túl a világ legtöbb kormánya - így a magyar - sem hajlandó népirtásként elismerni az örményekkel történteket, mivel ez terhelné a török diplomáciai kapcsolatokat.

Az Oszmán Birodalom kormányának tudtával és beleegyezésével megtervezett és levezényelt örmény népirtás rengeteg áldozattal járt: félmillió és másfél millió közé becsülik, ennyi örményt irtottak ki 1915 és 1917 között. Aurora mindössze tizennégy éves volt, amikor családját elhurcolták, a pusztában hosszú menetelésre kényszerítették nőtársaival. A török katonák korbáccsal verték, kegyetlenkedtek a nőkkel, gyerekekkel, volt, akiket egyszerűen a folyóba dobtak megfulladni, a lányokat megerőszakolták és egy részüket – köztük Aurorát – eladták háremhölgynek. A lány később megszökött és örmény katonák segítségével Amerikába került, újságírók fedezték föl a történetét, melyet folytatásos formában közöltek a lapok. Hatalmas figyelem övezte a fejezeteket, és egy stúdió hamar előállt a megfilmesítést ötletével. Az örmény menekült lány ekkor kapta meg új nevét, mert az amerikaiak Arshaluys-t nehezen tudták kiejteni. Aurora saját magát alakította a népirtásról szóló Lelkek árverése (The Auction of Souls) című nagyszabású és népszerű filmben.

A Lelkek árverése megrázta az amerikai népet, akik szívesen adakoztak az örmény árváknak, menekülteknek járó jótékonysági alapba, az igényes film ezt a kampányt propagálta, maga Henry Morgenthau, az Oszmán Birodalom akkori nagykövete is megjelent a vásznon. 

Aurora a vele készített időskori interjújában elmondja, a valóságot sokszor nem merték megmutatni, finomítani kellett a tényeken. A Lelkek árverésében például keresztre feszítik a nőket, a túlélő elmondása szerint valójában karóba húzták őket.

Az Auróra tündöklése unikális dokumentumfilm: a háromféle képi világ, a némafilm, a videófelvétel és az animáció izgalmas elegyet képez benne. A doku nem csak egy történelmi katasztrófát mutat be egy emberi sorson keresztül, hanem Hollywood szenzációéhségét és a közönség korai amnéziáját is: akinek a tündöklése ma még szívügyünk, holnap nem jelent semmit.

Infó

Auróra tündöklése (Aurora's Sunrise)

Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

január 30., 31.

Mammut Mozi

A csaknem száz évnyi időutazás sok meglepő momentummal és tanulsággal jár.