Évekkel a koronavírus pandémia tetőzése után még mindig ezren halnak meg a fertőzés okozta szövődmények következtében az Egyesült Államokban. A múlt hónapban átlagosan heti 1488 halálesetről számoltak be az ABC News szerint, ami körülbelül tízszerese az influenza okozta halálozási számnak.
Mindez persze még mindig jóval alacsonyabb szám a járvány legsúlyosabb szakaszaihoz képest, az amerikai járványügyi hivatal (CDC) nyilvántartása szerint 3 éve az 1500 körüli halálozási szám nem a heti, hanem a napi mérleg volt. Mindazonáltal Cameron Wolfe, az észak-karolinai Duke Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó professzora elfogadhatatlannak nevezte, hogy még mindig ennyi áldozatot szed a betegség.
Szakértők szerint a halálozásoknak több oka van. Shivanjali Shankaran, a chicagói Rush Egyetem docense szerint bár az elérhető vakcinák nagyon jók, és könnyedén lehet őket a vírus aktuális variánsaihoz igazítani, ez nem sokat ér, ha az emberek nem oltatják be magukat, illetve ha nem férnek hozzá az oltóanyaghoz. A CDC adatai szerint január 5-ig a 18 éves, illetve annál idősebb felnőtteknek mindössze 19,4 százaléka, a gyermekek 8 százaléka, a 65 éves és idősebb felnőtteknek pedig mindössze 38 százaléka kapott frissített koronavírus elleni védőoltást.
Jelenleg a JN.1 nevű variáns a leggyakoribb, a fertőzések 61,6 százalékát ez okozza. Cameron Wolfe arra is felhívta a figyelmet, hogy az idő múlásával az immunitás gyengül, így alapvetően minél régebben kapta meg valaki az utolsó oltását, annál nagyobb az esélye, hogy egy esetleges fertőződés súlyos lefolyású betegséget okoz. Ugyanakkor a betegséget mára gyógyszeres úton is hatékonyabban lehet kezelni, a cikk példaként említi a Pfizer Paxlovid nevű tablettáját. A betegek azonban nem minden esetben férnek ehhez hozzá.