A Büntető Törvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló egésznapos vitával folytatódott kedden a szlovák parlament ülésszaka. Ez a hatodik ülésszak, ami még december elején nyílt meg, de az ünnepek előtt Peter Pellegrini házelnök 2024-re halasztotta a folytatást. Hétfőn újraindult a törvényhozási munka, amely során a Speciális Ügyészi Hivatal, illetve a védett bejelentői státusz megszüntetéséről és egyéb kérdésekről is tárgyalnak a képviselők.
Tavaly őszi hatalomra jutása után a Fico-kormány azonnali tisztogatásba kezdett a rendőrségnél és a Speciális Ügyészi Hivatalnál, majd jelezték, hogy gyökeresen átszabnák a bűnüldözési, igazságügyi struktúrát, enyhítenének a Btk. korrupciót büntető tételein. A kormány törvénymódosítási javaslata rekord gyorsasággal el is készült, azt kívánják most gyorsított jogalkotási eljárásban elfogadtatni. Az ellenzék már tavaly demonstrációkon tiltakozott a tervezett igazságügyi átalakítás ellen, jelezve, hogy az gyakorlatilag a szlovák jogállamot ásná alá. És erre minden esélye megvan a többszörös korrupcióval vádolt Robert Fico miniszterelnöknek:
a korrupcióellenes szervek megszüntetéséhez, átszervezéséhez szükséges törvényeket egyszerű többséggel el tudja fogadni a hárompárti koalíciós többség, hacsak a lelkiismeretük meg nem szólal, vagy az utca meg nem akadályozza.
Az ellenzék három demokratikus, európai elkötelezettségű pártja, a Progresszív Szlovákia (PS), a jobbközép KDH és a liberális SaS csütörtökre újabb tüntetést hívott össze Pozsonyba és más városokba.
„Gyorsított eljárásban, a szakmai és a nyilvános vita kizárásával több tucatnyi alapvető változást akarnak bevezetni, amelyek gyökeresen megváltoztatnák a szlovák jogrendszert. A hatásköri törvény és a maffiózóbarát törvénycsomag a fő példa erre. Az előbbi túszul ejti az államot, az utóbbi pedig bosszút hoz és büntetlenséget” – idézte a Paraméter portál Michal Šimečka, a PS elnökének indoklását.
Šimečka „botrányos törvényhozási cunaminak” nevezte a most újrakezdődött parlamenti ülést, amit az ellenzéki képviselők módosító javaslatok tömkelegének felolvasásával és hozzászólások özönével próbálnak ellehetetleníteni. Ez nyilván csak időhúzás, az ellenzéknek átszavazók nélkül nincs esélye megakasztani Fico reformját.
„Ez Orbán Viktor receptje” – Ezrek tiltakoztak a jogállam leépítése ellen PozsonybanBár az igazságügyi rendszer átszabása aggodalmakat keltett uniós berkekben is, a védett bejelentői státusz tervezett megszüntetése konkrét nemzetközi tiltakozást is eredményezett. A pozsonyi Új Szó beszámolója szerint
27 jogvédő szervezet, köztük több nemzetközi szólította fel a parlamenti képviselőket, hogy utasítsák el a vonatkozó törvénymódosítást.
Érvelésük szerint az új törvény megnehezítené a korrupciós bűnügyek felderítését és korlátozná a bejelentők jogait, gyengítené a rendőrséget. Figyelmeztettek: a javasolt módosítások komoly visszalépést jelentenek a korrupcióellenes küzdelemben és ellentétesek a jogállamiság védelmét előirányzó uniós irányelvvel.
A koalíció azonban érezhetően nem tart az igazságügy átszabását célzó tervei meghiúsulásától és máris az elnökválasztásra összpontosít. Peter Pellegrini házelnök bejelentette a választás időpontját : az első fordulót március 23-án rendezik meg. Amennyiben egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok többségét, április 6-án kerül sor a második fordulóra. Zuzana Čaputová ötéves mandátuma idén júniusban jár le, az államfő már tavaly bejelentette, hogy nem indul újra. Ha Ficoéknak sikerül egy „baráti” elnököt hatalomba juttatniuk, az igencsak megkönnyítheti az illiberális előretörést, a jogállamiság meggyengítését.
Azt mondták, hogy nem fog, Robert Fico mégis öles léptekkel halad az orbáni útonRobert Fico meglépte, mostantól csak a neki szimpatikus sajtóval áll szóba