;

Kínai Kommunista Párt;Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál;

Cecsüan Csen és fia, Tutu várja haza a bebörtönzött családapát

- Kínában a kommunista párt ma többet tud a lakosságról, mint az emberek saját magukról

Ezt mutatja be Csienling Csang dokumentumfilmje, a Tökéletes bizalom.

A kedvenc italát, de még a menstruációs ciklusát is ismerte a kínai rendőrség annak a független újságírónőnek, akit őrizetbe vettek – a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilmfesztivál (BIDF) filmjei közt látható a Tökéletes bizalom, mely megmutatja: Kínában az állam ma többet tud a lakosságról, mint az emberek saját magukról. A Tökéletes bizalom – eredeti címén Total Trust, mely kifejezi egyrészt a totális figyelmet, másrészt a kínai államrendszer totalitárius jellegét – megrázó dokumentumfilm arról, milyen szinten figyeli meg és korlátozza a majdnem másfél milliárd lakosú Kína az állampolgárait. Megismerünk két családot, Vencu Li férje, Csüancsang Vang több év után visszatért a börtönből és igyekszik eredeti szakmája szerint, ügyvédként boldogulni, ezzel szemben Vejping Csang ügyvéd és emberi jogi aktivista 2020 ősze óta állam elleni izgatás vádjával ül börtönben, felesége és kisfia minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy hazahozzák. A filmben megszólal még Sophia Huang újságíró is, aki az állandó fenyegetettség ellenére feltárja a párt gaztetteit.

A Kínai Kommunista Párt számára a Covid idején kifejlesztett egészségügyi beléptetőrendszer adta meg a lehetőséget, hogy korlátlanul megfigyelhesse a lakosokat. A rendszerrel lépten-nyomon visszaél a vezetés, hiszen minden helyiségbe vagy tömegközlekedési járműbe is egy QR-kód leolvasásával lehet belépni, a nemkívánatos személyek mozgásterét könnyedén korlátozhatják. Emellett mostanában fejlesztik ki a társadalmi kreditrendszert, mely által A-tól D-ig értékelhetők a polgárok viselkedésük alapján, hiszen a rendszer minden tevékenységüket ismeri.

Az orwelli világban pluszpontot lehet szerezni közterek takarításával, de mínuszt ér átmenni a piroson, sőt, mínusz 50 pontot ér kérvényt benyújtani az állam felé, hiszen eszerint a polgár elégedetlen. 

A kreditrendszerben faramuci módon tízszer annyi lehetősége van a negatív, mint a pozitív pontok szerzésének. A börtönben lévő Csang felesége, Cecsüan Csen férje miatt kiemelt figyelemre érdemes személynek számít, és félő, ha nem áll le a kérvények írásával, a fia, Tutu soha nem járhat iskolába, ahogy egy D-kategóriás polgár is csak rosszabb iskolába irathatja be a gyerekét. A legsokkolóbb, hogy a társadalmi kreditrendszer szerint működő okosvárosok már léteznek.

Csienling Csang (Jialing Zhang) Emmy-díjra jelölt, Massachusettsben élő független kínai filmkészítő egészestés munkája kíméletlenül mutatja be az embertelen kínai állapotokat, de kamerája elől nem marad rejtve az sem, milyen komolyan függnek az okoseszközeiktől az ázsiai polgárok, már az egészen kicsik is tökéletesen technofilek. Valahol mégis a magas technológiai fejlettség adhatja a mentsvárat: a kárvallottak rögzíthetik, mit tesznek velük.

A párt rendszere megmérgezi az emberi kapcsolatokat, öncenzúrára, kegyetlenségre nevel: Vang családjában semmi nem lesz a régi, miután hazatér, ha fiával veszekednek, az dühében újra a börtönt kívánja neki, pedig az elmondottakat hallva az ellenségünknek se kívánnánk mindazt, amit a kínai börtönökben a rabokkal művelnek. A Tökéletes bizalom jól felépített dokumentumfilm, mentes a hatásvadász elemektől, és éppen azért üt akkorát, mert a nyers valóságot mutatja, minden túlzás nélkül.

Infó

A Tökéletes bizalom (Total Trust) a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál keretében február 1-jén és 3-án is látható a budapesti Mammutban, február 4-én pedig Debrecenben és Pécsett is vetítik.

Teodórosz Terzopulosz megrendezte a Nemzeti Színházban Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyermekei című drámáját. Az előadás a háború embereket feláldozó, a különböző érdekeket előbbre toló könyörtelen mechanizmusát mutatja meg.