Hosszasan bizonygatta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az ATV Voks című műsorában, hogy a 14 éve Orbán Viktor kézivezérlésével működő hatalmi gépezeten belül a kormánypárti frakció mennyire önálló és független a kormány akaratától.
A Telex által szemlézett adásban Orbán Balázs arról beszélt, hogy a kormányt nem érte meglepetésként, hogy a török parlament Magyarország előtt szavazta meg Svédország NATO-csatlakozását. Az egész szerinte amiatt van, mert a két parlamentnek más az ülésrendje, és bár a kormány támogatja Svédország csatlakozását a katonai szövetséghez, a fideszes képviselők aggályai alapot teremtettek arra, hogy a kormány további politikai konzultációt kérjen a svédektől, ezért hívta meg Orbán Viktor Ulf Kristersson svéd miniszterelnököt Budapestre - fejtegette (a meghívást a svédek visszautasították - a szerk.).
Reagált Orbán Viktor meghívására a svéd külügyminiszter, nem látja értelmét a miniszterelnöki találkozónakOrbán Balázs szerint a kormány mindezt azért kérte, mert „szeretnénk megkönnyíteni a svédek dolgát”. Mindezt teljesen komoly arccal jelentette ki, de itt még nem állt meg. A miniszterelnök politikai igazgatója a következő állítást tette:
„Ez nem egy szavazógyár, itt komoly képviselők vannak.”
A műsorvezető erre óvatosan megkérdezte, hogy tud-e akárcsak egyetlen példát mondani hasonló szituációra az elmúlt évekből, mire Orbán Balázs úgy felelt, számos olyan példát tudna mondani, amikor a kormánynak meg kellett győznie a Fidesz-KDNP frakcióját egy-egy javaslat támogatásáról, az ő mindennapjait pedig gyakorta az tölti ki, hogy a kormány és a frakciók közötti koordinációt és konzultációt intézi.
Orbán Balázs ezt követően Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezetőt igyekezett úgy bemutatni, mint aki a frakció saját szempontjait képviseli, ha kell, a miniszterelnökkel szemben is. És bár azt azért Orbán Balázs is elismerte, hogy Kocsis Máté sem szokta azt mondani Orbán Viktornak, hogy „csak a testemen keresztül”, határozottan megfogalmazza a frakció álláspontját a kormány felé, és „ha valaki ezt a politikai közösséget egyben szeretné tartani, akkor érdemes ezt nem a szőnyeg alá söpörni”.
A miniszterelnök politikai igazgatója megismételte továbbá, hogy a svédek „kígyót-békát kiabáltak” Magyarországra, ezért politikai konzultációt és nyitottságot várnak tőlük.
Orbán Viktor telefonon megígérte a NATO-főtitkárnak, hogy most már mielőbb megszavazzuk a svéd csatlakozástA török parlament megszavazta Svédország NATO-csatlakozását, Magyarország tényleg az utolsó maradt