;

Kutatóközpont;kérelmek;új keresztnevek;2023;

- Csaknem 500 kérelemből 70 új keresztnév lett 2023-ban Magyarországon

Az egyedi, különleges nevek a legnépszerűbbek, de tudni kell, hogy hazánkban csak a magyar helyesírás szabályai szerint lehet nevet adni.

A 2022-es rekord után tavaly csökkent a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz beérkező keresztnévkérelmek száma, ugyanakkor az Utónévbizottság így sem unatkozott: 469 kérelemről döntöttek, az elfogadott nevek száma 70 volt, ebből 43 női és 27 férfinév – számolt be a 24.hu az intézménynek a lapnak megküldött válaszaiból. Kiderült a jelenlegi trendek szerint a mai szülők egyik fő célja, hogy minél egyedibb nevet válasszanak, sőt előfordul, hogy az adott nevet a kérelmező szeretné levédetni, hogy csak az ő gyereke viselje.

Valóban a múlt ködébe veszhet mondjuk az Erzsik, a Zsuzsik, a Jancsik vagy a Palik világa, amikor ma már 4570 névből lehet válogatni, ezek közül 2607 lánynév, és 1963 fiúnév. Most bekerült az adható női nevek közé az Emilin, az Annarózsa és az Ájlá, a fiúkat pedig Pipónak és Nazirnak is lehet már keresztelni. Katamari és Dzsánszu viszont még mindig nem lehet a gyermek a szülők kívánsága ellenére, mint ahogyan a Legolász és Galahad nevek sem használhatók.

Raátz Judit, a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa kiemelte, annak ellenére, hogy jogszabály szerint nevet csak a magyar helyesírás szabályai szerint lehet bejegyezni, a kérelmek nagy része idegen helyesírással írt névre vonatkozott. Ilyen volt a női nevek közül a Riley, az Aylin, a Fanny, a Sophia, a Wednesday, a Mayla, a Maya, a Myra, a Becky, a Rose, a Chloe és az Odette. Közülük például a Maya több esetben is előfordult. A férfiaknál a favorit a Noah és a Deniel: minden évben legalább 15-20-szor kérik ezeket a neveket, de volt, aki a Paul, Johann, Arthur, Hugo, Gerald nevet szerette volna anyakönyveztetni.

A kettős keresztnevek 2023-ban is nagy slágernek számítottak. Közülük az angol Emilin (Emma + Lynn) és az Annarózsa így került be az adható női nevek közé. De több egészen egyedi névalkotással is próbálkoztak a szülők, hiába. Ilyen volt az Annalelle, Katamari, Pannilia, Learóza, Bodzaróza, Lizamária vagy a Narabella. Voltak igen furcsa kérelmek, mint például Rüntyi, Zuri, Eni, Bimbi, Böbi, Kari, Nia, amelyeknek esélyük sem volt, ellentétben az olyan becenévként önállósodott nevekkel, mint például az Ancsa, az Ili vagy a Teca, és 2023-ban két egyéni névalkotás is zöld utat kapott: a virágnévi eredetű Kikerics, illetve a madárnévi Lile alak.

Egyelőre inkább csak a szavak szintjén tapasztalhatjuk, hogy a nagy szennyező országok komolyan veszik a kitűzött klímacélokat. Az intézkedéseik ugyanis édeskevesek a globális felmelegedés megfékezésére.