– Mit kell állandóan mindenben vájkálni? – reccsen rá egy férfi lapunk munkatársára egy szentesi iskola hátsó kapujánál. Nem derül ki, szülő, pedagógus, vagy egyéb iskolai dolgozó méltatlankodását váltotta ki az érkezésünk, de szemmel láthatóan nem veszi jó néven, hogy első kézből szeretnénk utánajárni egy az egész magyar sajtón végigfutott hírnek, melyet a hvg.hu vett észre elsőként. Annak, hogy – a közvélemény számára legalábbis – váratlanul leváltották a helyi református általános iskola igazgatóját.
Múlt pénteken egy szűkszavú hivatalos internetes közleményt tett közzé a Szentes Nagytemplomi Református Egyházközség presbitériuma. Ebben egyetlen bővített mondatban annyit közöltek, hogy ők, mint a Kiss Bálint Általános Iskola, Óvoda és Bölcsőde fenntartója, egy nappal korábban, január 4-én visszavonták Karikó-Tóth Tibor igazgató kinevezését. Ha volt is feszültség a felszín alatt, egy szűk körön kívül ezek szerint ezt senki nem érzékelte. Szülők és tanulók szinte azonnal online aláírásgyűjtésbe kezdtek a döntés visszavonásának érdekében. Azt se bánnák, tették hozzá az indoklásban, ha az egyházközség helyett inkább a Tiszántúli Református Egyházkerület lenne az intézmény fenntartója.
Kiposztolták, levették
Az egyházközség új presbitériuma tavaly december 31-én tette le a hivatalos esküjét. Az előző ciklushoz képest kissé változott az összetétel. Négy nappal később a 14 főből álló új grémium első döntése az iskola vezetőjének visszahívása volt. A szentesi egyházközség a hírrel a helyi közösség állóvizébe is követ dobott, de pontos információ híján csak találgatni tudtak a szentesiek az ügy hátteréről. Valószínű, hogy az egyházközség is érezte: ha jogosnak is vélik a döntést, azt, hogy megszüntettek egy közel három évtizedes vezetői megbízást, talán mégsem a világhálón, egy mondatban kellett volna közölni a szülőkkel és a gyerekekkel. Erre utal legalábbis az a jóval részletesebb, átgondolt magyarázat, amelyet Fehér Csaba lelkipásztor és Gyerkó Attila Levente, a presbitérium főgondnoka közösen jegyzett. Ez a megszólítás szerint a szülőknek szólt, és január 7-én posztolták a nagytemplom és az iskola Facebook-oldalaira. Ebben
elismerik, hogy a hír nagy port kavart, aggodalmat keltett, ezért leírták, hogy a döntést valóban nem indokolták – a január 2. óta hatályos törvény szerint ez nem is kötelező –, de okkal hozták.
A részletekbe nem folytak bele, de rögzítették, hogy alaposan átgondolva, az iskola érdekeit szem előtt tartva egyhangúlag, titkos szavazással határoztak. Miután a hozzászólások lehetőségét kikapcsolták az iskola és a nagytemplom Facebook-oldalain egyaránt, az érintettek legfeljebb emotikonokkal tudtak véleményt nyilvánítani. Aztán meg már úgy sem. Talán az egyházközség maga se tudta eldönteni, mit kezdjen a kialakult helyzettel, a találgatásokkal és a feléjük irányuló haraggal. Lehet, hogy ezért, vagy mert észlelték: az év eleji beidegződések miatt tavalyi dátum szerepel az írás alján, mindenesetre ez utóbbi, bővebb magyarázatot tartalmazó közleményüket hamar levették az internetről.
Nem lehet felülbírálni
A magyarázó közlemény talán még inkább olaj volt a tűzre. Egyre szélsőségesebb találgatásokba kezdtek az internetes hírfogyasztók, szóba hozták a politikai, illetve egyházon belüli tisztogatást is. A volt igazgató a kívülálló megítélése szerint is „önjáró”, de eddig nem volt baja belőle. Karikó-Tóth Tibor a dél-alföldi kisvárosban valaha a Fidesz színeiben politizált, ám amikor elege lett a pártból, szűk két évtizede kilépett.
Azt sem lehet mondani, hogy tétlenül nézi az oktatás körül zajló mai eseményeket, hiszen amikor Szentes főterén tüntetés volt a státusztörvény ellen, őt is látni lehetett a megjelentek között.
Szakmai téren nehéz lenne rajta fogást találni, elégedettek voltak a munkájával, 2018-ban kitüntetést vehetett át érte a Tiszántúli Református Egyházkerülettől.
„Mindig lehet találni okokat!” – így próbálta meg elkenni a református lelkész, hogy miért rúgták ki a szentesi iskolaigazgatótBármi volt is a döntés oka, régóta érlelődött, szűrhetjük le a következtetést Fehér Csaba lelkipásztor lapunknak küldött válaszából. A fenntartó „alaposan megfontolt módon és hosszú előkészület után” döntött, írta. Kerestük a Tiszántúli Református Egyházkerületet is. A válaszuk egyúttal az aláírásgyűjtés hatásában bízó szülők reményeit is lelohasztja. A református egyház felépítése olyan, hogy nincs lehetőségük a fenntartó presbitérium döntését felülbírálni, az önálló jogi személy, autonómiával bír, a gyülekezeti fenntartású intézményekkel kapcsolatos minden döntés a hatáskörébe tartozik, tájékoztatott Horváth Zoltán sajtóreferens.
Új szelek
A szentesi Kiss Bálintba jár a kétezer helyi, általános iskolás korú gyerek ötöde. Presztízst jelent az intézménybe bekerülni, a beiratkozás napján hajnalban, de akár előtte való este a kapu elé sorakoznak a szülők, hogy biztosan helye legyen a kicsinek az iskolában, ahol aztán nagyszerű pedagógusoktól kiváló oktatást és remek szabadidős programokat kapnak. Egyházi intézményként megvan a lehetőségük, hogy válogassanak a diákok között. Egy forrásunk úgy fogalmazott: annak azonban, hogy az oktatás magas színvonalon maradjon, ára van; nem lehet fegyelmezésre pazarolni az időt, ezért van, akiről a nyolc év során valamikor úgy döntenek, mégsem oda való. A szülő viszont nem mindig hagyja szó nélkül, ha eltanácsolja az igazgató a gyerekét, van, aki kitartóan, több fórumon küzd az igazáért.
Elképzelhető, hallottuk szentesi forrásainktól, hogy a leváltással egy nagyobb vihar előtt akarta bevonni a vitorlát a fenntartó.
Akadtak jó páran, akik az internetes hozzászólásokban üdvözölték a döntést. Nehéz belelátni egy ilyen zárt közösségbe, szerettük volna az egyetértők indokait megismerni. Lapunk érdeklődésére a panaszos szülők szinte mindegyike azzal kezdte: az oktatásról csak jókat tud mondani, az egyházzal sincs baja. Részletesen elmesélték nekünk, hogy meglátásuk szerint miért volt méltatlan, ahogy a most visszahívott igazgató bánt a gyermekükkel, de végül ezeket nem írhatjuk le. Akadt, aki ügyvédi tanácsra hivatkozva, más azért, nehogy hátrány érje a gyerekét, megint más szintén a gyerek érdekeire hivatkozva végül elállt még a név nélküli nyilatkozattól is. „Biztos van abban is igazság, amit az érintett szülők mondanak. De ez most mellékszál ebben a történetben. Ha engem kérdez, a döntés okaként határozottan egyházon belüli konfliktust jelölök meg” – fogalmazott egy a szentesi közélet minden területére kiválóan rálátó forrásunk. Az egyházközség óvodát, bölcsődét, szociális intézményt is fenntart, és Karikó-Tóth igyekezett függetleníteni a Kiss Bálintot anyagi szempontból, azaz a saját forrásait csak az iskolára és annak fejlesztésére kívánta költeni, magyarázta. Hozzátette: zárt ajtók mögött korábban is akadtak konfliktusok, de azokat eddig sikerült mederben tartani, ám az esztendő első napjával más idők jöttek. Kerestük Karikó-Tóth Tibort, szerettük volna megismerni az ő meglátásait is, de lapzártánkig nem reagált.