„Maruzsa Zoltán államtitkár úrral és Tóth Endre tankerületi igazgatóhelyettes úrral Csepel közneveléséről egyeztettünk” – adta hírül Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a Facebookon. Az ugyan kissé meglepő, hogy Maruzsa Zoltán a kerület köznevelési helyzetéről a Csepelen semmilyen választott tisztséggel nem rendelkező, a párt választókerületi elnökeként ténykedő Németh Szilárddal egyeztetett erről, az már kevésbé, hogy a Fidesz alelnöke a gimnázium öregdiákjaként a beszélgetésen a Jedlik Ányos Gimnázium jövőjére is rákérdezett. Bejegyzése szerint az államtitkár a pedagógusok béremelésről, a tankerület jövőjéről, és a Jedlik Ányos Gimnázium állami tulajdonba vételéről tájékoztatta.
A patinás csepeli oktatási intézmény legutóbb tavaly került a hírekbe, amikor kiderült, hogy a 22,5 milliárd forint állami támogatásból felújított önkormányzati fenntartású intézmény falán hatalmas, nemzeti színű keretezéssel a miniszterelnök kijelentései olvashatók. A „Magyarország hét törvényének” is nevezett bölcsességcsokor Orbán Viktor irodájában is megtalálható. A feliratok kihelyezését a csepeli önkormányzat akkori közlése szerint a miniszterelnök úr tudta és beleegyezése nélkül Németh Szilárd rendelte el. Az épületben az újjáépítés alkalmából egy kőtáblát is kihelyeztek, amelyen az áll: „Az építkezés kezdeményezője: Németh Szilárd országgyűlési képviselő, jedlikes öregdiák”.
Levették az Orbán-idézeteket a csepeli gimnázium falárólA felújításról 2016-ban döntött a csepeli önkormányzat, majd az állam magához vette a megvalósítást. A kezdetben ötmilliárd forintra taksált beruházás költsége a 2022-es alapkőletételre 16,5 milliárdra, majd a projekt végére 22,5 milliárdra nőtt. A projektet maga Németh Szilárd koordinálta, az iskola régi épületrészét felújították és egy új épületrészt illesztettek hozzá. Magyarországon szinte példa nélküli nagyvonalúsággal színháztermet, sportcsarnokot, szaktantermeket, könyvtárt és kápolnát is kialakítottak a gimnáziumban, ahol az idei tanévtől 760 diák tanul 70 tanár segítségével 24 osztályban és 15 ezer négyzetméteren a legmodernebb körülmények között.
Németh Szilárd már az átadáskor elmondott beszédében jelezte a kormányzati szándékot: „A magyarok adóforintjaiból juttatott bőkezű támogatást kötelességünk megszolgálni (...) Magas minőség az építkezésben és magas minőség a működés-működtetés területén. Ezt a célt biztosítja, ezt a feladatot fedezi a központi költségvetés külön során szereplő kiemelt működési támogatás, és ezt a célt szolgálja az iskolaingatlan állami tulajdonba vétele is.”
Most Németh Szilárd birkózóakadémiájának a falát díszítik Orbán Viktor bölcsességeiÚgy tűnik, az események felgyorsultak és a kormány már döntött is a gimnázium átvételéről. Ennek részleteiről, valamint a tanulók és a tanárok hétköznapjait befolyásoló változásokról mindenesetre a Belügyminisztériumot és a XXI. kerületi önkormányzatot is megkérdeztük. Amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.
Lényeges változást hozhat, ha az állami tulajdonba vétel után a gimnázium egyházi fenntartásba kerülne. Németh Szilárd korábban többször is célzott arra, hogy egyházi kézben látna leginkább biztonságban az intézményt.
“Csepel a csepelieké - mondta sokszor Németh Szilárd. Aztán valahogy mégis megszerezte magának hitbizományba a Csepel SC sporttelepeit, valamint a birkózócsarnokot. Most meg lelkesen segédkezik, hogy a Jedlik épülete is állami tulajdonba kerüljön. Így majd nyugodt szívvel aggathatja fel a falra Orbán idézeteit” – háborgott ezután szintén Facebook-bejegyzésben Szabó Szabolcs, Csepel országgyűlési képviselője, aki ellenzékiként háromszor is megverte a fideszes politikust az országgyűlési választáson. A Fideszből Németh Szilárd kezdeményezésére kizárt Borbély Lénárd kerületi polgármester pedig 2014-ben és 2019-ben is magabiztosan hozta a polgármester-választást, miközben Budapest nagy részén elvéreztek a Fidesz jelöltjei. Borbély Lénárd most egy civil egyesület jelöltjeként száll harcba a posztért.
„Németh Szilárd négyszemközt arra kért, segítsek neki megbuktatni a fideszes polgármestert” Németh Szilárd feloszlatta a Fidesz csepeli alapszervezetét, de nem szólt senkinekNémeth Szilárd egykori csepeli polgármesterként erősen kötődik a kerülethez. Azon kívül, hogy itt él, irodája is itt van az általa gründolt csepeli birkózócsarnokban, a bérleti díjat az Országgyűlés Hivatala fizeti.