Teljes a káosz az ukrán határtól alig 50 km-re, Belgorod orosz város térségében szerdán lezuhant Il-76-os katonai szállítógép kapcsán. Egyelőre azt sem tudni, hogy mi okozta a repülőgép tragédiáját – lelőtték vagy ismeretlen okokból zuhant le, mint ahogy azt sem, hogy ukrán hadifoglyokat vagy S-300-as rakétákat szállított.
Az orosz védelmi minisztérium szerdán reggel jelentette be, hogy a gép fedélzetén az ukrán fegyveres erők 65 elfogott katonája tartózkodott, akiket hadifogolycsere céljából szállítottak a határközeli Belgorod területére. A térség kormányzójának közlése szerint a gép minden utasa, a hadifoglyok mellett a hattagú személyzet és a három fogolykísérő, meghalt.
A moszkvai bejelentés előtt ukrán katonai bloggerek számoltak be az Il-76-os lezuhanásáról és videókat közöltek annak becsapódásáról és felrobbanásáról. Az egyik ismert ukrán katonai blogger közölte elsőként, hogy az ukrán légvédelem lőtte le a gépet, amely S-300-as rakétákat szállított, és hamisnak nevezte az orosz állítást, miszerint ukrán hadifoglyok voltak a gépen. Ugyanezt az információt közölte az ukrán fegyveres erőkhöz tartozó forrásokra hivatkozva az Ukrajinszka Pravda hírportál. Forrásuk az állította, a légvédelmi rakétákat szállító gép lelövése "az ő munkájuk" volt. Az ukrán védelmi minisztérium pedig azt jelentette be, hogy vizsgálják az információkat a katonai szállítógéppel kapcsolatban. Később az Ukrajinszka Pravda jelezte, más katonai forrásuk nem erősítette meg első információjukat.
Oroszországban viszont egyre forróbb a hangulat, a történtekről, vizsgálatot követelnek, de enélkül is tudják, hogy az ukrán légierő „nyugati” fegyverekkel lőtte le a gépet 74 ember halálát okozva. A Meduza és a The Moscow Times orosz ellenzéki hírportálok a Vesztyi FM orosz hírrádióra hivatkozva számolt be arról, hogy Andrej Kartapolov, az orosz parlament alsóháza védelmi bizottságának elnöke azt mondta, három nyugati gyártmányú rakéta találta el az ukrán hadifoglyokat szállító orosz Il-76-os katonai repülőgépet. Kartapolov azt hangoztatta, hogy a vizsgálatnak még meg kell állapítania, hogy a gépet amerikai Patriot vagy német IRIS-Ts rakéták semmisítették-e meg.
A The Moscow Times szerint az orosz politikus azt állította, hogy „Ukrajna vezetése tisztában volt a fogolycsere előkészületeivel, tájékozódott arról, hogyan fogják elküldeni a foglyokat". Ezért az Il-76 lezuhanása után a mögötte érkező, 80 újabb hadifoglyot szállító orosz katonai repülőgép visszafordult, a tervezett csere elmarad.
Vjacseszlav Vologyin házelnök azonnal elrendelte egy, az amerikai Kongresszushoz és a német Bundestaghoz intézendő felhívás megszövegezését, mint mondta, azért, hogy az amerikai és német képviselők ráébredjenek, kiket finanszíroznak.
Sem a Kreml, sem az ukrán vezetés hivatalosan nem kommentálta cikkünk megjelenéséig az esetet. Az állítólagos tervezett fogolycseréről nem volt eddig semmi hír, ezúttal sem erősítette meg és nem is cáfolta egyik fél sem.
Fico arcai: az új pragmatizmus politikája
Minden politikai kihívás ellenére Ukrajna és Szlovákia „az új pragmatizmus politikáját” építi ki, közölte Telegramm oldalán Denisz Smihal ukrán kormányfő miután Ungváron egyeztetett Robert Ficoval. Az ukrán miniszterelnök szerint Fico biztosította őt, hogy Szlovákia továbbra is támogatja Ukrajna EU-csatlakozását és nem akadályozza sem az Európai Unió Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagját, sem a kereskedelmi fegyverszállítást. Fico tavaly őszi hatalomra kerülése után azonnal leállította a fegyverszállításokat Ukrajnának Szlovákia saját készleteiből, de azt nem tiltotta meg, hogy szlovák cégek kereskedelmi alapon, azaz pénzért fegyvert adjanak el Ukrajnának.
Fico miközben a hét végén egy nagy visszhangú interjúban otthon arról beszélt, a béke érdekében Ukrajnának le kellene mondania területének egy részéről, addig a szerdán Ungváron a közös nyilatkozatban ennek épp az ellenkezőjét írta alá. Ebben az áll, hogy a két ország készen áll az Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának helyreállítását célzó további együttműködésre, Szlovákia részt vesz Ukrajna újjáépítésében is.
Fico az említett interjúban azt is állította, hogy Ungváron tisztázni fogja ukrán hivatali kollégájával „az Ukrajna kívánságaitól eltérő szlovák álláspontokat” is, közli, hogy blokkolni fogja és megvétózza Ukrajna NATO-tagságát. Arról Smihal nem számolt be, hogy Fico a találkozón felvetette-e ezt a kérdést. Ukrajna NATO-csatlakozása különben nincs terítéken.