;

mérgezés;Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;szén-monoxid-mérgezés;szén-monoxid;

- Tavaly 15 ember halálát okozta a csendes gyilkos

Bár a halálesetek száma 2023-ban kissé csökkent, a ma már szinte mindenütt üzemelő riasztók ellenére a - főleg a hibás készülékekből kiáramló - gáz évente több mint egy tucat embert öl meg Magyarországon.

Miközben tavaly kevesebben hunytak el a szén-monoxid-mérgezésben, mint 2022-ben, a sérültek száma több mint negyedével megugrott – derül ki a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) lapunknak küldött tájékoztatásából. Tavaly 14 esetben 15-en hunytak el a csendes gyilkosnak is nevezett gáz okozta fulladás következtében. Bár minden haláleset sok és értelmetlen, ez számításunk szerint 21, illetve 12,5 százalékos csökkenés 2022-höz képest. Az érték még mindig meghaladja az azt megelőző 11 év átlagát.

Szén-monoxid-gyanú miatt tavaly 1132 esetben riasztották a tűzoltókat. Ez 8 százalékkal múlja alul a 2022-es rekordszintet. Mindazonáltal még a tavalyi érték is közel hatszorosan meghaladja a 2012-ben mért 191-es adatot. Szén-monoxid-mérgezésben tavaly 261-en sérültek meg, ami viszont 27 százalékos emelkedés. Ez az érték ugyanakkor az elmúlt évek során nem mutatott különösebb kilengéseket: a tavalyi szint még mindig valamivel kevesebb az azt megelőző 11 év átlagánál. Bár szén-monoxid-érzékelő tavaly is az érintett lakások túlnyomó többségében, jelesül 85 százalékában üzemelt, ez nyolc éve most először mutat - 4 százalékos - csökkenést. Igaz, 2012-ben még 18 százalékot mértek.

Szén-monoxid jellemzően akkor keletkezik, ha zárt térben nyílt láng ég, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás - véleményezte a friss adatokat lapunk megkeresésére Mukics Dániel tűzoltó alezredes, az OKF szóvivője. A veszélyesség szempontjából nincs különbség aközött, ha a nyílt lánggal fűtenek, főznek, vagy vizet melegítenek. Az is mindegy, hogy gáz, fa, vagy szén ég. Minden olyan helyiségben gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, ahol nyílt láng ég: nem elegendő néha ablakot nyitni. A kémény szabálytalan műszaki kialakítása, vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen. Családi házakhoz igénylés nélkül nem száll ki a kéményseprő: az ingyenes kéményellenőrzéshez időpontot kell foglalni. (Megjegyzendő, hogy a családi házak kötelező kéményellenőrzését 2017-ben szüntette meg a Fidesz-KDNP.) Ha valahol új fűtőeszközt kötöttek be, új kéményt építettek, vagy a meglévőt átalakították, ott a kémény használata előtt meg kell rendelni a berendezés műszaki átvételét. Ez magánszemélyeknek és cégeknek is egyaránt kötelező. Szén-monoxid keletkezhet a nyílt lánggal működő fűtőeszközök, vízmelegítők meghibásodása esetén is. Ezeket a berendezéseket is érdemes tehát évente egyszer, szakemberrel ellenőriztetni - szögezte le a szóvivő. A katasztrófavédelem weboldalán https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ további, részletesebb tájékoztatás is elérhető a témában - hívta fel a figyelmet Mukics Dániel.

Arra a felvetésünkre, hogy mivel magyarázható a halálesetek és riasztások csökkenő, ellenben a sérültek emelkedő száma, hogy ellenőrzéseik nyomán miként értékelik a hazai kémények és kapcsolódó fűtőeszközök műszaki állapotát, illetve milyen esetleges szabályváltozást indítványoznának, a szóvivő nem válaszolt.

Más szakértők ugyanakkor a szén-monoxid-balesetek érdemi csökkenésének elmaradását részben a fűtőberendezések növekvő korával, az önkéntes ellenőrzések elhanyagolásával, sőt a tevékenység egyre lazuló szabályozásával is magyarázzák. Ebben kétségkívül komoly szerepet játszik a szén-monoxid-érzékelők örvendetes terjedése, ami évente akár több tucat életet is megmenthet. Mindazonáltal az ilyen berendezések alkalmazása változatlanul nem kötelező, amit sokan azok magas ára miatt nem engedhetnek meg maguknak.

Csendes, halálos

A szén-monoxid (CO) tökéletlen égéskor keletkezik, és mivel az oxigénnél 300-szor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, súlyos oxigénhiányt okoz a szervezetben, károsítva az agyat, a tüdőt, a szívet - közli a Webbeteg.hu-n Dr. Jóna Angelika. Tartós belélegzés esetén akár halálhoz is vezethet, de gyakran időben elkezdett kezelés mellett is maradandó károsodást okoz. Azokban a lakásokban, ahol kályhával fűtenek, vagy régebbi típusú kazán, konvektor üzemel, fennáll a mérgezés lehetősége. Veszélyt elsősorban amiatt jelent, hogy színtelen, szagtalan, és érzékelőberendezés nélkül észrevehetetlen: jelenlétére ilyenkor csak a rosszullét figyelmeztet. Szén-monoxid visszaáramolhat például eltömődött, hibás tervezésű kéményből, vagy ha a szél visszanyomja a füstgázokat, ha egy kéménybe több tüzelőberendezést kötnek, ha a lakásban nagy teljesítményű légszívó vagy kandalló miatt csökken a nyomás, ha a tulajdonos elmulasztja a gázkészülékek időszakos karbantartását, ha vegyes tüzelésű kazán vagy cserépkályha esetén elzárják a levegő útját, illetve ha a füstcső meghibásodik vagy hiányzik. A mérgezésre kezdetben kábultság, fejfájás, fülzúgás, hányinger, szédülés, zavartság, a bőr kipirulása jellemző, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Későbbi fázisban izomgörcsök, hányás, bénulás, majd a legsúlyosabb esetekben eszméletvesztés és fulladás lép fel. Enyhébb esetben azonnal ki kell menni a helyiségből és segítséget kell hívni, súlyosabb tünetek észlelésekor pedig a mentőket és a tűzoltókat is ki kell hívni, az áldozatot pedig úgy kell kivinni a gáztérből, hogy ott ne vegyünk levegőt. A halálesetek elkerülhetők lennének a kémények és a kapcsolódó berendezések szakszerű beszerelésével, rendszeres műszaki ellenőrzésével, valamint a szén-monoxid-érzékelők használatával - szögezi le Jóna Angelika.

ReTro Kínában született 2020 nyarán, és most már negyedik életévébe lépett. Elsőként a világon érte meg a nagykorúságot. A korábbi alanyok egy napot sem éltek, ha egyáltalán megszülettek.